ORTAM DOĞUM KÖKÜM SANCIM | İlim ve Medeniyet

Güç temerküzü nedir bilir misiniz? Gücün tek bir elde/yerde toplanması demektir. Temerküz etmek yahu.  Eski kelimelerle barışık olun. Her daim işinize yarar, ufkunuzu açar. Kendimden biliyorum.

Peki…

Güç temerküzünün Ortadoğu’daki yansıması nedir bilir misiniz? Ben tek elde toplanan tek bir şey görebiliyorum:

Kaos…

Bu kadar üzerinde kazı yapılan başka bir coğrafya yok dünyada. Ortasını deldiler, kıyısını çizdiler, direğini yıktılar, içini boşalttılar. Şimdi de kökünü kurutmaya çalışıyorlar. Orda bir dursunlar bakalım. Kök mök?! O kadar da kolay değil kök kurutmak. Zaten bu yüzden değil mi bunca kaos, çatışma, savaş.. Köke bir türlü inemiyorlar. Orada tıkanıyorlar dostlar.

Bence durum böyle!

Şimdi bu kökün iki damarlı ayağı var. Birisi Sünni ve diğeri Şii. Kabataslağı budur yani. Aşağıya doğru iner böyle. Kökü dışardan sökemiyorsunuz diyelim. Ama o kadar vampirleşmişsiniz ki tek derdiniz bu kökü yok etmek. GDO(GEDEO)’lu it tohumlarınızla etrafını kuşatmışsınız yine fayda yok.  Ne yaptıysanız kök yerinde, sapasağlam. Sonra şeytana nispet yaparcasına bir fikir geliyor aklınıza. Ya bu kökün iki ana aksından biri ile diğerini sarıp toprak içinde ilerlemelerini engelleyerek birbirlerine dolayıp nefessiz bıraksak! Yapabilir miyiz ki!

Şu Abede, İzrail, İngiltara hep bunlar yılanın başı abi değil mi? Canım kardeşim kökü sulaması gereken kim(ler)? Kökü zararlı haşere sürüsünden kim koruyacak?

Yav bakma sağına soluna önüne arkana! Sen ben yapacağız. Bu iş biraz katı zulümdür. Ya bidati var cartı curtu falanı filanı. Kuzum sen bunları konuştukça kulağına eğilip fişekliyor haşereler. Şimdi olay çok boyutlu, kabul! ABD ortak değiştiriyor. Ortadoğu ovasında atını yeniliyor. Şiiler ön planda tutuluyor. Sünniler zaten DAEŞ ile şeytanlaştırıldılar.

Şii İran ah! Ya biraz Pers algısı biraz değişse şu ülkenin! Ümmet hayrına bir adım atıverse.. Görür müyüz ki o günleri? Şii hilali nedir bro?! Benim bildiğim bir hilal var o da İslam’ın. Her neyse.

Bu konuya nerden geldim. Şii kardeşlerimiz pohpohlanıyor gibi hissediyorum. Sırtlarını kanlı gavur eli durmadan sıvazlıyor gibi.  Çok karmaşık gerçekten. Musul’a operasyon yapan koalisyon Kerkük şoku yaşıyor.  Arada bizi de tehdit ediyor Iraklı Şiiler.  Tırıs giderler o ayrı. Protestolar falan.

Realpolitik yatağı bir coğrafya.  İyi de o kadar farklı noktalar iç içe ki. İttifak ve güç ilişkileri sürekli bir devinim halinde. Yeni piyonlar sahnede. Haşdi Şabi varmış mesela! Şii bunlar, DAEŞ’in ikizi gibiymiş. Katliam üstüne katliam.

Ortadoğu’da mezhep savaşı çıkarmak bu kadar kolay olmamalı.

Şii propagandası yayılmamalı. Hayalperest tecavüz senaryoları durdurulmalı.

Ortadoğu’nun aslında ortadoğu olmadığı anlatılmalı.

Velhasılı köke sahip çıkılmalı.

Ve Türkiye’nin rolü bu noktada daima büyük olmalı..

Bir sonraki yazıda biraz bizi konuşacağız,

Siz de o zamana kadar Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun ‘’Alevi Sünni Kızılbaş’’ şiirini okuyor ardından Uğur Işılak beyefendinin sesinden dinliyorsunuz.

Ödeviniz olsun!

Avatar photo

Eşref TUĞRA

Muckraker Daily Column [email protected]


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul