SURİYE LEHÇESİNİN ÖNEMİ VE ÖĞRENMEK İSTEYENLERE TAVSİYELER | İlim ve Medeniyet

SURİYE LEÇESİNİN ÖNEMİ VE ÖĞRENMEK İSTEYENLERE TAVSİYELER

Suriye lehçesi, Suriyelilerin günlük hayatlarında kullandıkları lehçedir. Bu lehçeyi iki aileye ayırabiliriz: İlki Irak lehçesine yakınken diğeri ise Levant bölgesi lehçesine yakındır ve genel olarak Suriye lehçesi, Suriye’nin Araplaşmadan önceki dilleri olan Süryanice ve Aramice dillerinin bir meyvesidir. Hatta bazı araştırmacılara göre Suriye lehçesinin kavramlarının yarısına yakını Süryani kökenlidir. Tarihi geçmişi Aramice ve Süryanice olsa da Suriye Lehçesini Fasih Arapçadan bağımsız bir dilmiş gibi düşünmemize gerek yoktur. Bazı harflerin telaffuzunda ve bazı dilbilgisi kurallarında ufak tefek değişlikler olsa da günlük hayatta kullanılan çoğu kavram aslında Fasih Arapçada yer almaktadır.

Peki Suriye lehçesi Öğrenimi Neden Önemlidir?

1. İletişim: Suriye lehçesine, Suriye’nin ve Suriyelilerin durumlarını öğrenmek için ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca Suriye Lehçesine hakim olduğunuz vakit sadece ülkemizdeki Suriyelilerle değil aynı zamanda her hangi bir Arap ülkesinden, ülkemize gelen insanlarla ile de çok kolay iletişim kurma imkanınız olacaktır.

  1. Kültür: Dil, bir ülkenin kültürünü ve insanlarını daha iyi anlamanıza vesile olabilir. Suriye lehçesi öğrenmek Suriye’nin zengin kültürünü daha derinlemesine keşfetmenizi sağlar.
  2. Seyahat: Birkaç Arap ülkesi haricinde ziyaret ettiğiniz tüm Arap ülkelerinde orada ki halkla farklı bir lehçe ile konuşsanız bile çok rahat iletişim kurma imkanınız olur.
  3. Ticaret: Şuan ki Suriye Türkiye ilişkileri çok iyi olmasa da, 2011 öncesinde ticaret sektöründe her iki ülkede iyi bir sıçrama yakalamıştı.
  4. Saha çalışmaları: Üzerine çalışma ve araştırma yaptığınız ülkenin halk dilini bilmek, birçok araştırmada ya da olayların analizinde araştırma sürecini hızlandıracaktır.
  5. İnsani yardım: Gerek Suriye’de gerekse yurtdışında olan tüm insani yardım faaliyetlerinde, Suriyelilerle hatta Suriye lehçesini anlayan ve yardıma ihtiyacı olan tüm Araplarla kolaylıkla iletişim kurup daha etkin olabilirsiniz.
  6. Tarih: Suriye tarih sahnesinde önemli rol oynayan ülkelerden bir tanesidir. Bu nedenle de Suriye’de sayısızca sahabe, padişah, lider, Âlim, Fakih ve Edebiyatçı hayatının ya tamamını Suriye’de geçirmiş ya da uğrayıp oraya yerleşip sonrasında oraya defnedilmiştir. Buna örnek olarak Sahabelerden Hz. Bilal bin Rabah( Bilal-i Habeşi ) Şam’da 63 yaşında vefat eden sahabe Küçük Kapı mezarlığına defnedilmiştir. Komutanlardan ise Kudüs’ün Fatihi Selahaddin Eyyubi, 1193’te vefat eden büyük komutan Eski Şam’da Aziziye Medresesi’ne defnedilmiştir. Hem İslam tarihi hem de Osmanlı tarihinin birçok gizemi Şam bölgesinde gizlenmektedir.

Suriye Lehçesini Öğrenmek isteyenlere Tavsiyeler

Suriye lehçesi Fasih Arapçaya en yakın lehçelerden biri olduğu için öğrenilmesi daha kolay olacaktır, buna ek Suriye geçmişte bir Osmanlı toprağı olduğu için çok fazla ortak kelime bulunmaktadır. Bu da öğrenme sürecini kolaylaştıracaktır.

Pratik yapma ihtiyacınız varsa:

Çevrenizde bulunan birçok Suriye uyruklu kişiyle arkadaşlık kurarak lehçenizi geliştirebilirsiniz.

  • Okuma yapma ihtiyacınız varsa: aşağıda bulunan linkte binlerce Suriye Ammicesi ve Fasih Arapça kitap bulunmaktadır.

https://www.noor-book.com/

  • Dinleme yapma ihtiyacınız varsa: aşağıda bulunan linkte onlarca Suriye lehçesinde podcast kanalı bulunmaktadır.

https://youtu.be/3cMmHgnIins?si=GzQZrSxAcTiYJWgB

  • Çeviri için: aşağıda bulun linkte Suriye Lehçesinde anlamını bulamadığınız ya da merak ettiğiniz kelimelerin anlamlarını bulabilirisiniz.

https://ar.mo3jam.com/dialect/Syrian/all/%D8%A8#%D8%A8

  • Bir çok hususta, başka diller lehçeler öğrenmek ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Sina Dil Akademisini takip edebilirsiniz.

İnstagram: https://www.instagram.com/hebrewitheslem/

Telegram: https://t.me/sinadakademisi

  X: https://x.com/SinaDilaka?t=Gy-4RJP3i9oIQnj-9qteQg&s=09


 Beyan Osman

 

 

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul