ÇALIŞMALARIMIZDA GÜZEL BİR AŞAMAYA GELDİK | İlim ve Medeniyet

Çalışmalarım belli bir aşamaya geldi Hamd olsun. Bir süredir Hocamla beraber İbranice çalışmalarında bulunuyoruz. Bu çalışmaları gerçekleştirmek benim hayalimdi. Buna doğru ilerlerken birçok fedakarlıkta bulunmam gerekti. Bu süreçte zor zamanlar geçirdim. Umudum tükenecek noktalara geldi. Ama bütün bunlara rağmen hedefime doğru ilerlemekten vazgeçmek istemedim. Hocamla yeni eserlere yönelik çalışmalar için kararımızı verdik. Bu çalışmamızın vatanımıza hayırlı olmasını diliyorum. Vatanın acil ihtiyacı olan bilginin öncelenerek bu yönde çalışmalar yapmak gerekiyor. Türkiye’nin hamlelerine yönelik dillere ve bilgilere öncelik verilmeli. Ben bundan yanayım. Zamanla gitmediğimiz ülke ve bölge kalmayacak. Batı’nın iştahla yaklaştığı coğrafyalara kardeşlik bağlarıyla yaklaşmalıyız. Müslüman olan ülkelerin dilleri büyük bir dikkatle ve rikkatle öğrenilmeli. Komşu ülkelerin dillerini bilen ve siyasetlerini takip eden bir nesil de yetiştirmeliyiz.

Filistin çalışmalarına yeni bir soluk getirmek istedim. Filistin üzerine çalışmalar nitelik açısından az da olsalar varlar. Genelde bu alanda yabancı Hocalarımız iş yapıyor. Filistin çalışırken bölgeyi yöneten ve orada hüküm sürmeye çalışan İsrail’inde tanınması için harekete geçmek istedim. İsrail’in bölgenin en önemli ülkelerinden birisi olduğunu biliyorum. Bu ülkenin diline yönelik çalışmalar öğrenim açısından çok sıkıntılı idi. Diğer dilleri de araştırdığımdan ve Batı’yı da takip ettiğimden genelde bu tür kitaplar çok sıkıntılı oluyor. Öğrenim kitapları adeta zulüm kitapları gibi. Öğretmemek için yazılmışlar hissiyatı veriyor. Öğreten kitaplar da sizleri bir Hocaya bağımlı kılıyorlar. Bunun da aşılması gereken bir problem olduğunu düşünüyorum. Ben slogan olarak görece uzun bir süredir, kendi kendine öğren sloganıyla hareket etmek istedim. Benim gibi poliglotlar kendi kendilerine birçok dil öğreniyorlar. Ben de kendim yeni diller öğreniyorum ve gençlere de evvela kendilerinin öğrenmeye çalışmalarını tavsiye ederim. [1]

Gençlerden bir talebim var. Evvela çok çalışmak lazım. Yetenek bir yere kadar. Zor şartlarda yaşıyor olabilirsiniz ama daha zor şartlarda yaşayanlar her zaman vardır. Umudunuzun azaldığı dönemler olabilir ama umudu hiç kalmayanlar da var. Umudu kaybetmeden ve yaşıyorsak bir yolunu bulabiliriz diyerek harekete geçmeliyiz. Öldükten sonra bile nice umutların yeşereceğini bilmeliyiz. Kudüs bizim için başkent ve ebedi şehrimiz. Onu ilgilendiren doğrudan veya dolaylı her konuyu çalışırız ve çalışmalıyız da. Bölgeye giderek, Arapça ve İbranice öğrenerek donanmalıyız. Vatanımızın güçlenmesini sağlamalıyız ve doğru kararların alınmasını sağlamalıyız. Vatanın bilgi ihtiyacını karşılayacağım demeliyiz. Sloganlardan bilgiye ve ilime doğru ilerlemeliyiz. Tefekkür, ilim ve istikrar silahlarını kuşanmalıyız. Az da olsa devamlı olanın değerli olduğunu bilmeliyiz. Vatan bizden çalışmamızı bekliyor. Her türlü zorluğu aşarak Vatanın ihtiyaç duyduğu alanlardaki boşlukları doldurmalıyız. Bir Harvard veya Oxford mezunundan daha bilgili olmalıyız. Ben Turhal’da Endüstri meslek lisesinden mezun oldum. Ona rağmen bir Harvard/Oxford mezununa kafa tutma cesaretini gösteriyorum. Çalışmayla, çabayla ve Allah’ın yardımıyla aşamayacağımız hiçbir engel yok. O aşılmaz sanılan engellerin bir bir aşıldığını da göreceksinizdir inşaAllah. İlim yolunda olalım ve ilimle donanalım. Bilgiye değer verelim ve çok çalışalım. Rabbim bu millete başarılar nasip eylesin. İstikrar nasip eylesin. Şuur ve bilinç nasip eylesin. Tembellerden olmamayı nasip eylesin. Korkaklardan olmamayı nasip eylesin. Yaşlı başlı olmamayı nasip eylesin. Amin, Amin, Amin…

[1] Ortadoğu’yu anlamak benim için elzem. Bunun için fedakarlıklarda bulundum ve bulunurum da. Bölgenin dillerini öğrendim ve bu dillere dair yazdığım yazılar milyonlarca okundu hamd olsun. Bunu yaparken İVM’den ve onun birikiminden de yararlandım. Burada sitemizin ekibine de şükranlarımı sunuyorum. 7 yıla yakın yazarlık yapıyorum ve bir şikayetim yok hamd olsun. İyi ki İVM ile tanışmışım diyorum. Yazarlık teklifimi kabul ettikleri için ne kadar şükretsem az. Sağ olsunlar var olsunlar.


Ozan Dur

 

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul