TAHA KILINÇ-ORTADOĞU’YA DAİR 20 TEZ | İlim ve Medeniyet

Bu yazımda Taha Kılınç Abi’nin Ortadoğuya Dair Yirmi Tez İsimli kitabından beğendiğim tezleri paylaşmak istiyorum. Taha Kılınç’ın bu eseri 216 sayfadır ve Ortadoğu çalışanların okuması tavsiye edilir. İlgi alanım olduğu için İsrail ve İran ile olan tezlerini buradan paylaşmak istiyorum. Dolayısıyla bu 20 tez içerisinden altı tanesini paylaşmak istiyorum. Çünkü İran ve İsrail ile alakalı tezlerin toplamı altıdır. Şunu belirtmeliyim ki birçoğumuz okumalar yapsak da bu okumalardan tezler çıkarabilmemiz kolay değildir. Taha Kılınç bu eserinde okumalarından 20 tane tez çıkarmıştır. Kitap ilgililere duyurulur.

  1. Şiilik, tarihteki üçüncü büyük yükselişini yaşamaktadır. Bu durum, İslam dünyası içinde bir iç çatışma ihtimalinin güçlendiğini göstermektedir.
  2. Uluslararası arenada İran karşıtı retorik İslam dünyası içindeki bölünmeleri, rekabeti ve çekişmeleri körüklemektedir.
  3. İran halkı zannedildiği gibi Batı’ya düşman değil, Batı hayranıdır. Kuvvetli “İranlılık” kimliğiyle bunu dengelemektedir.
  4. İsrail’in yıkılışı, kendi içinden ve kendi iç çekişmeleri yüzünden gerçekleşecektir. İsrail devlet aklı, dışarıya karşı saldırganlık ve savaşla bu akıbeti geciktirmeye çabalamaktadır.
  5. İsrail’i kontrol altına almanın yolu “topyekûn savaş” veya “topyekûn barış”tır. İslam dünyası, her iki yolu da henüz tam anlamıyla tecrübe etmemiştir.
  6. Bölgenin tabiatı gereği, Filistin topraklarında “iki devletli çözüm” mümkün değildir. Kudüs, farklı yönetimler arasında paylaştırılamaz.
Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul