SİYONİST İŞGAL: DERİN TARİH | İlim ve Medeniyet

Derin Tarih’in Kasım 2023 sayısını yeni okuma fırsatı buldum. Bu sayı Siyonist İşgal adını taşıyor. Taha Kılınç’ın dosya yazısı bulunuyor. Bu yazı meseleyi özetliyor ve çok uzun. Ayrıca bölgenin işgal süreci görsellerle ve kısa yazılarla anlatılmış. İran’a dair de bir yazı var ve Savak’ın kuruluşu anlatılıyor. Rıza Hocanın bu makalesi ilginç ayrıntıları barındırıyor. Rus tehdidinden ve diğer önceliklerden dolayı böyle bir oluşum kurulmuş. Komünistleri kontrol altına almak istemişler. Bu dönemde Komünist yazarların büyük bir edebi çevre oluşturdukları da biliniyor. Buradaki isimler daha sonra dünya çapında meşhur olacaklardır.

Taha Hoca uzun bir dosya yazısı hazırlıyor. Burada Filistin’in işgali anlatılıyor ve Siyonistlerin bu uğurda neleri göze aldıkları gösteriliyor. Filistinlilerin toprak satıp satmadıkları konusuna da değiniyor Taha Hoca. Osmanlı’dan toprak alan ve başka şehirlerde yaşayan Gayri Müslimler toprakların bir kısmını satıyorlar. Siyonistler her türlü hile ve desise ile toprakları ele geçirmeye çalışıyorlar. İstediklerini de elde edecekler. Çünkü Yahudilerin bir kısmı o dönemde çok zengin. O kadar çok zengin ki süper güçlerin bile dikkatini çekiyorlar. Bugün bile Amerika’da Yahudi lobisinin çok etkin olduğu söylenir. Lobi deyince Yahudiler ve Ermeniler akla gelmektedir. Chaim Weizmann ve buluşları burada çok önemli. Bölgeyi dizayn eden güç İngilizler. İngilizler yüzyıllardır emperyal vizyona sahipti ve rakiplerini elediler. Bugün mirasları devam ediyor ve dillerini herkes öğrenmek istiyor. Kitapta Zulu’ların Britanya’yı mağlup etmesi de anlatılıyor. Mızraklarla savaşan Zulular zekalarını kullanarak üstün silahlı Britanyalıları yeniyor. Britanyalılar dervişlerle de savaşıyorlar. Dervişlere benim büyük saygım var ve onların bir kısmını Britanyalılar öldürüyor diğer savaşlarda. Dakikada 400 mermi atabilecek silahlara sahip olan İngilizler emperyal vizyonlarına kim karşı çıkarsa ezip geçiyor adeta. Tabi İmparatorluk uzak olması, milliyetçiliklerin yükselmesi, Stern’in değer kaybetmesi sonucu tarihe gömülüyor. Onun yerine onun dilini konuşan ABD geliyor ve bölgeye giriş yapıyor. ABD ise tarihine ilginç savaşları ve zulümleri sığdırdı. Ortadoğu adeta kana bulandı denilebilir. Büyük güçlerin rekabeti sonucu bölge şekillenmeye başladı. Küresel rekabet bölgeye de yansıdı.

Rusya ve ABD arasındaki mücadele bölge ülkelerinin kaderini tayin etti. Uzun bir süredir kazanan durumda olan ve Doğu’ya kibirle bakan Batı Rusya ile olan mücadeleyi de kazandı. İngilizler bir imparatorluk kaybedeceklerdi ve diğer halklar da bir bağımsızlık kazanacaklardı. ABD ve Rusya yine iki güç olarak Ortadoğu’da bulunuyorlar. Birisinden uzaklaşmak isteyen diğerine yaklaşıyor. Ama yine de ABD üstün bölgede. Son zamanlarda Rusya’nın Suriye’ye girmesi söz konusu ve nüfuz kazanması durumu var.

Siyonist çeteler birçok katliama da imza atıyorlar. Belli köylerin yanında birçok köyü de haritadan siliyorlar. Bölgenin isimlerini de Yahudileştiriyorlar. İlk olarak 1860’da bölgeye geliyorlar. Öncesinde ise bölgeye ölmek için geliyorlardı. Yani Filistin’e gömülmek için geliyorlardı ama toplu göçlere izin yoktu. Başlarına bir şey geleceğine inanıyorlardı. Dindar olanlar hala Siyonizm’i reddediyor. Tanrı sürgünde idi ama onlar Tanrı’yı terk edip bölgeye geldiler. Siyonistler Yahudilerin dünyasını kurtardı ama ahiretlerini kim kurtaracak? Çünkü Tanrı’ya verdikleri sözleri bozdular.

Çok çalışanın kazandığı bir dünyada yaşıyoruz. Buna rağmen ülkelerin ve devletlerin bir sonu var. Hiçbiri kıyamete kadar diğerlerine tahakküm kuramazlar. Tarihte çok büyük yerleri fethedenler oldu. Ama buna rağmen ellerinde tutamadılar. Zor durumlarda insan kendisiyle daha çok ilgilenmeli. Büyük bir aşk ve şevk duymalı kendini yetiştirmek için. Kader Allah’ın elinde olduğundan yarın ne olacağını bilmiyoruz ama elimizde olan dakikalar ve saniyeler var. Bunları iyi değerlendirirsek Allah katında derecelerimizde o ölçüde artacaktır. Çünkü ancak çalıştığımızın karşılığı var. İngilizler dünya imparatorluğu olmak için birçok bedel ödedi. Bir de olayların bu tarafı var. Çalıştılar yani ama buna rağmen her ülkenin bir süper güç olabilme ihtimali vardır. Bölgesel güç olabilir her ülke ve belki de süper güçte olabilir. Bu halkının kalitesine, yatırıma, ekonomiye, sanata, lobiye ve bilgiye verilen değer sonucu olabilir. Devletin kararlarını vesayre etkileyemeyiz biliyorum ama bizler çok çalışabiliriz. Tembellerden olmamak için dua edebiliriz, çünkü bu Peygamber duasıdır. Peygamberimiz tembellerden olmamak için dua ediyordu düşünebiliyor musunuz? Derinleşmek ve çok çalışmak her zaman başarıya götürür inşaAllah.


Ozan Dur

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul