YÜKSELEN TEKNOLOJİ DEVİ: “XİAOMİ”

0

Apple, Samsung, Asus, Sony gibi firmalar dünya çapında isim yapmış durumda. Hemen herkes tarafından tanınıyor, biliniyorlar. Peki Xiaomi desem ne dersiniz?

İsim batı alfabesinden alınmadır.  小米 (Xiao ve Mi),  “Küçük pirinç” veya “küçük darı” anlamlarına gelmektedir. Şaomi diye okunmaktadır.

Xiaomi, 2010 yılında kurulmuş Çin merkezli bir şirkettir. Dünyanın en büyük 4. akıllı telefon üretici olan teknoloji firması, dizüstü bilgisayarlardan televizyona, Dronedan elektrikli scootera kadar birçok alanda tüketiciye hizmet sunmaktadır. Akıllı ev cihaz sistemlerinde de geniş bir yelpazeye sahiptir.

Çin’in Apple’i olarak da biliniyor. Xiaomi’nin iddialı telefonları arasında bulunan Mi3 modeli 86 saniyede 100.000 adet satış gerçekleştirerek kırılması zor bir rekora imza attı.

Fiyatına oranla performansı yüksek ürünleri mevcuttur. Yüksek kalitedeki telefonlarını inanılmaz derecede ucuza bulabilirsiniz, tabi Türkiye’de alacaksınız araya aracı girmezse. İnternette 15-20 dolara satılan bir ürününü Türkiye’de bir dükkandan almaya kalkarsanız 100 TL’yi bulabilir.

Şirketin Apple gibi pazarlama dahisi olduğu söyleniyor. Xiaomi’nin üst düzey yöneticilerinden Hugo Barra, Reuters’e verdiği bir röportajda şirketin akıllı telefon satışlarından kar elde edemediklerini açıklamıştı. Şirket ürünlerini ucuza satıp daha sonra software servislerinden para kazanmayı hedefliyor.

Xiaomi’nin en büyük eksikliği dünya çapında satış hizmetinin olmamasıdır. Sadece Hindistan,Malezya, Endonezya, Filipinler, Singapur, Brezilya gibi birkaç ülkede resmi olarak satış hizmeti sunuyor. Diğer ülkelerde ise online alışveriş kanallarını tercih ediyor. Türkiye’de ise hepsiburada.com’da ithalatçı firma garantili olarak ürünlerini bulabilirsiniz.

About Author

Okur-Yazar, Yazdıkları herkesi Bağlar Öğrenim Görevlisi

Leave A Reply