İBRANİCEYE ADIMLARKEN | İlim ve Medeniyet

1 yıla yaklaşan bu süreç içinde o kadar çok şey anlatabilirim ki sizlere ama nereden başlamam gerektiğini tam bilemiyorum. İbranice öğrenmeye başlamamın temel nedeni sanırım Akademik hayata başlamam ve öğretmenimin gerekli araştırmaları yapabilmem için bu dile ihtiyacım olduğunu vurgulamasıyla gerçekleşti diyebilirim.

Daha önce bireysel ve grup olarak çalıştığımız Filistin Davasında sık sık karşımıza çıkan bir dil olması da İbranice öğrenmek için adım oluşturdu. Tabii dil öğrenmeye başlamada hepimizin kafasında ayrı ayrı sorular oluşur. Bazen dildeki zorluklar ile ilgili bazen de başarı sağlayıp sağlayamayacağımızla ilgili. Başladıktan sonra ise soruların azaldığını, yeni bir maceraya başladığınızı bilmenin verdiği o heyecanı ve kendinize olan güvenin her anlamda arttığını söyleyebilirim.

Dil öğrenmeye başlamadan önce hepimizin sıklıkla duyduğu diller arasındaki kelime ve yapı benzerliklerine İbranice öğrenirken de kendiniz bizzat şahit oluyorsunuz. Özellikle Arapça birçok benzerlik gösteriyor İbranice ile. Arapça bilen arkadaşlarımız bu konu da şanslılar diyebilirim. her yeni öğrendiğiniz konu da arada benzerlik kurmak hem İbranice ile yakınlık sağlarken hem de başka benzerlikler için merak uyandırıyor. Bu kelime de buradan mı geliyormuş? Anlamı ne kadar da eskiye dayanıyor, bu bizde de var cümlelerini aralıklarla kurabiliyor aynı zamanda yeni keşiflerimizin tadını çıkartmak da ayrı bir heyecan veriyor.

Yeni bir dil öğrenmek başlı başına bir serüven ve hiç bitmeyen bir yolculuk. Zorluklarıyla- kolaylıklarıyla, hayatımıza katılan yeni bir bakış açısıyla upuzun bir yolculuk. Değeri ise bilmediğimiz birçok kelimeyle, yapılan  dil bilgisi hatalarıyla, neye göre? kime göre? iyi veya kötü olduğu belli olmayan aksanımızla ölçülebilecek bir şey değil bence. Çünkü bunlar da bu yolculuğun önemli ve güzel bir parçası. Asıl önemli olan adımlarımızı istikrarlı ve kararlı şekilde atabilmek. Hiç vazgeçmeden bu yolculuğu tamamlayabilmek. Başarı mutlaka bir yerde bizi bulacak buna inanıyorum.

Bu serüvende sizi her daim destekleyecek bir öğretmeninizin olması da hiç şüphesiz önemli motivasyon kaynaklarından birisi. İbranice öğrenirken doğru yöntem izlemek, doğru yönlendirme ve kaynaklar sizi başarıya ulaştıracak merdivenlerin basamaklarını oluşturuyor. İşte bu yüzden öğretmeniniz de bu basamakları hızlandıran kişi oluyor. İbranice için bu kaynağın da dikkatle seçilmesi başarıyı hızlandıran faktörlerden.

Yabancı dil öğreniminde motivasyonumuzun her daim aynı kalacağını düşünmek ise biraz Polyannacılık oluyor arkadaşlar J fakat yaşanılan olayların motivasyonumuzu etkilemesine izin vermek ise büyük bir yanlış ve kendini geri itmek olur. Yeni bir dil öğrenmekte olan bizlere en güzel not, gerek benim yaşadığım gibi dış faktörlerin, gerekse dildeki zorlukların sizi yıldırmasına izin vermemeniz. Örneğin, anlamadığınız bir dil bilgisi kuralının motivasyonunuzu düşürmesine ya da çabalarınızın boşa gittiği hissine izin vermeyin. Bu sadece yolculukta önünüze çıkan bir tümsek. Bizler bu engeli zor da olsa atladığımızda yolumuza  yeni insanlar-akadaşlar, ülkeler, yaşamlar, kitaplar ve şarkılar çıkacak. Ve kim bilir, belki de şu an hayal bile edemeyeceğiniz bir yere çıkacak yolun sonu.

Asla unutmamanız gereken bir şey de dıştan bakan bir gözün tüm bunları görmesi ve verilen emeğin farkına varması imkansızdır. Siz kendinizi bilecek, hayalleriniz ve emekleriniz için yine tek başınıza bu yolculuğu sürdürecek ve yine siz bu serüvenin güzelliklerini göreceksiniz. Umarım geri dönüp baktığınızda yüzünüzde bu güzel yolculuğa özgü o tebessüm olur.

Her ne kadar ülkemizde Almanca, Arapça, Fransızca, İspanyolca vs. dillerine olan rağbetin İbraniceye olmaması üzücü bir durum olsa dahi çabamızı sürdürmeli vazgeçmemeliyiz. Maalesef ki ülkemizde İbraniceye YDS, YÖK-DİL gibi sınavlarda da yer verilmiyor. Bu eksiklik de bir an evvel giderilir umarım. Fakat hepimizin son yıllarda Ortadoğu da yaşanan gelişmeleri doğru analiz edebilmek, tarih de yaşananların arşivlerde kalmaması, bugün için daha doğru adımlar atabilmek adına İbraniceye gereken ilgiyi göstermeli ve öneminin farkına varmalıyız. Uzmanlık bölgenin sadece yapısını, coğrafyasını bilmekle eksik kalır. Anlayabilmek anlaşılabilmek adına… Umarım İbranice öğrenmek isteyen herkes çok ertelemeden bir adım atar. Hem kendi hem de ülkemiz adına.

Bizde küçük bir ekip olarak İbranice öğrenmek isteyenlerle başladığımız bu yolculukta elimizden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Kim bilir belki bu kadim dili öğrenerek yıllardır süregelen fikri tartışmaların nedenlerini birebir kaynaklarından anlayabilir, arşivlerin kapılarını aralayarak orijinal haliyle belgelere dokunabiliriz, günümüze uyarlayarak yeni ufuklar açabiliriz. Grubumuzda farklı meslek dallarının olması farklı yorumları da yanında getirirken bunun ne kadar haz verebileceğini düşünebiliyor musunuz? Ve yine kim bilebilir belki bu sayede yaşanılası bir dünya için olumlu bir katkı sunma yeteneğini beraber geliştirebiliriz.

Fahriye Can Nurlu

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul