İBRANİCE VE TÜRKÇE: ORTAK KELİMELER | İlim ve Medeniyet

Arkadaşlar İbranice Türkçeye gramer ve kelime bağlamında yakın bir dil değildir. Ama her iki dilin de beslendiği diğer diller sayesinde ve az da olsa etkileşim sayesinde ortak kelimeler mevcuttur. Bu yazımda çok bilinen ortak kelimelerin listesini vereceğim. İbranice kelimelerin altlarına okunuşlarını yazacağım.

Yazıyı yazdıktan sonra Sümeyye Hanım kendi bildiği ortak kelimeleri gönderdi bana. İbranice ve Türkçe 6 onun gönderdikleridir. Kendisine teşekkür ediyorum. Umarım ilgililerini bulur. Bizim şimdilik bulabildiklerimiz bunlar siz de başka ortak kelimeler biliyorsanız belirtebilirsiniz.

İBRANİCE ÖĞRENİYORUM SETİ-1 ÇIKTI!

Kaynak:

 

 

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nden mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (8), dillere dair Çalışma Alanım Ortadoğu ve Diller


2 comments

 • Şeref

  14 Aralık 2020 at 10:34

  Bu kelimeler bize Arapçadan geçenlerdir. İbranice ile Arapça aynı dil ailesidir. Bu nedenle Türkçedeki bir çok Arapça kökenli sözcük İbraniceyle bebzeyecektir

  Yanıt

  • Avatar photo
   Ozan Dur

   14 Aralık 2020 at 21:39

   Evet Şeref Bey, ben de yazımın başında belirtmiştim. Gramer ve kelime bağlamında Türkçe ve İbranice yakın değildir.

   Yanıt

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul