KENDİ KENDİNE İBRANİCE ÖĞREN

10

7’den 77’ye Herkez İçin İbranice

Öncelikle bugünleri gösterdiği için Rabbime ne kadar şükretsem, başımı secdeden kaldırmasam azdır. Bir atarabacının çocuğu olan bu kuluna Rabbimin lütfettiği bu hayat karşılığında her ne yapsam yeterli olmayacaktır. Bugünlere gelmemde üzerimde emeği olan herkese sonsuz teşekkürler ettikten sonra Tügva’nın bize sunduğu bu projeden dolayı da şükranlarımı sunuyorum. Tügva’nın vesilesi ile elde ettiğimiz ilmin ülkemiz ve ümmetimiz açısından yararlı olmasını can u gönülden temenni ediyorum. Bu projenin düşünülmesi, sunulması, kabul edilmesi ve sonrasında maddi ve manevi desteklenmesinde her kimin emeği varsa Rabbim razı olsun diyorum ve ayrıca teşekkür ediyorum. Ülkemiz, coğrafyamız ve ümmetimiz için yapılmış, yapılan ve yapılacak olan tüm samimi projelerin evvela gönülleri feth etmesini, daha sonra ilim dünyamıza, fikir dünyamıza, gönül coğrafyamıza, ahiretimize, dünyamıza ve ruhumuza fayda sağlamasını Cenab-ı Rabbimden tüm içtenliğimle niyaz ediyorum.

Rabbimden ayrıca bilen, okuyan, düşünen ve azimle engelleri aşan bir gençlik ve bir şuur niyaz ediyorum. Şahsım adına bu kitab ile iştigal etme sebeplerimden birisi de ilmin elde edildikten sonra yaygınlaştırılması ve gençler arasında bir şuur ve bir bilincin oluşturulması idi. İnanıyorum ki gençlerimiz isterlerse biz tarihi yeniden yazabiliriz, dünya çapında insanlar yetiştirebiliriz ve geleceğimiz aydan daha parlak ve ışıl ışıl olabilir. Rabbimden emeklerimizin boşa gitmemesini, bölgemizde huzur ve kardeşliğin teminini ayrıca niyaz ediyorum.

Vakfımıza bu güzel projelerinden dolayı teşekkür ettikten sonra bu eserimi ithaf etmek istediğim kimselerden bahsetmek istiyorum. Yetişmemde çok emeği olan, benimle küçüklüğümden beri ilgilenen, her türlü ihtiyacımı ellerinden geldiğince karşılayan değerli  annem Ayten ve babam Sadık’a; Ailem için ne söyleyebileceksem ve neleri hissediyorsam diğer bir ailem olan süt ailemi de düşündüğümde aynı şeyleri düşünüyorum, dolayısıyla da beni kendi çocuklarından farklı görmeyerek eğitimimle ilgilenen değerli Amcam Sami ve Süt Annem Meral’e ve ilim yolunda önümü aydınlatan üstadım Süt Kardeşim Onur’a ve diğer süt kardeşlerime; aklını ve zekasını küçükken taaccüble karşıladığım bana çok şey öğreten değerli abime; yeterince ağabeylik edemediğim yaramaz ve ufaklık kardeşim Sabri’ye; geçen senelerde elim bir kaza sonucu kaybettiğimiz, çocukluk arkadaşım, rüyalarıma giren ve unutmadığım can dostum Turan Uymaz’a ve 29 Mayıs’ta okurken vefat eden sınıf arkadaşıma selam olsun.

Değerli okuyucular, öncelikle neden böyle bir eser yazdığıma değinmek istiyorum. Nereden çıktı bu İbranice diyebilirsiniz. Yaklaşık 2 yıl önce Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) Bölge Uzmanı Yetiştirme programına kabul olundum hamd olsun. Bu proje kapsamında İbranice öğrendik ve yazın yurt dışına çıktık. Yurt dışına çıkmadan önce her bölge için 250 dolar kitap parası talep ettik ve Allah razı olsun Fatih Coşar abimiz kabul etti. Tabi ismini hemen burada zikretmek istediğim diğer bir kişi Sefa Ciğerci’dir. Bizimle ilgilenen, ilgilenmekten öte gönlümüzü kazanan değerli Sefa abime teşekkürü bir borç bilirim. İnşaAllah bu yazıyı okur. Onun da desteği olmasaydı yurt dışından kitap getiremezdim. Eserin sonunda zaten kullandığım kaynakları göreceksiniz. Konumuza dönecek olursak yurt dışından Farsça, İbranice, Rusça ve Çince gibi muhtelif dillerde kitaplar getirdik. Bu kitaplar TÜGVA’da öğrenmek isteyenleri bekliyor. Ama İngilizce bilmeniz veya dilden biraz anlamanız gerekiyor. Çünkü yurt dışında öğrenmek istediğimiz dilin Türkçe gramer kitabını bulmamız söz konusu değildir.

Kitapları getirdikten sonra ve öncesinde İbranice dili ile ilgili kaynak taraması yaptım. Şuan biri satışı devam eden ve biri etmeyen iki kitap var piyasada. İkisini de tedarik ettim. Sağolsun satışta olmayanı öğrencim hediye etmişti. Diğer kitap ise internette var bulabilirsiniz. Ama belirtmek istiyorum ki bu iki kitap dili bilmeyenler için yazılmış değiller. Piyasada olan Modern İbranice Dilbilgisi isimli kitap dili bilenler için yazılmış bir kitaptır. Yani onu tedarik ettikten sonra o dili öğrenmeniz söz konusu değildir. Eserinde ayrıca hareke kullanmadığından oldukça zorlanacaksınız, sıkılacak ve öğrenmekten vazgeçeceksiniz. Ayrıca ağır bir anlatımı olması açısından bu kitap, bu dil hakkında temeli olmayanların işine yaramayacaktır. Diğer kitaba gelince,  onun adı İbranice Dilbilgisine Giriş (Eski ve Yeni İbranice)’dir. Parantez içine dikkat çekmek istiyorum. Eski ve yeni İbranice yani eski ve modern İbranice demek istiyor. Eserde hem eski dediği kadim hem de Modern bir arada verilmiş ve yine dili bilen birisi için yazılmış başka bir eserdir. Ölçüyü şuna göre belirliyorum. Dili bilmeyen birisi için yazılan kitaplarda önce harekeleri öğretirsin, elinden geldiğince örnekler olur, önemli kelimeler ve alıştırmalar vesaire olur. Tabi bu kitapları almayın demiyorum aksine alın ve inceleyin. Haklı olduğumu göreceksiniz. Dolayısıyla şuraya varıyorum, piyasadaki kitapları yetersiz gördüğümden ve bu dili öğrenmek isteyen birisinin kendi kendine öğrenebilmesini temin etmek amacıyla, Hayfa’dan döndükten sonra bu kitabı oluşturmaya uğraştım. Rabbim nasip etti ve bitirebildim. Bu eser birinci cilttir. İlk cilt olmasının yanında temel seviyede ve oldukça iyi bir seviyede bu dili öğrenebileceksiniz. Metot olarak basit konuları ve anlaşılır konuları bu ciltte bulacaksınız. Bu kitabın eksik kaldığı tarafları ise internette sizi yönlendirdiğim sitelerde bulabileceksiniz.

Kitabın içeriğinden ve hazırlanışından bahsedeyim. Dediğim gibi kendi çapımda çok emek harcadım diyebilirim. İlk başta alfabeyi öğreneceksiniz. Sonrasında harekeleri öğrenmeniz gerekiyor. İbranicede Arapçada olduğu gibi okunmayı kolaylaştırmak amacıyla hareke kullanılmaktadır. İbranicede bir de el yazısı şekli vardır. Resmi yayınlar matbu olarak basılırken, öğrenciler not alırken veya elleriyle yazarken el yazısını kullanırlar. El yazısı ile matbu arasındaki fark çok olmasa da fark vardır. Kitapta el yazısını da anlattım. Tabi en başından itibaren harflerin okunuşu ile alakalı da olmak üzere örnekler ve kelimeler mevcuttur. Her bölümün sonunda önemli kelimeleri yazmaya çalıştım. Örneğin hayvanları ve renkleri gibi temel bilinmesi gerekenleri yazdım. Özellikle fiiller konusunu işlerken sık kullanılan tüm fiilleri neredeyse kitaba yazdım. Öğrenci özellikle konuları hazmederek giderse Allah’ın izniyle kısa sürede bu dili öğrenebilir.

İbraniceyi öğrendikten sonra daha iyi anlayacağınız bir husus vardır. Harekelerin olduğundan bahsetmiştim. Mesela “a” sesini veren birden fazla hareke var. Bir metinde “a” sesini istediğimiz gibi verebiliriz. Bunu hangi hareke ile ifade ettiğimizin bir anlamı yoktur aslında. Ama ben resmi olarak kullanılan yani sözlükte yazan harekeyi kullanabilmek için tüm kelimelere ve tüm fiillere sözlükten bakarak orijinal şekilleriyle yazdım. Burada ne ifade etmek istediğimi dili öğrendikten sonra daha iyi anlayacaksınız.

Neden bastırmadın bu eseri diye sorabilirsiniz. TÜGVA ile durumu konuştum ve kendilerinin yoğun olduklarını ve çıkarmakta olan dergileri olduklarını söylediler. İşler yavaş ilerleyince ben de bastırmaktan vazgeçtim. Zaten öğrenmek isteyenlerin ulaşabilmesi için yazmıştım. Buradan öğrenmek isteyenler ile paylaşmak istedim. Hem daha fazla kişiye ulaşabilir hem de kitap almak istemeyen ve para vermek istemeyen olabilir. Bu şekilde paylaştığımda bilgisayardan veya çıktısını alarak öğrenmeniz daha kolay olabilir. TÜGVA’dan başka bir yayın evi ile görüşmek istemedim. Çünkü bize bu eğitimi veren onlardır. Kitap olarak çıkmasının avantajları da var şüphesiz ama bu şekilde paylaşmak aklımdan geçti.

Kitabı yazdıktan sonra bir de Medeniyet Üniversitesinde öğrencilere İbranice anlatma serüvenim oldu. Onlara anlatırken eserde eksik olan yerlere eklemeler yaptım. Ayrıca sabırla derslerime gelen ve katılan öğrencilerim Cahide, Eslim, Fatıma, Sema ve Yusuf’a da teşekkürü bir borç bilirim. Yani Allah’ın izniyle kendinize güvenir ve ben bu dili öğrenirim diyorsanız, buyurun elinizde bir kaynak var. Rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz, sadece kendinize güvenmeniz yeterlidir.

İbranice öğrenirken faydalı sitelere gelelim. Evvela sözlük kullanmanız gerekmektedir. Sakın İbranice-Türkçe sözlük aramaya çalışmayın düzgün bir sözlük ile ben karşılaşmadım . İnternette online sözlükler var bunların içerisinde en iyisi ise Morfix’dir. (http://www.morfix.co.il/)

Fiiller konusunu öğrenirken hangi fiil nasıl çekilecekti. Gelecek zamanda nasıl oluyordu gibi aklınıza takılan sorular olursa. Morfix’in yetmediği diğer tüm durumlarda da Pealim isimli siteyi kullanacaksınız. (https://www.pealim.com/)

İbranicede de harfi cerler vardır. Bir fiilin harfi cerinin ne olduğunu merak ederseniz ve fiilin cümle içerisinde nasıl kullanıldığını görmek isterseniz, Converso isimli siteyi kullanacaksınız. (http://context.reverso.net/translation/)

Ayrıca internetteki İbranice materyallerin bir arada toplandığı bir site var mı derseniz. (https://journeytohebrew.wordpress.com/) isimli siteye bakacaksınız. Belli bir seviyeye geldikten sonra hikaye okumanız gerekecek o zamanda (http://sefer-li.net) isimli siteye bakacaksınız.

Dili belli bir seviye öğrendikten sonra haber okumak isterseniz birçok haber sitesi mevcuttur. Ama İsrail’in hazırlamış olduğu İbranicesi iyi olmayanlar için bir haber sitesi vardır. Bu haber sitesinin dili diğer haber sitelerinin diline göre oldukça basittir. İbranicede iki yıl deneyimden sonra bu siteden haber okumanız tavsiye edilmektedir. Bu site ise https://hadshon.edu.gov.il/

(https://www.youtube.com/channel/UCHwWXmReTxNWPaGbgfYeQog) bu kanal takip edilebilir. Onun dışında google play de bazı uygulamalar var. Kolayca öğrenebilmeniz için bildiğim tüm önemli siteleri sizinle paylaştım. Yazmayı Rabbimin nasip ettiği bu kitaptan çok güzel bir seviyeye kadar öğrenebilirsiniz. Sonrasında ise kaynak ihtiyacı özellikle tamamen İbranice- İbranice gramer kitaplarına ihtiyacınız olursa TÜGVA’ya başvurabilirsiniz. Bizim yurt dışında getirdiğimiz kitaplar vakıfta bulunmaktadır. Fotokopilerini sizlerle paylaşacaklardır diye umut ediyorum. Ama ilk aşamada elinizdeki bu kitabı hazmetmeniz gerekir. Youtube’da takip edebileceğiniz bir kanal daha eklemek istiyorum. https://www.youtube.com/playlist?list=PL8HOGDDcA1hYSFRiLl8eCy-oOK4zhE_I1 bu kanalı da ayrıca takip edebilirsiniz.

İbranice şarkı dinlemek istiyorsanız, İngilizce alt yazılı şarkıların olduğu bir kanalı tavsiye ediyorum. Aşağıdan kanala girebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCOu9LG9TmXuI5PTdakzV0cA

Yeni öğrendiğim bir siteyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu site ve bu yazı İbranice öğrenmek isteyenlerin odak noktası oldu. Öğrenciler hamd olsun ilk benim yazımla İbranice ile tanışıyorlar. Ben de elimden geldiğince faydalı ne bulursam bu yazıda öğrencilere ulaştırmayı hedefliyorum. Yakın zamanda bir arkadaşım bana İbranice faydalı bir dinleme alıştırması yapabileceğimiz bir siteyi attı. Site çok hoşuma gitti ve hemen yazdığım bu yazıda paylaşmaya karar verdim. Buradan paylaşıyorum

İBRANİCE ÖĞRENMEK İSTEYEN KESİNLİKLE BENİMLE İLETİŞİME GEÇSİN. ELİMDEN GELEN YARDIMI YAPACAĞIMA EMİN OLABİLİRSİNİZ. ÜLKEMİN ÇIKARLARI İBRANİCE ÖĞRENMEKTEN GEÇİYOR VE BEN ÜLKEM İÇİN BU DİLİN FAYDALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. BU YÜZDEN ÖĞRENENLERİN ELİNDEN TUTACAĞIM İNŞAALLAH.

Bu kitabın iki önsözü var aslında. Eğer basılsaydı başka bir önsözü vardı. Aileme ve Süt aileme teşekkürü içeriyordu. Basılmayınca o önsözü kaldırdım. Yine zikrettiklerime minnettarım ayrıca ismini zikretmek istediğim Turan UYMAZ vardır. Onun değerli hatırasına bu kitabı ithaf etmiş olayım. Yazacaklarım bu kadar, bu dili öğrenmek için çokca para harcamanıza ve felan kurslara gitmenize gerek yok. Zaten sloganım “oturduğun yerden öğren”dir. Kendi kendinize öğrenebilirsiniz, yapabilirsiniz, önce Allah’a sonra kendinize güvenin başaracaksınız. Ben ise okuyandan ve bu dili bu kitaptan öğrenenlerden dua bekliyorum. Allah yardımcınız olsun. Herhangi bir eksik varsa veya yanlış ve hata mevcutsa hepsi bana aittir.

Ayrıca İlim ve Medeniyet çatısı altında yazı yazmama müsaade eden değerli üstatlarım, Nasrettin, Oktay, Ertuğrul ve Ozan Dilek gibi abilerime ayrıca müteşekkirim ve Allah onlardan razı olsun.

İBRANİCEYİ KISA SÜREDE ÖĞRENEN SAHABE HZ. ZEYD B. SABİT İLE AYNI SEVABI ALABİLMEK TEMENNİSİYLE

Arkadaşlar ayrıca bilmeniz gerekir ki sadece benim gramer kitabımdan ibraniceyi öğrenemezsiniz. Burada işinize yarayacak bir eseri paylaşmak istiyorum. Bu paylaştığım eserin metinlerini okumanız gerekmektedir. Bu metinlerin Türkçe çevirilerini de nasipse atmayı düşünüyorum. Benim gramer kitabının üzerinden hızlı bir şekilde geçildikten sonra bu aşağıda yüklediğim eserin metinleri baştan aşağıya okunulmalıdır. Eğer okunulursa o zaman İbranicede bir seviye üste atlanmış olur.

Arkadaşlar Youtube’da en başlangıçtan itibaren İbraniceyi öğrenebileceğiniz bir site açılmış bulunmaktadır. Buradan İbraniceyi öğrenebilirsiniz. Siteyi gayet faydalı buldum. Kimlerin bu öğretme işini yürüttüklerini bilmiyorum ama buradan İbraniceyi belli bir seviyeye kadar öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum.

İbranice gramer ve metinler

Değerli arkadaşlar ayrıca İbranice hikayeler de eklemek istiyorum. İçinde İbranice hikayeler bulunan bir kitabı ekliyorum. Sözlük yardımıyla bu hikayeyi okumanız gerekmektedir. Bu hikaye giriş seviyesindedir ve biraz gramer öğrendikten sonra okumanız gerekmektedir. En aşağıda ise yazdığım gramer kitabına ulaşabilirsiniz. Bu hikayeleri okurken anlamadığınız yer olursa watsapptan benimle iletişime geçiniz. Dili öğrendikten sonra hikayelerin türkçelerini isterseniz yine benimle iletişime geçiniz.

https://ilimvemedeniyet.com/wp-content/uploads/2020/03/%C4%B0branice%20Hikaye.pdf

Değerli okuyucular şunu itiraf etmeliyim ki benim kitaptan hoca olmadan öğrenmeniz gerçekten zordur. Son iki yılda bu düşünceye vardır. Artık farklı bir kaynaktan öğretiyoruz kitap tamamen ibranice.. Unutmayalım Peygamberimiz Yahudilerin hilelerini öğrenmesi için bir Sahebemize İbranice öğrenmesini buyuruyor. Bizlerde İbranice öğrenip ülkemize faydalı olabiliriz İnşaAllah.

Kendi Kendine İbranice Öğren kitabını indirmek için tıklayınız

İBRANİCE DİLİ ÜZERİNE

ARAPÇA VE İBRANİCE BİRBİRLERİNE NE KADAR BENZİYORLAR?

MODERN İBRANİCENİN KURUCUSU ELİEZER BEN YEHUDA’NIN EVİ (KUDÜS)

İBRANİCE GRAMER KİTABINDAN KANUNİ KISSASI: ASLANLI KAPI VE TÜRK SULTANININ RÜYASI

About Author

Ozan DUR

İstanbul Medeniyet Üniversitesi durozan@gmail.com Filistin Tarihi

10 yorum

 1. Hocam Allah sizlerden razı olsun. Birkaç gün önce böyle bir eser aramış bulamamistim. Dahası bu konuda bişeyler yazanın da bir tek siz olduğunu görünce size mail atmayı düşünmüştüm. İnşallah istifade ederiz

 2. Serkan BEYAZ on

  Merhaba bende Yaklaşık 6 aydır ilgileniyorum İbranice ile..Türkiye de ciddi anlamda kaynak sıkıntısı var.Kitabınız gerçekten çok iyi..Ama İbranice de ses çok önemli..Etkileşimli öğrenilmesi gerekiyor…Bu sebeple kendime yazı tahtası alıp sizin gramerlerinizi çalışıp,türkçe kelime okunuşlarınıda sesli dinliyerek bu dili öğrenmeye çalışıcam…Bu arada İbranice dil eğitimi çok pahalı..İngilizce 650 den başlarken İbranice 3-4 bin lira arası…Birde İbranice seviyeniz aldığınız eğitimle kaç oldu?

 3. İbranice Dil Kursu

  10 Mart Pazar günü Türkiye saatiyle 21:00’de Online İbranice Kurslarımız başlayacaktır.
  Kurs yayını Youtube üzerinden canlı olarak düzenlenip, katılımcılar eşzamanlı olarak soru sorabileceklerdir.
  Haftada iki gün, toplamda 3 saat olmak üzere düzenlenecek olan kurslarımız ücretsiz olup, tüm dersler Youtube’da arşivlenecektir.

  Derslerin içeriği; Temel İbranice eğitimi, ev ödevleri, şarkıların ve otantik metinlerin tercümesi gibi genel bölümlerden oluşacaktır.

  Kurslara katılmak isteyenler lütfen kurs.ibranice@gmail.com mail adresine konuyla ilgili taleplerini iletsinler.

  • Öncelikle bu yazıyı yazan arkadaşa çok teşekkürlerimi iletiyorum.İbranice öğrenmek istiyorum bunun için kitap üzerinden gitmek istiyorum sizin burada söylediğiniz kitabın adı nedir acaba zira ben internet üzerinden çalışmayı sevmiyorum elimin altında bir kitap olsun istiyorum,soruma gelince benim sorum ” Bu kitap adı nedir satın almak istiyorum “

  • YouTube üzerinden yayın yapmakta olan İbranice Kursu isimli kanalın içeriklerini seyredecek olan kardeşlerim çok dikkatli olsunlar. Kursu veren kişilerin amacını bilemiyorum ama içerisinde İslam itikadına uymayan hususlar da var(meselâ seyrettiğim bir videoda Âdem aleyhisselamdan önce de insanların olduğundan falan bahsetti). Açıkçası ben kendilerinin niyetinin iyi olmadığını düşünüyorum. İbranice öğrenelim derken itikadımıza zarar vermeyelim.

   Ozan Dur hocam, çok teşekkürler. Allah Teâlâ hizmetlerinizi kabul eylesin.

 4. Çok ilginç ve sevindirici böyle bir emeğin menfaate çevrilmemesi. Berhudarol evladım. Eserim eleştirmek için değil geliştirmek için. Bir yazıdaki büyük küçük harflere özen gösterilmesi, de bağlaçlarının ayrı yazılması ciddiyeti arttırıyor ve esere olan güveni.

Leave A Reply