BALKANLARIN JEOPOLİTİĞİ VE EKONOMİ POLİTİĞİ | İlim ve Medeniyet

Balkanlar’da jeopolitik ve ekonomi politik üzerine gelişmeler artık çok daha önemli!

Günümüzde enerji ve türevleri politik ve jeopolitik sahada adından çokça söz ettiren önemli konular arasındadır. Enerji piyasalarının uluslararası ilişkilerde karşılıklı bağımlılık göstergesi olması bu önemi ortaya çıkaran unsurlardandır. Küresel enerji jeopolitiğinde yer altı kaynakları bakımından zengin olmasa bile Balkanlar gibi geçiş güzergahında bulunan bir bölge stratejik olarak rol sahibidir. Bu da bölgenin uluslararası arenada “albenisini” artırmaktadır. Zira Rusya ve Avrupa Birliği gibi bölgenin önemli aktöreleri olan ülkeler Balkanların en etkin şekilde kullanılması adına yarış halindedir. Yani, Balkanlar bölgesinde 21. Yüzyıl’da küresel güçlerin üstünlük mücadelesi içindeki rekabet alanlarından biri de enerji sahası olmuştur.

Bu bağlamda Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev Yunanistan Atina’daki Ekonomist konferansındaki açıklamaları dikkate değer: “Kuzey Makedonya Güneydoğu Avrupa ülkeleri için bir enerji koridoru haline geliyor.

                                                                                                     (Zoran Zaev)

Enerji politikalarının sadece ekonomik olarak değil aynı zamanda bölge istikrarını sağlama konusunda da bir hayli önemi olduğu belirtilmelidir. Balkanlar Doğu-Batı koridorunda olduğu için bölgede yapılacak her bir anlaşmanın bölge güvenliği için barış ve istikrarını temsil ettiği bir gerçektir.

Referanslar

  • https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/630857
  • https://timebalkan.com/zaev-kuzey-makedonya-guneydogu-avrupa-ulkeleri-icin-bir-enerji-koridoru-haline-geliyor/

Enes Bera Koşar

Avatar photo

Enes Bera Koşar

Istanbul Medeniyet Univ. Political Sciences Balkan Studies eneskosar00[at]gmail.com


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul