KENDİ KENDİNE İBRANİCE ÖĞREN

10

7’den 77’ye Herkes İçin İbranice

Uzun bir süredir Stratejik dillerin önemine dair yazılar yazıyorum ve bu dilleri öğrenmeye çalışıyorum. Ortadoğu coğrafyasını iyi bir şekilde anlayabilmek için emek sarf ettim ve nasip olursa etmeye de devam edeceğim. Ortadoğu’da bölgesel güçler bulunmaktadır. Bu bölgesel güçlerin dilini öğrenmek isteyenler olabilir. Bende bu isteği karşılamak amacıyla İbranice gramer kitabı yazdım. Bu kitaptan ve eklediğim diğer kitaplardan çalışarak İbranice öğrenebilirsiniz. Ayrıca youtube’da faydalı bazı kanallar bulunmaktadır. Bunların da en önemlilerini aşağıda yazıda belirttim. İbranice öğrenirken faydalı olabilecek materyalleri buradan sizinle paylaştım. Ama bir de İsrail’den getirdiğimiz tamamen İbranice-İbranice olan kitaplar var. Bunları da arzu edenler olursa paylaşmaktan memnuniyet duyarım. Acizane bir katkım olsun istemiştim ve artık bunu gerçekleştirebildim. Aileme ve Süt aileme sonsuz teşekkürlerimi bildiriyorum. Kitabımı vefat eden çocukluk arkadaşım Turan Uymaz‘a armağan ediyorum.

İbranice Türkiye’de, Mısır’da, Bahreyn’de, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ve diğer Arap ülkelerinde öğrenilen bir dildir. Birçok sebepten ötürü dili öğrenmek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Levant çalışmaları yapacak veya Ortadoğu çalışmalarında bulunacak arkadaşlar İbraniceyi öğrenmek zorundadır artık. Türkiye’de birçok farklı kaynaktan bu dili öğrenebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de benim hazırlamış olduğum kitaptır. Şimdiden başarılar diliyorum.

İbranice gramer kitabımdan öğrenmeye başladığınızda beni yanınızda bulacaksınız. Takıldığınız her yerde durozan@gmail.com mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. Böylece bende sizi takip edebilirim ve size yardımcı olabilirim. Ülkem açısından stratejik gördüğüm dillerden birisidir İbranice.

Kitabı yazdıktan sonra bir de Medeniyet Üniversitesinde öğrencilere İbranice anlatma serüvenim oldu. Onlara anlatırken eserde eksik olan yerlere eklemeler yaptım. Ayrıca sabırla derslerime gelen ve katılan öğrencilerim Cahide, Eslim, Fatıma, Sema ve Yusuf’a da teşekkürü bir borç bilirim. Yani Allah’ın izniyle kendinize güvenir ve ben bu dili öğrenirim diyorsanız, buyurun elinizde bir kaynak var. Rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz, sadece kendinize güvenmeniz yeterlidir.

Alfabeyi öğrenebileceğiniz bir site yazmak istiyorum. Alfabeyi ve harflerin sayısal değerlerini bu siteden öğrenebilirsiniz.

Aleph-Bet

Rosetta Stone isimli programda güzel materyaller mevcuttur. Oradan faydalı dersleri takip edebilmek mümkündür.

Dualingo uygulamasından ise İbranice özellikle kelimeleri ve cümle yapılarını öğrenebilirsiniz.

Çeviri yapabileceğiniz bir siteyi paylaşmak istiyorum.

https://www.doitinhebrew.com/Translate/default.aspx?kb=IL%20Hebrew%20Phonetic

Kadim İbraniceyi öğrenmek isterseniz aşağıdaki kanaldan dersleri takip edebilirsiniz.

İbranice kelimelerin doğru telaffuzlarıyla ilgili bir kanal bulunmaktadır.

İbranice öğreten bir hanımefendinin kanalını bırakıyorum. İçerisinde faydalı gördüklerinizle başlayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/c/ThelahBenDan/playlists

Kelimelerin okunuşlarını, anlamlarını ve kullanım alanlarını bulabileceğiniz faydalı bir kanal ise;

Faydalı bir kanalı daha ekliyorum.

İbranice konuşan Youtuberları aşağıdaki linkten bulabilirsiniz. Takip ettiğim birkaç tane vardı ama sizin seçmeniz daha güzel olacaktır.

https://forum.duolingo.com/comment/23751579/Hebrew-Speaking-Youtubers

Arkadaşlar görüldüğü üzere gerçekten çok fazla materyal mevcut. Öğrenmek istiyorsanız lütfen ertelemeyin. Modern İbraniceye yönelik olarak kaynaklar daha fazla. Temel seviyeden ileri seviyeye kadar ilerletebilmeniz mümkündür.

İbranice öğrenirken faydalı sitelere gelelim. Evvela sözlük kullanmanız gerekmektedir. Sakın İbranice-Türkçe sözlük aramaya çalışmayın çünkü düzgün bir sözlük ile henüz karşılaşmadım . İnternette online sözlükler var, bunların içerisinde en iyisi ise Morfix’dir. (http://www.morfix.co.il/) Dilde belli bir seviyeye geldikten sonra https://milog.co.il isimli İbranice-İbranice sözlüğünü kullanabilirsiniz.

Youtube’da önemli bazı siteler bulunmaktadır. Bunlardan ilk başlamanızı istediğim aşagıdakidir.

Gramerde biraz ilerledikten sonra fiiler kısmına geçince aşağıdaki videoları izlemenizi tavsite ediyorum

İbranice konuşan filmler youtube’da bulunmakla birlikte eğer Netflix’de bir dizi isterseniz o zaman Shtisel ve Fauda önerilebilir. İkisi de dili geliştirmeniz için önemlidir.

Fiiller konusunu öğrenirken hangi fiil nasıl çekilecekti, gelecek zamanda nasıl oluyordu gibi aklınıza takılan sorular olursa Morfix’in yetmediği diğer tüm durumlarda Pealim isimli siteyi kullanacaksınız. (https://www.pealim.com/)

İbranicede de harf-i cer’ler vardır. Bir fiilin harf-i cer’inin ne olduğunu merak ederseniz ve fiilin cümle içerisinde nasıl kullanıldığını görmek isterseniz, Converso isimli siteyi kullanacaksınız. (http://context.reverso.net/translation/)

Ayrıca internetteki İbranice materyallerin bir arada toplandığı bir site var mı derseniz (https://journeytohebrew.wordpress.com/) isimli siteye bakacaksınız. Belli bir seviyeye geldikten sonra hikaye okumanız gerekecek, o zaman da (http://sefer-li.net) isimli siteye bakacaksınız.

İbranice kelimelerin nasıl telaffuz edildiklerini artık bulabildiğimiz bir site vardır. Bu siteden kelimelerin nasıl telaffuz edildiklerini öğrenebiliriz. https://forvo.com/

Dili belli bir seviye öğrendikten sonra haber okumak isterseniz birçok haber sitesi mevcuttur. Ama İsrail’in hazırlamış olduğu İbranicesi iyi olmayanlar için bir haber sitesi vardır. Bu haber sitesinin dili diğer haber sitelerinin diline göre oldukça basittir. İbranicede  belli bir süre deneyimden sonra bu siteden haber okumanız tavsiye edilmektedir. Bu site ise https://hadshon.edu.gov.il/

Onun haricinde takip ettiğim haber sitelerini eklemek istiyorum. Kan Hadaşot isimli haber sitesini sıklıkla ziyaret ediyorum. Birçok da video hazırlayıp Youtube ekliyorlar. https://www.kan.org.il/page.aspx?landingpageid=1009

Diğer bir haber sitesi Maariv’dir. https://www.maariv.co.il/

Son olarak Yediot Aharonot isimli siteyi eklemek istiyorum. https://www.ynet.co.il/news

Benim kitabım haricinde İbranice dilbilgisi kitaplarını da buraya eklemek istiyorum.  Yeni yayınlanan Ahmet Murat Taşer’in İbranice Dilbilgisine Giriş isimli kitabı vardır. https://www.kitapyurdu.com/kitap/ibranice-dilbilgisine-giris/540475.html&path=1_760_772

Yine Ahmet Murat Taşer’in İbranice Öğrenenlere Kelime Bankası isimli bir kitabı vardır. https://www.kitapyurdu.com/kitap/ibranice-ogrenenlere-kelime-bankasi/540474.html&path=1_760_772

Mert Yalçınkaya’nın İbranice En Çok Kullanılan 4000 Sözcük isimli çalışması vardır.

Eldar Hasanoğlu’nun yazdığı Modern İbranice Dilbilgisi kitabı vardır.

Kitaplar bu kadar olması lazım. Belli bir seviye bu kitaplardan öğrendikten sonra tamamen İbranice-İbranice kaynaklarla ilerlemeniz daha iyi olacaktır. Karşılaştırmalı bir şekilde de öğrenilebilir. Kelime kitaplarını inceledikten sonra onlar hakkında ayrıntılı bilgi vermek isterim.

https://www.youtube.com/channel/UCHwWXmReTxNWPaGbgfYeQog bu kanal da takip edilebilir. Youtube’da takip edebileceğiniz bir kanal daha eklemek istiyorum. https://www.youtube.com/playlist?list=PL8HOGDDcA1hYSFRiLl8eCy-oOK4zhE_I1 bu kanalı da ayrıca takip edebilirsiniz.

İbranice şarkı dinlemek istiyorsanız, İngilizce alt yazılı şarkıların olduğu bir kanalı tavsiye ediyorum. Aşağıdan kanala girebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCOu9LG9TmXuI5PTdakzV0cA

İbranice çizgi film izlemek istiyorsanız Youtube’a şu İbranice kelimeleri yazarsanız karşısınıza bir tane çıkacaktır. Öneri üzerine bunu paylaşmak istedim.

עיר המספרים | דוגיסיטר

Yeni öğrendiğim bir siteyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu site ve bu yazı İbranice öğrenmek isteyenlerin odak noktası oldu. Öğrenciler hamd olsun ilk olarak benim yazımla İbranice ile tanışıyorlar. Ben de elimden geldiğince faydalı ne bulursam bu yazıda öğrencilere ulaştırmayı hedefliyorum. Yakın zamanda bir arkadaşım bana İbranice faydalı bir dinleme alıştırması yapabileceğimiz bir siteyi attı. Site çok hoşuma gitti ve hemen yazdığım bu yazıda paylaşmaya karar verdim. Buradan paylaşıyorum:

https://soundcloud.com/kan-bet/1979-1-4a?in

Ayrıca İlim ve Medeniyet çatısı altında yazı yazmama müsaade eden değerli üstadlarım Nasrettin, Oktay, Ertuğrul ve Ozan Dilek gibi abilerime ayrıca müteşekkirim ve Allah onlardan razı olsun.

İBRANİCEYİ KISA SÜREDE ÖĞRENEN SAHABE HZ. ZEYD B. SABİT İLE AYNI SEVABI ALABİLMEK TEMENNİSİYLE

Arkadaşlar Youtube’da en başlangıçtan itibaren İbraniceyi öğrenebileceğiniz bir site açılmış bulunmaktadır. Buradan İbraniceyi öğrenebilirsiniz. Siteyi gayet faydalı buldum. Kimlerin bu öğretme işini yürüttüklerini bilmiyorum ama buradan İbraniceyi belli bir seviyeye kadar öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum.

https://youtu.be/qaCE6mUtZds

İbranice gramer ve metinler

Benim kitapta ilerlerken yukarıdaki kitabı da bitirmeniz şiddetle tavsiye olunur. Gramere çok ağırlık vermeyin daha çok okumaya ve dinlemeye önem verin. Sorularınız olursa bana özelden sorabilirsiniz. Kitap hakkındaki görüşlerinizi de yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Değerli arkadaşlar ayrıca İbranice hikayeler de eklemek istiyorum. İçinde İbranice hikayeler bulunan bir kitabı ekliyorum. Sözlük yardımıyla bu hikayeyi okumanız gerekmektedir. Bu hikaye giriş seviyesindedir ve biraz gramer öğrendikten sonra okumanız gerekmektedir. En aşağıda ise yazdığım gramer kitabına ulaşabilirsiniz.

https://ilimvemedeniyet.com/wp-content/uploads/2020/03/%C4%B0branice%20Hikaye.pdf

İbranice hikayelerin okunduğu bir siteyi ve değerli hocamızı tanıtmak isterim. Kudüs Araştırmaları bünyesinde İbranice hikayeler okunmaktadır. Kudüs Araştırmalarını takip edebilir hocamızın bu çalışmasını izleyebilirsiniz.

Kendi Kendine İbranice Öğren kitabını indirmek için tıklayınız

İBRANİCE DİLİ ÜZERİNE

ARAPÇA VE İBRANİCE BİRBİRLERİNE NE KADAR BENZİYORLAR?

MODERN İBRANİCENİN KURUCUSU ELİEZER BEN YEHUDA’NIN EVİ (KUDÜS)

İBRANİCE GRAMER KİTABINDAN KANUNİ KISSASI: ASLANLI KAPI VE TÜRK SULTANININ RÜYASI

About Author

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih-YL / İsrail Çalışmaları durozan@gmail.com

10 yorum

 1. Hocam Allah sizlerden razı olsun. Birkaç gün önce böyle bir eser aramış bulamamistim. Dahası bu konuda bişeyler yazanın da bir tek siz olduğunu görünce size mail atmayı düşünmüştüm. İnşallah istifade ederiz

 2. Serkan BEYAZ on

  Merhaba bende Yaklaşık 6 aydır ilgileniyorum İbranice ile..Türkiye de ciddi anlamda kaynak sıkıntısı var.Kitabınız gerçekten çok iyi..Ama İbranice de ses çok önemli..Etkileşimli öğrenilmesi gerekiyor…Bu sebeple kendime yazı tahtası alıp sizin gramerlerinizi çalışıp,türkçe kelime okunuşlarınıda sesli dinliyerek bu dili öğrenmeye çalışıcam…Bu arada İbranice dil eğitimi çok pahalı..İngilizce 650 den başlarken İbranice 3-4 bin lira arası…Birde İbranice seviyeniz aldığınız eğitimle kaç oldu?

 3. İbranice Dil Kursu

  10 Mart Pazar günü Türkiye saatiyle 21:00’de Online İbranice Kurslarımız başlayacaktır.
  Kurs yayını Youtube üzerinden canlı olarak düzenlenip, katılımcılar eşzamanlı olarak soru sorabileceklerdir.
  Haftada iki gün, toplamda 3 saat olmak üzere düzenlenecek olan kurslarımız ücretsiz olup, tüm dersler Youtube’da arşivlenecektir.

  Derslerin içeriği; Temel İbranice eğitimi, ev ödevleri, şarkıların ve otantik metinlerin tercümesi gibi genel bölümlerden oluşacaktır.

  Kurslara katılmak isteyenler lütfen kurs.ibranice@gmail.com mail adresine konuyla ilgili taleplerini iletsinler.

  • Öncelikle bu yazıyı yazan arkadaşa çok teşekkürlerimi iletiyorum.İbranice öğrenmek istiyorum bunun için kitap üzerinden gitmek istiyorum sizin burada söylediğiniz kitabın adı nedir acaba zira ben internet üzerinden çalışmayı sevmiyorum elimin altında bir kitap olsun istiyorum,soruma gelince benim sorum ” Bu kitap adı nedir satın almak istiyorum “

  • YouTube üzerinden yayın yapmakta olan İbranice Kursu isimli kanalın içeriklerini seyredecek olan kardeşlerim çok dikkatli olsunlar. Kursu veren kişilerin amacını bilemiyorum ama içerisinde İslam itikadına uymayan hususlar da var(meselâ seyrettiğim bir videoda Âdem aleyhisselamdan önce de insanların olduğundan falan bahsetti). Açıkçası ben kendilerinin niyetinin iyi olmadığını düşünüyorum. İbranice öğrenelim derken itikadımıza zarar vermeyelim.

   Ozan Dur hocam, çok teşekkürler. Allah Teâlâ hizmetlerinizi kabul eylesin.

 4. Çok ilginç ve sevindirici böyle bir emeğin menfaate çevrilmemesi. Berhudarol evladım. Eserim eleştirmek için değil geliştirmek için. Bir yazıdaki büyük küçük harflere özen gösterilmesi, de bağlaçlarının ayrı yazılması ciddiyeti arttırıyor ve esere olan güveni.

Leave A Reply