SAHRAYICEDİT MEZARLIĞINDA MEDFUN ŞAHSİYETLER | İlim ve Medeniyet
Mahir İz Hoca'nın Kabri

İstanbul’un Kadıköy ilçesine bağlı olan Sahrayıcedit (Yenisahra) Mahallesi, meskunları için oldukça değerli komşulara ev sahipliği yapmaktadır. Mahallede yer alan Sahrayıcedid Mezarlığı, ilmi ve kültürüyle nesillere öncülük etmiş şahsiyetlerden bazılarının kabirlerinin bulunduğu mekandır. İstanbul’daki diğer mezarlıkların yanında (Edirnekapı Mezarlığı, Piyer Loti Mezarlığı, Aşiyan Mezarlığı vb.) birçok kişi tarafından bilinmeyen Sahrayıcedit Mezarlığı, ziyaret edilmesiyle Türkiye’nin düşünce dünyasında iz sahibi olan mütefekkirlerin ve muallimlerin yaşadıkları dönemlere, ilişkili oldukları insanlara yönelik ziyaret edenlere fikir vermektedir.

“Ağız tadını bozan ölümü çok hatırlayın.” (Tirmizî, 2307) Hadis-i Şerif’ten hareketle kabir ziyaretlerinde bulunmak, tefekkür etmek gibi imkanların yanında tarihten, saygıdeğer şahsiyetlerin hayatları boyunca gösterdikleri gayretleri hatırlamak/öğrenmek için önemli bir istifade kaynağı olarak görülmelidir. Fikirsel ve eylemsel faaliyetleri ile dolu dolu hayat süren tarih vesikalarının görünürdeki sessizliğine rağmen hareketlerinin nesiller boyu devam etmesi ve adlarından söz ettirmesi yadsınamaz bir gerçektir.

Yazı kapsamında herhangi bir ticari amaç güdülmeyerek, kültürel farkındalığa hizmet etmek niyetliyle görüntülediğim fotoğrafları paylaşmaktayım. Küçük de olsa buna katkı sağlayabilmek dileğiyle:

İstanbul Genelindeki Büyük Mezarlıklar

 

Sahrayıcedit Mezarlığı Üstten Görünüm (Kaynak: Twitter)

 

Âlim Elmalılı Hamdi Yazır’ın Kabri

 

Hüseyin Rauf Orbay’ın Kabri

 

Hüseyin Rauf Orbay’ın Yakınlarının Kabirleri (Ayşe Şasa da yer almaktadır.)

 

Hace Musa Topbaş Hocaefendi’nin ve Yakınlarının Kabri

 

Fethi Gemuhluoğlu ve Eşinin Kabirleri

 

Mahir İz Hoca’nın Kabri

 

Kemal Tahir’in Kabri

 

Bekir Sıtkı Sezgin’in Kabri

 

Avatar photo

Furkan EMİROĞLU

Istanbul Medeniyet Univ. Political Sciences furkanemirrr[at]gmail.com


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul