OTURDUĞUN YERDEN FARSÇA ÖĞREN

12

Bu yazımı kursa gitme imkanı olmayan kursa gidecek parası ve vakti olmayanlar için kaleme aldım. İnşaAllah sizlere 3 yıllık dil tecrübemi aktarmayı hedefliyorum. Bu yazımın ilk bölümü olacaktır. Lakin vakti olanların değerli hocalarımızın dizinin dibine oturmalarını ve onlardan öğrenmelerini çok isterim.

Ben 29 Mayıs Üniversitesi’nde yaklaşık 3 yıl önce Farsça dilini öğrenmeye başladım. Değerli hocam Ümran Ay’dan haftalık dersler almaya başladık. Bu sayede ilk sene grameri hallettikten sonra ikinci sene metin okumaları yapmaya başladık. Sonrasında da İran’da kursa almak nasip oldu elhamdülillah. Lakin biliyorum ki ne herkesin Ümran hocadan ders almaya vakti var ne de başka bir kursa gidip uygun bir vakitte ders takip edebilmeleri söz konusu. Lakin şunun müjdesini vermek istiyorum. Oturduğunuz yerden Farsça öğrenmek mümkün. Nasıl mı internet aracılığıyla. Şimdi ise nasıl Farsça öğreneceğimizin yol haritasını çizelim.

Farsça dilinin özelliklerinden akademik olarak bahsetmek yerine dil öğrenirken nasıl bir yol izlemeli onu anlatmak istiyorum. Artık günümüzde birçok dilde internette kursa gitmeden internette öğrenebileceğimiz kadar materyal mevcuttur. Farsçayı da oturduğumuz yerden kursa gitmeden öğrenebiliriz. Günde eğer bir kişi Farsçaya 1 saat ayırırsa 6 ay sonra Farsçayı çok rahat bir şekilde metin okuyabilecek ve yds’den iyi bir puan alabilecek seviyeye getirebilir. Çünkü farsça hem kolay bir dil hem de Türkçeye kelime bağlamında yakın bir dildir. Atalarımız Farsçayı çok yoğun kullandıklarından dilimize Farsçadan çok kelime geçmiştir ve eklerin önemli bir kısmı farsçadır. Örneğin Suzan kelimesi bile farsçadır. Suzan ne demek biliyormusunuz? Farsçada suhten diye bir kelime vardır ve yakmak demektir. O kelimenin geniş zaman hali ise suz’dur. Suzan ise ismi fail olur ve yakan anlamına gelir. Bunun gibi birçok isim Farsçadan geçmiştir. Bir tane daha örnek verecek olursak örneğin Dilara kelimesi: Dil-ara gönül süsleyen demektir. Farsçada aresten süslemek demektir ve ara ise süslemek kelimesinin geniş zaman halidir. Dil-ara ise gönül süsleyen anlamındadır.

Dini terimlerimizde ayrıca Farsçadan geçmiştir. Örneğin abdest kelimesi. Ab- su demek ve dest ise el demektir. Sonra Peygamber kelimesi. Peyam- mesaj demektir ve bor ise götüren demektir. Mesaj götüren anlamına gelir. Dolayısıyla dil bu kadar içimize nüfuz etmişken öğrenmesi de bir o kadar kolay olacaktır. Kendi kendine öğrenme usülünü takip edeceğimizden ilk itapta youtube’den Fatih usluer hocamızı takip edeceğiz.

burada yaklaşık 20 dakika dersleri anlatan hoca oldukça iyi bir şekilde Farsçayı size öğretecektir.

 

 

Fatih Usluer hocamızın haricinde yine youtubeden profesör Necdet Tosun hocanın derslerini takip edebilirsiniz.

 

Gördüğünüz gibi gerçekten çalışan birisi ve dil öğrenmeyi kafaya koyan birisi için yeterince malzeme var. Kursa gitmeden evde çalışarak kısa sürede hızlı yol alabilmeniz mümkün.

 

Her gün iki video izleseniz 1 saat dahi yapmıyor kısa sürede Farsçayı sökeceksiniz Allah’ın izniyle. İlk haftadan sonra aynı zamanda farsça hikayelerin anlatıldığı youtube videoları var. Başkangıç seviyesinden itibaren farsça hikayeler okuyorsunuz.

bu linkten de ilerlediğinizde okuma becerileriniz gelişecektir.

 

Dil öğrenirken bir de sözlüğe ihtiyaç duyacaksınız. İlk etapta internet sözlüğü kullanamazsınız. Çünkü Farsça kelimesi Arap harfleriyle yazılır ve harekesi yoktur. Dolayısıyla her kelimenin okunuşunu bilmeniz gerekecektir. Bunun içinde Mehmet Kanar hocamızın çıkarmış olduğu büyük ama oldukça güzel bir sözlük vardır. (Mehmet Kanar Farsça Türkçe Sözlük- Say Yayınları) Bu sözlük siz Farsçayı öğrenirken sizin en yakın arkadaşınız olacaktır.

Ayrıca ilerleyen süreçte artık internette bulunan sözlükleri kullanmaya başlayabileceksiniz. Bunlardan en kalitelisi ise (https://www.vajehyab.com/) adlı sitedir. Bu site sizin ileride yapacağınız akademik araştırmalarda işinizi görecektir.

Farsçayı öğrenirken ayrıca eğer bir kitaptan da takip etmek ister ve pekiştirmek isterseniz elbette önereceğimiz gramer kitapları mevcuttur. Bunlardan en iyisi kanaatimce Yedullah Semere’nin kitabıdır. Türkiye’de mevcut ve basımı var bu kitabı temin edebilirsiniz. Bu kitap aynı zamanda Şehir Üniversitesinde okutulmaktaydı. Ayrıca Ümran hocamızla bizim takip ettiğimiz Prof. Mürsel Öztürk hocamızın Farsça Dilbilgisi isimli kitabıdır. Bu kitabı da arzu ederseniz tedarik edin ve elinizde bulunsun. Mürsel hocanın kitabı alıştırmalar bakımından biraz eksikdir. Alıştırma ve pekiştirme bağlamında Yedullah Semere’nin 4 ciltlik kitabını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Belli bir seviyeden sonra gazete okuyabilecek seviyeye geldiğiniz zamanda sizlere şu siteyi tavsiye ediyoruz. http://www.davary.com/Newspapers.aspx Bu sitede İran’da çıkan haber siteleri bir araya getirilmiştir. Arzu ettiğiniz haber sitelerini oradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca eğer YDS düşünen ve haber diline aşina olmayı isteyen varsa onlar içinde ayrıca kitap tavsiyemiz vardır. Tabi YDS ve basın dili için belli bir seviyeye gelmeniz gerekmektedir. Eğer belli bir seviyeye geldiyseniz de sizlere Ahmet Çelik hocanın Farsça Basın Dili (Demavend Yayınları) adlı kitabını tavsiye ediyoruz. Ayrıca Mehmet Kanar hocamızın Türkçeleriyle birlikte yayına hazırladığı Çözümlü Farsça Metinler (Say Yayınları) adlı kitabı tavsiye ediyoruz. Ayrıca yine Demavend yayınlarından çıkan Farsça Hikayeler adlı kitabı sizlere tavsiye ediyoruz. Bunun haricinde elimizde bulunan materyalleri ve soracağınız her türlü sorulara cevap vermekten şeref duyarız. Mail yoluyla bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Eğer kurs almak isteyenler olursa bir sonraki yazımda içerde ve dışarıda bulunan Farsça Dil Eğitim merkezlerinden bahsedeceğim. Ayrıca kendi kendinize İbraniceyi öğreneceğiniz bir eser kaleme almak nasip oldu. Öğrenmek isteyen olursa linkten indirebilirler. 

TÜRKİYE VE İRAN’DAKİ FARSÇA EĞİTİM KURSLARI

KENDİ KENDİNE İBRANİCE ÖĞREN

 

Lütfen takip edip, beğenin
error0

About Author

Ozan DUR

Medeniyet Yüksek Lisans Tarih Bölümündeyim. durozan@gmail.com

12 yorum

  • Ozan DUR

   İleri seviye okumalar için Mehmet Kanar hocamızın çözümlü farsça metinler kitabını tavsiye ediyorum. Çünkü o kitapta zor metinlerde mevcuttur. Onun dışında eğer seviyeniz iyi ise bolca hikaye ve gazete okumanızı öneririm.

 1. Cahit özden on

  Hocam ben farsça çalışıyorum ama bazı konularda eksiğim var bana yardımcı olabilirmisiniz çünkü yds sınavından çok korkuyorum kötü puan alırım diye

 2. Çok güzel bir yazı olmuş lakin belietmekte fayda var Fatih Usluer Hoca afgan şivesini öğreyordu yanılmıyorsam. Yani İran farsçası değil belirtmekte fayda var

 3. محمد امیرسیفی on

  merhaba ben iran dan burda konuşiyom her kes farsça oğrenmek istiyor youtube da arasin farsça oğrenmek
  سلام من از ایران اینجا پیامم رو مینویسم هرکس میخواهد فارسی یاد بگیرد توی یوتوب جست و جو کند آموزش زبان فارسی

Leave A Reply