EN AZ 5 DİL BİLECEKSİN! | İlim ve Medeniyet

En az 5 birbirinden farklı dil bileceksin. En az 5 farklı ülkeye seyahat edeceksin. Bu dillerin en az birisi doğu birisi de Batı’dan olacak. En az 5 farklı alfabe bileceksin. Latin, Arap ve Osmanlıca en azından okuyup anlayacaksın. Her yaz yurt dışına gideceksin. En az bir kez Doğu’ya bir kez de Batı’ya gideceksin. 100’den fazla kitap okuyacaksın. En az bir bölgeyi çalışacak ve bölgenin bütün dillerini öğreneceksin. En az 5 yıl gönüllü işlerde bulunacaksın. Gönüllü olacak ve kendini bir davaya vakfedeceksin. En az 100 yazı üreteceksin. En az 5 kitap yazacaksın. İşini severek yapacaksın ve çalıştığını çok görmeyeceksin. Her durum ve şeraitte ilime öncelik verecek, durmadan çalışacaksın. İngilizce bir kitabı baştan sona en az bitireceksin. Dillere dair tecrübelerini de kaleme alacak ve öğrenmek isteyenlere yardımcı olacaksın. Çalışmalarını Rıza-ı İlahi için yapacak ve karşılık beklemeyeceksin. Fırsatları değerlendirecek ve üretmeye devam edeceksin.  Arapça ve İngilizceyi kesin olarak öğreneceksin. Bu ikisinde de rüştünü kanıtlayacaksın. Çok çalışacak ve vatana hizmet edeceksin. Bir dil yeter demeyeceksin, kendi çıkarların için bir dil öğrenecek ama vatanın çıkarları için öğrenmeye devam edeceksin. En az 5 farklı ilgi alanın olacak. Bunlarla ilgili kitaplar okuyacaksın. Bir spesifik ilgilendiğin alan olacak ve o konuda mümkün her yerde yazacaksın. Hayvanlara ve insanlara çok iyi davranacaksın. Özel günlerde ve bayramlarda hayvanları da sevindireceksin. Varını yoğunu inandığın uğurda harcayacak ve vatanın kalkınması için uğraşacaksın. Ey ilim talibi sen vatanın çıkarlarını önceleyeceksin, lakin her zaman hakikati yazacaksın. Vatani görevin askerlikten ibaret olmadığını bileceksin. Ömür boyu ülkenin çıkarlarını en üst mertebede tutacaksın. Hafızanda en az 5 bin kelime olacak. Ayda en az 5 kitap bitireceksin. Ey İlim talibi delikanlı durmadan, yılmadan, usanmadan ve bıkmadan çalışacaksın. İhtiyacın olan motivasyon ve disiplini elde etmek için gerekeni yapacaksın.

Not: Gelecek, fedakarlık gösterenlerindir. Gelecek inandığı uğurda zorluklarla yüzleşenlerindir. Ey İlim sahibi Rabbimin işlerini kolaylaştırmasını dilerim.


Ozan Dur

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul