KENDİ KENDİNE İBRANİCE ÖĞREN | İlim ve Medeniyet

İbranice Öğreniyorum Seti – A1 Seviyesinden B2 seviyesine kadar

Oturduğun Yerden İbranice Öğren

Uzun bir süredir stratejik dillerin önemine dair yazılar yazıyorum ve bu dilleri öğrenmeye çalışıyorum. Ortadoğu’yu iyi bir şekilde anlayabilmek için emek sarf ettim ve nasip olursa etmeye de devam edeceğim. Ortadoğu’da bölgesel güçler bulunmaktadır. Bu bölgesel güçlerin dilini öğrenmek isteyenler olabilir. Bende bu isteği karşılamak amacıyla bir Hocam ile İbranice Öğreniyorum Seti hazırladım. Bu kitaptan ve eklediğim diğer kitaplardan çalışarak İbranice öğrenebilirsiniz. Ayrıca Youtube’da faydalı bazı kanallar bulunmaktadır. Bunların da en önemlilerini aşağıda yazıda belirttim. İbranice öğrenirken faydalı olabilecek materyalleri buradan sizinle paylaştım. Ama bir de İsrail’den getirdiğimiz tamamen İbranice-İbranice olan kitaplar var. Bunları da arzu edenler olursa paylaşmaktan memnuniyet duyarım. Acizane bir katkım olsun istemiştim ve artık bunu gerçekleştirebildim. Aileme ve Süt aileme sonsuz teşekkürlerimi bildiriyorum. Kitabımı vefat eden çocukluk arkadaşım Turan Uymaz‘a armağan ediyorum. Fatiha okuyalım inş.

İbranice Türkiye’de, Mısır’da, Bahreyn’de, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ve diğer Arap ülkelerinde öğrenilen bir dildir. Birçok sebepten ötürü dili öğrenmek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Levant çalışmaları yapacak veya Ortadoğu çalışmalarında bulunacak arkadaşlar İbraniceyi öğrenmek zorundadır artık. Türkiye’de birçok farklı kaynaktan bu dili öğrenebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi de bizim hazırlamış olduğumuz settir. Şimdiden başarılar diliyorum.

İbranice Öğreniyorum Setinden öğrenmeye başladığınızda beni yanınızda bulacaksınız. Takıldığınız her yerde [email protected] mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. Böylece bende sizi takip edebilirim ve size yardımcı olabilirim. Ülkem açısından stratejik gördüğüm dillerden birisidir İbranice.

Aşağıdaki linkten hazırladığımız kitap hakkında bilgi alabilirsiniz.. Bu kitabımızı almanızı tavsiye ediyorum. Gerekli bilgiler aşağıdaki yazıda yazıyor. Uzun yıllar İbranice çalışmalarımızın bir neticesidir bu kitap. İlgili herkese şiddetle tavsiye ediyorum. Kendi kendinize öğrenebilmeniz için hazırlandı.

İBRANİCE ÖĞRENİYORUM SETİ-1 ÇIKTI!

Rosetta Stone isimli programda güzel materyaller mevcuttur. Oradan faydalı dersleri takip edebilmek mümkündür.

Dualingo uygulamasından ise İbranice özellikle kelimeleri ve cümle yapılarını öğrenebilirsiniz.

Çeviri yapabileceğiniz bir siteyi paylaşmak istiyorum.

https://www.doitinhebrew.com/Translate/default.aspx?kb=IL%20Hebrew%20Phonetic

İbranice öğrenirken faydalı sitelere gelelim. Evvela sözlük kullanmanız gerekmektedir. İbranice-Türkçe Sözlük ararsanız İsrael Benyakar ve Yuda Siliki’nin hazırlamış olduğu Türkçe- İbranice ve İbranice-Türkçe Sözlüğü tedarik edebilirsiniz. Bana mail atmanız halinde size gönderebilirim. Ayrıca Bedrettin Aytaç Hocanın hazırlamış olduğu İbranice Sözlük bulunmaktadır. İngilizceniz varsa en iyi online sözlük Morfix’dir (http://www.morfix.co.il/) Eğer İngilizce bilmiyorsanız da İngilizce kelimeleri Tureng sitesinden çevirerek Morfix’i kullanabilirsiniz. Dilde belli bir seviyeye geldikten sonra https://milog.co.il isimli İbranice-İbranice sözlüğünü kullanabilirsiniz. Arkadaşlar bir de Nakdan isimli bir uygulama bulunmaktadır. Oraya kelimeleri veya cümleleri yazdığınızda direkt olarak harekelendiriyor. Bu uygulama da gerçekten çok güzeldir. Google Play’den indirebilirsiniz.

İbranice filmler Youtube’da bulunmakla birlikte eğer Netflix’de bir dizi isterseniz o zaman Shtisel ve Fauda önerilebilir. İkisi de dili geliştirmeniz için önemlidir.

Fiiller konusunu öğrenirken hangi fiil nasıl çekilecekti, gelecek zamanda nasıl oluyordu gibi aklınıza takılan sorular olursa Morfix’in yetmediği diğer tüm durumlarda Pealim isimli siteyi kullanacaksınız. (https://www.pealim.com/)

İbranicede de harf-i cer’ler vardır. Bir fiilin harf-i cer’inin ne olduğunu merak ederseniz ve fiilin cümle içerisinde nasıl kullanıldığını görmek isterseniz, Converso isimli siteyi kullanacaksınız. (http://context.reverso.net/translation/)

Ayrıca internetteki İbranice materyallerin bir arada toplandığı bir site var mı derseniz (https://journeytohebrew.wordpress.com/) isimli siteye bakacaksınız. Belli bir seviyeye geldikten sonra hikaye okumanız gerekecek, o zaman da (http://sefer-li.net) isimli siteye bakacaksınız.

İbranice kelimelerin nasıl telaffuz edildiklerini artık bulabildiğimiz bir site vardır. Bu siteden kelimelerin nasıl telaffuz edildiklerini öğrenebiliriz. https://forvo.com/

Dili belli bir seviye öğrendikten sonra haber okumak isterseniz birçok haber sitesi mevcuttur. Ama İsrail’in hazırlamış olduğu İbranicesi iyi olmayanlar için bir haber sitesi vardır. Bu haber sitesinin dili diğer haber sitelerinin diline göre oldukça basittir. İbranicede  belli bir süre deneyimden sonra bu siteden haber okumanız tavsiye edilmektedir. Bu site ise https://hadshon.edu.gov.il/

Onun haricinde takip ettiğim haber sitelerini eklemek istiyorum. Kan Hadaşot isimli haber sitesini sıklıkla ziyaret ediyorum. Birçok da video hazırlayıp Youtube’a ekliyorlar. https://www.kan.org.il/page.aspx?landingpageid=1009

Diğer bir haber sitesi Maariv’dir. https://www.maariv.co.il/

Son olarak Yediot Aharonot isimli siteyi eklemek istiyorum. https://www.ynet.co.il/news

Benim kitabım haricinde İbranice dilbilgisi kitaplarını da buraya eklemek istiyorum.  Yeni yayınlanan Ahmet Murat Taşer’in İbranice Dilbilgisine Giriş isimli kitabı vardır. https://www.kitapyurdu.com/kitap/ibranice-dilbilgisine-giris/540475.html&path=1_760_772

Yine Ahmet Murat Taşer’in İbranice Öğrenenlere Kelime Bankası isimli bir kitabı vardır. https://www.kitapyurdu.com/kitap/ibranice-ogrenenlere-kelime-bankasi/540474.html&path=1_760_772

Mert Yalçınkaya’nın İbranice En Çok Kullanılan 4000 Sözcük isimli çalışması vardır.

Eldar Hasanoğlu’nun yazdığı Modern İbranice Dilbilgisi kitabı vardır.

Kitaplar bu kadar olması lazım. Belli bir seviye bu kitaplardan öğrendikten sonra tamamen İbranice-İbranice kaynaklarla ilerlemeniz daha iyi olacaktır. Karşılaştırmalı bir şekilde de öğrenilebilir. Kelime kitaplarını inceledikten sonra onlar hakkında ayrıntılı bilgi vermek isterim.

Dinleme alıştırması için;

https://soundcloud.com/kan-bet/1979-1-4a?in

Ayrıca İlim ve Medeniyet çatısı altında yazı yazmama müsaade eden değerli üstadlarım Nasrettin, Oktay, Ertuğrul ve Ozan Dilek gibi abilerime ayrıca müteşekkirim ve Allah onlardan razı olsun.

İBRANİCEYİ KISA SÜREDE ÖĞRENEN SAHABE HZ. ZEYD B. SABİT (ra) İLE AYNI SEVABI ALABİLMEK TEMENNİSİYLE

İbranice gramer ve metinler

Benim kitapta ilerlerken yukarıdaki kitabı da bitirmeniz şiddetle tavsiye olunur. Gramere çok ağırlık vermeyin daha çok okumaya ve dinlemeye önem verin. Sorularınız olursa bana özelden sorabilirsiniz. Kitap hakkındaki görüşlerinizi de yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

Yandex’de birçok İbranice kitaba aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

https://disk.yandex.kz/d/lNvUbcHHhIBrAQ?w=1

Değerli arkadaşlar ayrıca İbranice hikayeler de eklemek istiyorum. İçinde İbranice hikayeler bulunan bir kitabı ekliyorum. Sözlük yardımıyla bu hikayeyi okumanız gerekmektedir. Bu hikaye giriş seviyesindedir ve biraz gramer öğrendikten sonra okumanız gerekmektedir.

İbranice Hikaye

İbranice Serüvenimi yazdım, okursanız memnun olurum.

İBRANİCE SERÜVENİM

İbranice hikayelerin okunduğu bir siteyi ve değerli hocamızı tanıtmak isterim. Kudüs Araştırmaları bünyesinde İbranice hikayeler okunmaktadır. Kudüs Araştırmalarını takip edebilir, hocamızın bu çalışmasını izleyebilirsiniz.

FİLİSTİN LEHÇESİ HAKKINDA BİLGİ

ARAPÇA EN ÖNEMLİ 1000 KELİME

 

MODERN İBRANİCE ÜZERİNE HASBİHAL

NETFLİX’DE 8 İBRANİCE ÇİZGİ FİLM

YENİ KİTAP: İBRANİCE ÖĞRENİYORUM SETİ A1 SEVİYESİ

A1 SEVİYE İBRANİCE KELİMELERİ

İBRANİCE DİLİ ÜZERİNE

ARAPÇA VE İBRANİCE BİRBİRLERİNE NE KADAR BENZİYORLAR?

MODERN İBRANİCENİN KURUCUSU ELİEZER BEN YEHUDA’NIN EVİ (KUDÜS)

İBRANİCE GRAMER KİTABINDAN KANUNİ KISSASI: ASLANLI KAPI VE TÜRK SULTANININ RÜYASI

OTURDUĞUN YERDEN FARSÇA ÖĞREN

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nden mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (8), dillere dair Çalışma Alanım Ortadoğu ve Diller


10 comments

 • Anonim

  9 Mayıs 2018 at 21:24

  Emeğinize sağlık teşekkür ederim.

  Yanıt

 • Merve

  12 Mayıs 2018 at 05:13

  Hocam Allah sizlerden razı olsun. Birkaç gün önce böyle bir eser aramış bulamamistim. Dahası bu konuda bişeyler yazanın da bir tek siz olduğunu görünce size mail atmayı düşünmüştüm. İnşallah istifade ederiz

  Yanıt

 • Serkan BEYAZ

  16 Aralık 2018 at 15:00

  Merhaba bende Yaklaşık 6 aydır ilgileniyorum İbranice ile..Türkiye de ciddi anlamda kaynak sıkıntısı var.Kitabınız gerçekten çok iyi..Ama İbranice de ses çok önemli..Etkileşimli öğrenilmesi gerekiyor…Bu sebeple kendime yazı tahtası alıp sizin gramerlerinizi çalışıp,türkçe kelime okunuşlarınıda sesli dinliyerek bu dili öğrenmeye çalışıcam…Bu arada İbranice dil eğitimi çok pahalı..İngilizce 650 den başlarken İbranice 3-4 bin lira arası…Birde İbranice seviyeniz aldığınız eğitimle kaç oldu?

  Yanıt

 • rumey

  24 Kasım 2019 at 13:59

  Çok ilginç ve sevindirici böyle bir emeğin menfaate çevrilmemesi. Berhudarol evladım. Eserim eleştirmek için değil geliştirmek için. Bir yazıdaki büyük küçük harflere özen gösterilmesi, de bağlaçlarının ayrı yazılması ciddiyeti arttırıyor ve esere olan güveni.

  Yanıt

 • rumey

  24 Kasım 2019 at 14:00

  Berhudar ol *

  Yanıt

 • Metincan

  6 Şubat 2020 at 22:05

  Öncelikle bu yazıyı yazan arkadaşa çok teşekkürlerimi iletiyorum.İbranice öğrenmek istiyorum bunun için kitap üzerinden gitmek istiyorum sizin burada söylediğiniz kitabın adı nedir acaba zira ben internet üzerinden çalışmayı sevmiyorum elimin altında bir kitap olsun istiyorum,soruma gelince benim sorum ” Bu kitap adı nedir satın almak istiyorum “

  Yanıt

  • Avatar photo
   Ozan DUR

   7 Şubat 2020 at 11:28

   Sitede kitap mevcuttur. Okuduğunuz siteden indirebilirsiniz.

   Yanıt

 • Ahmed

  1 Mayıs 2020 at 06:24

  YouTube üzerinden yayın yapmakta olan İbranice Kursu isimli kanalın içeriklerini seyredecek olan kardeşlerim çok dikkatli olsunlar. Kursu veren kişilerin amacını bilemiyorum ama içerisinde İslam itikadına uymayan hususlar da var(meselâ seyrettiğim bir videoda Âdem aleyhisselamdan önce de insanların olduğundan falan bahsetti). Açıkçası ben kendilerinin niyetinin iyi olmadığını düşünüyorum. İbranice öğrenelim derken itikadımıza zarar vermeyelim.

  Ozan Dur hocam, çok teşekkürler. Allah Teâlâ hizmetlerinizi kabul eylesin.

  Yanıt

  • Ahmed

   1 Mayıs 2020 at 06:55

   Delilsiz bir şey söylememek için bu yazımı paylaşıyorum. Konu dışı ise özür dilerim. Maksadım kardeşlerimin dikkatli olması, âgâh olmalarının te’minidir.

   https://www.youtube.com/watch?v=BlNI9U3WTas&t=494s

   Videonun 8.dakikası ile 8 dakika 15 saniye aralarındaki kısmından bahsetmiş idim.

   Yanıt

 • Sabri

  22 Mayıs 2021 at 10:56

  Peygamberimiz Zeyt Bin Sabit (Hz) isimli Sahabeye İbranice öğrenmesini tavsiye etmiştir. Bizim de öğrenmemiz gerekmektedir. Bir millete en güzel cevap kendi dilinde verilir. Hayırlara vesile olur inş.

  Yanıt

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul