BALKANLAR’DA ÇEVRE SORUNU | İlim ve Medeniyet

Balkanlar’da çevre sorunları halk sağlığını tehdit eder boyutlara ulaştı!

Atık yönetimi konusunda bir hayli düzensizliğe sahip olan Balkan ülkelerinde bu durum artık halk sağlığını tehdit edici boyutlara ulaşmıştır. Nehirlerde oluşan çöp adaları, kullanılmayan kamu arazilerindeki çöp dağları ve daha niceleri Balkan ülkelerindeki atık krizini gözler önüne sermektedir. Eskiyen altyapı ve bunun üstesinden gelecek bütçenin bulunmayışı yetkililerin ilgisizliğiyle beraber bu sorunun daha da büyümesine neden olmaktadır.

Sırbistan’ın bir zamanlar turistik bölgesi olan Potpek Gölü ve çevresi, Kuzey Makedonya’da başkent ve çevre illeri bunun en bariz örneklerini teşkil etmektedir. Saraybosna’da da durum pek iç açıcı değil; hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte hava kirliliği “zararlı seviye”lerde olduğu için Saraybosna dünyanın hava kirliliği en yoğun olan başkenti oldu. Kosova’da ise durum daha kötü; nüfusun yalnızca yarısına çöp hizmeti verilebiliyor olması resmi verilere göre yasadışı çöp alanlarının yüzde altmış arttığını göstermektedir. Bunun etkileri birçok alanda hissedilebildiği gibi insan hayatına etkisi de somut olarak şu şekilde karşımıza çıkmaktadır: çevre kirliliği ve tüm tedbirsizlikler dolayısıyla Kosova, Balkan halklarından en kısa ömürlü olanıdır. Kosova Çevre ve Alanlama Bakanı Fatmir Matoshi bu konu hakkında, su eksikliği ve çöp krizi yüzünden toprağın da kirlenmesine değindi ve geçtiğimiz yıllarda 600 kişinin bu sebepten cezalandırıldığını belirtti.

                                                                                   (Potpek Gölü / Sırbistan)

Bölgede yeni birtakım tedbirlerin alındığı bir gerçek olarak karşımızda dursa da çöp krizi ve çevre sorunları, Kosova meclis üyelerinin Dünya Gününde meclis bahçesine ağaç dikmesinden daha önemli ve ciddi önlemler gerektirecek gibi görünüyor.

                                                                                       (Bosna-Hersek/Saraybosna)

Referanslar

Enes Bera Koşar

Avatar photo

Enes Bera Koşar

Istanbul Medeniyet Univ. Political Sciences Balkan Studies eneskosar00[at]gmail.com


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul