TRUMP HOŞ MU GELİR? | İlim ve Medeniyet

 

Trump başgan oldu da..

Dünya yıkıldı mı kardeşim?

‘‘Ama uluslararası sistemin değişme ihtimali var.’’demeyin. Alt tarafı bir başkan seçilmiş de diyemeyiz. Şunu söyleyebiliriz genel olarak: Yahu ne enteresan bir seçimdi. Nelere şahitlik ettik böyle..

Hey gidi Hillary hey…

Tepetaklak oldun mu, çakıldın mı yere? Valla fena yenildin. Trump’a yenildin bir de! Vay ki ne vay.

Demokratlar biraz ağlasınlar..

Yanlış anlaşılmasın şurada bizde biraz Trump-Hillary analizi yapalım demiyoruz. Zaten üzerinde o kadar çok sohbet muhabbet yaptık ki yazımı bile yazmayı unuttum.

Şimdi sohbet derken, geçen gün dedem ile de bu konu açıldı. Dedemle sık sık siyaset konuşuruz. Analiz ve değerlendirmelerine çok değer veririm.

Dedim ki dede, sence Hillary mi başkan olmalıydı yoksa Trump’ın mı başkan olması iyi oldu? Dedi ki: ‘‘O Hillary olacak karı fellahın tekiydi. Adam eyüdür.’’

Şimdi dostlar, şu analize bir bakalım. Dedem yapmış yahu, check edelim birlikte.

Fellah kelimesi Arapça’da çiftçi demek. Pek çok anlama gelebiliyor. Adana ve Çukurova bölgesinde de kullanılıyormuş. Fakat burada kullanılan anlam farklı tabi. Fellah bizim oralarda, gizli iş çeviren, kurnaz, çapulcu gibi manalar taşıyor. Nasıl ama? Bence tam isabet. Trump’a ise adam diyor. Eh, o da doğru. Yani görünen köy öyle. Neyse burasını fazla kurcalamayalım. Başkanlığı sürecince adam olup olmadığı anlaşılır ne de olsa.

Şuan öyle bir ortam var ki sanki tüm dünya kaybetmiş durumda. Bir tek Trump kazandı. Galiba bir de bizim Türkiye.

Herkes pek memnun gibi. En azından benim çevre öyle abi. Recep Tayyip Erdoğan kazanmış gibi hissediliyor. Sosyal medya biraz böyleydi. Tayyip Erdoğan’ın ayağının tozu olamaz Trump onu buraya not edelim. Burada benzerlik kurulan hadise kendisine şans tanınmayan AK Parti’nin tüm karşıt koalisyonlara rağmen tek başına iktidara ulaşmasıyla, Trump’ın aynı büyük karşıtlıklara rağmen başkanlığı göğüslemiş olmasında.

Bizi ilgilendiren kısmı aslında FETÖ ve PKK türevleri karşısında Trump’ın uygulayacağı politika yaklaşımları olacak. Obama(kurban olsun Hüseyin isminin her bir zerresine) olacak kişiliksiz kaypak bir başkandan kurtulmuş olmak sevindirici. O bile bize yeter. Zaten bu yüzden Demokratlar gelsin istemedi ekseriyetimiz. Ha devrülesice Obama ha fellah Hillary!

İşin bir diğer boyutu, Trump’ın sandıktan çıkması hala şok etkisini sürdürüyor. Trump başkanlığa hoş geldi etkikinlikleri başlamış. Millet sokaklara çıkmış. Cumhuriyet mitingleri falan. Efendim ne bileyim diktatörlük endişesi filan. Çok kutuplaşmış bu Amerika yahu. Lütfen evrensel demokrasi ilkelerinden taviz…… Anladınız mı?! Milli iradeye saygı.. Lütfen!

Daha bu işin çok suyu çıkacak. Dış dünyayı izlemeye devam edeceğiz.

Bu arada siz, hala görmediyseniz sevgili Dışişleri Bakanlığı’mızın ABD’ye seyahat edecek vatandaşlarımıza yapmış olduğu uyarı metnini bi okuyuverin.

 

Hobaaa :)
Hobaaa 🙂

Ben çok eğlendim. Ama ciddi eğlendim! Size de tavsiye ederim.

 

Avatar photo

Eşref TUĞRA

Muckraker Daily Column [email protected]


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul