SOSYAL MEDYANIN SİYASİ KUTUPLAŞMA ÜZERİNE ETKİSİ | İNSİCAM DERGİ | İlim ve Medeniyet

Avatar photoFurkan EMİROĞLU5 Aralık 20212min0

Günümüzde sosyal medya, hayatımızın vazgeçilmezlerinden birisi haline gelmiştir. Tarih boyunca mevcut olan, gün geçtikçe şekil değiştiren, zihinlerimizde ve eylemlerimizde daha belirleyici/etkileyici konum elde eden sosyal medya, siyasi ve sosyal alanlarda algılarımızı ve tercihlerimizi de etkilemektedir. Dünya ile daha fazla entegre olmamıza yardımcı olan bu araçlar, dünyanın bir ucunda gerçekleşen siyasi ve sosyal gelişmelerden haberdar olmamızı sağlamaktadır. Fıtrat gereği insanın kabul görme, aidiyet kurma, korunma reflekslerinden dolayı sosyal medyada varlık göstermesi ve gelişmeler karşısında kayıtsız kalmaması bu mecradaki verinin üretilmesini, bunların gerçekliklerinin sağlanarak sunulmasını daha dikkate değer hâle getirmiştir. Bu yazımızda, sosyal medya araçlarının kullanımı esnasındaki bilinç ve bunun siyasi kutuplaşmaya neden olup olmadığı sorgulanacaktır.

İnsicam Dergi’nin 10. sayısında yer alan yazının tamamını okumak için: https://insicam.net/2021/12/03/sosyal-medyanin-siyasi-kutuplasma-uzerine-etkisi/

 

 

Avatar photo

Furkan EMİROĞLU

PhD Student & Research Assistant in Political Science furkanemirrr[at]gmail.com


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul