İLMİ LEDÜN NEDİR? Ledünni İlim Ne Demek? | İlim ve Medeniyet

Vehbi bir ilim olan Ledün ilmi Kur’an’daki ayetten adını almış ve Hz. Hızır’a ait olan özel bir gayb ve sır bilgisidir.

Ledün ilmi veya İlm-i Ledün konusunda net bir tanım yapmak mümkün gözükmemektedir. Sadece insanların bilmediği ve sadece Allah’ın seçtiği kullarına bahşettiği bir sır ve gayb bilgisi ile yöntemidir. Kur’an’da Hz. Musa’nın Hz. Hızır ile yolculuklarının anlatıldığı ayetlerde Hızır’a verilen ilimden ‘ledün’ olarak bahsedilmiştir. Ayet şu şekildedir;

Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim (ledün ilmi) öğretmiştik. (Kehf suresi, 65)

Ledün ilmi Kur’an’ı Kerim’de Hz. Musa ile Hz. Hızır’ın karşılaşmalarında tarif edilmiştir. Hz. Hızır’ın insanlar için yanlış ve günah sayılacak çocuk öldürmek, gemiyi delmek gibi bir takım eylemleri olur. Hz. Musa insani bir refleskle Hızır’ın yanlış gibi görünen bu davranışlarına itiraz eder. Hz. Hızır daha sonradan yapmış olduğu eylemlerin hikmetlerini sebepleri ile birlikte açıklayınca gerçek ortaya çıkmış olur. Kur’an’da ledün ilmi bu şekilde anlatılmaktadır. Peygamberimiz bu konuyla ilgili bir hadisinde şöyle buyurmuştur;

‘’Şayet bildiklerimi bilseydiniz; az güler, çok ağlardınız.” (Buhari, Küsuf, 2; Müslim, Salat, 112)

Tasavvufi gelenekte ledün ilmi önemli görülür. Hassas olan kalp zikir ve feyizle yumuşar Allah’ın zikriyle letaifler açılır ve diğer insanların algılayamadığı bir takım hakikatler insanın kalbine doğar bazen de zuhur eder.

Ledün ilmi özel bir bilgidir ve herkes tarafından bilinmez, olayların iç yüzlerine vakıf olmayı sağlar. Bu ilim insanların anlayışının üzerinde olduğu için insanlara açıklanmamıştır. Bu ilme sahip olan kişilerin başkalarına anlatmaları yasaklanmıştır. Ledün ilmi Hz. Hızır’a ait olan bir ilim olmakla beraber bazı Peygamberlere ve Allah dostlarına da verilmiştir. Hadislerden anlaşılacağı üzere ahir zamanda gelecek olan Hz. Mehdi’nin de Hızır as ile bir bağlantısı olacak ve ledün ilmini bilecek ve kullanacaktır. Bu ilim kişiyle Allah arasında olan gizli bir bilgidir. Kur’an’da bazı surelerin başlarında bulunun ve huruf-u mukatta denilen harfler bu kabildendir.

YAKÎN NEDİR? İLMELYAKîN, AYNELYAKîN, HAKKALYAKîN NE DEMEKTİR?

HİKMET NEDİR?

14 comments

 • Musa

  10 Aralık 2019 at 14:42

  Allah’ın Kitabı Kur’an’da ve Resulullah’ın öğretisinde “ledün ilmi” diye bir şey yoktur! Bu “ilim” ancak şeytani tasavvuf kitaplarında anlatılır, peygamberimizin bile böyle bir ilimden haberi yoktur!

  Yanıt

  • TOLGA

   23 Aralık 2019 at 12:37

   yapma ya yanındamıydın benim bu ilimden haberim yok musa mı dedi sana peygamber
   peygamber allahı anlatmadı kuranıda anlatmadı kendıni hiç anlatmadı
   islamı anlattı sen i
   islam ne demek biliyon mu ?
   bilebilmen için ledün deryasında boğulmak zorundasın dalacaksın derinlere incileri cıkaraksın istiridyenin içinden
   sen ne misin pekiii
   haset fesat fitne den başka birsey değilsin !!!

   efal sıfat zat !!!

   Yanıt

   • serhat

    6 Eylül 2022 at 12:37

    kardeş.kuran ı kerimde sizin bahsettiğiniz ledün medün diye birşey yokturr.ve peygamberimizin bile bununla ilgi zerre kadar bir yorumuda yoktur.. dini sapıklaştırmayın.zaten sizin gibiler boş laflarla dini mahfetmye çalışıyorlar. varsa böyle bir gücünüz. gidin kendinizi atın köprüden aşağıya ve benim ledün ilmim var bana birşey olmaz desenize…

    Yanıt

  • Enes Can Akçay

   21 Ocak 2021 at 17:19

   Hayır tabiki de ben çok araştırdım peygamber efendimizin hadislerinde kuranda ledün ilmi ile ilgili pek çok şey anlatılıyor.

   Yanıt

   • serhat

    6 Eylül 2022 at 12:42

    her söylenen lafı peygambere atfedip onun sözüdür demeyin.. onun sözü bile olsa Allah gayb alemi sadece bendedir demiştir.. gaybı sadece ben bilirim diyen Allah tır…
    ve sizin gibi dini çarpıtan ve kendine pay çıkartmak isteyenleride bildiği için önünüzü kesmiştir ayetler ile..ama sizler işinize gelmeyenleri ayırıp.işinize gelen kelimeleri cımbızla çekip alarak hareket ediyorsunuz.. yapmayın kendinizi tabutttlaştırıyorsunuz

    Yanıt

  • Nail

   20 Ocak 2022 at 17:58

   Hayret hem müslümanım diyeceksin, hemde ledün ilmini inkar edeceksin.kitabımızda yazılı, hayatımızda yüzlercesine şahit olduğumuz bu ilim sahiplerini yok kabul etmek için, adamın hem kafa hemde kalp gözünün kör olması gerekir.

   Yanıt

   • serhat

    6 Eylül 2022 at 12:49

    hangi kitap ta yazıyor??? hele bi söyle bana kardeş
    bana ahmedin mehmedin kitabında yazıyor deme sakın…
    benim inandığım tek kitap yazarı Allah olan dır.!!! eğer Allah ın kitabında varda ben görmediysem şimdiden ben kafir olmayı kabul ediyorum… sende bu kadar büyük konuşup kendinden eminliğini göstere biliyor musun…???
    eğer göstereceksen bana cımbızla biryerler den kelime çekme. orne kgöstereceksen eğer kuran ı kerimden göster ve ve cümlenin kelimenin tamamını al da at buraya.!!!!

    Yanıt

 • Anonim

  9 Ocak 2020 at 01:54

  biririnize Hakaret Etmeklen Hicbiryere varamazsiniz……Hakaretlesmek aslen ancak ilkelliktir……Sizler benden Akillisiniz Anladinizmi.

  Yanıt

 • Anonim

  14 Şubat 2021 at 22:22

  allah ol der o sey olur.

  Yanıt

 • By. Mutay

  19 Şubat 2021 at 05:15

  Ledün ilmi vardır.
  Ledün ilmi şeytani tasavvuf kitaplarında anlatılır. Bunlarin ikiside doğrudur. Ledün ilmi gizli ilim demektir. Elbette vardır ve sir olarak tutulur. Ancak bu hakikatlerin bilinmesi bizim hic bir isimize yaramaz. Cunku islamda faydacilik esastır. Ordu komutanı olursun, alim olursun, hakim bilim adami olup bir şeylere yon verirsin o zaman ledun ilmi isine yarar. Düşmanla sık karşılaşılan yerlerde ledün ilmi müslümanin zırhıdır. Ve bunu batıl şuan da çok iyi kullanıyor. Kafirler büyük islam alimlerinin kitaplarını alıp kendi çıkarlarına göre bu ilimleri kullanıyorlar. Bu sayede dünya başarıları artıyor vs. Ama diğer yandan kafirlik yaptıkları için yani hakları olmayan bir bilgiyi alıp kullanıp hak olarak gozuktukleri için toplumları ayni ölçüde istifade edemiyor. Yani bu faydalı ilim onlara sulh yerine daha çok kaos getirdi getiriyor. Hatta bu kafirler adetullahi dahi kendi menfaatleri için kullanabiliyor. Adettullah hayatta ki kaideleri esaslar dir.

  Yanıt

 • Kkkkkkkk

  6 Ağustos 2022 at 17:43

  Ledün deyince bizim gibi sıradan insanların nefsine güzel bir fayda var. Ey nefsim sen günah işlersen dünyada cezasını çekersin yapma. Ali Veli sana çatar zulmeder kader adalet eder. Vazgeç senin her lokmayı yemeye her geçene bakmaya hakkın yok. Az ye Allah’tan kork. Aslan kafesine giren adam rahat yaramaz. Üç gün sabret rizkin sabittir. Artmaz eksilmez. Allah’tan kork ağzını tut. Büyük zatlardan hak dinle sakın munafiklardan kuran bile dinleme vesveseni arttırır.

  Yanıt

 • Kkkkkkkk

  6 Ağustos 2022 at 17:46

  Ledün deyince bizim gibi sıradan insanların nefsine güzel bir fayda var. Ey nefsim sen günah işlersen dünyada cezasını çekersin yapma. Ali Veli sana çatar zulmeder kader adalet eder. Sana zulmeden insanlar değil başına gelen her musibet kendi ellerinle islediklerin yüzünden işte ledün ilmi budur. Kimin sana hangi günahın için musallat olduğunu bilsen ne farkeder. Günahtan Vazgeç senin her lokmayı yemeye her geçene bakmaya hakkın yok. Az ye Allah’tan kork. Aslan kafesine giren adam rahat yaramaz. Üç gün sabret rizkin sabittir. Artmaz eksilmez. Allah’tan kork ağzını tut. Büyük zatlardan hak dinle sakın munafiklardan kuran bile dinleme vesveseni arttırır.

  Yanıt

 • sayın bay bay

  9 Mart 2023 at 15:23

  bay bay efendi sen ne anlarsın ledun ilmini sende vehabi zihniyetı var ilk önce itikadını düzelteceksin vay senin haline yazıklar olsun

  Yanıt

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul