FRANSIZ SÖMÜRGECİLİĞİ VE FRANTZ FANON | İlim ve Medeniyet

Afrika’daki birçok ülkede sömürgecilik imparatorlukları kuran Fransa‘nın insan hakları ihlalleri hala zihinlerdeki yerini koruyor. Fransız sömürgeciliği bugün pek çok ülkenin hafızasında kara bir leke olarak hatırlanıyor. Peki Fransız sömürge yönetimi hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Fransa’nın sömürgecilik anlayışı toplumlar üzerinde nasıl bir etki bıraktı?

Tüm akılda kalanlara cevap bulabileceğiniz bir isim Frantz Fanon. Siyah Deri Beyaz Maskeler kitabı Fransız sömürge mantığının kavranması açısından faydalı olabilir. Sömürgecilik-karşıtı ulusal kurtuluş mücadelelerinin zafer çağında yaşayan Frantz Fanon, Fransız sömürgeciliğinin psikolojik etkilerini anlamak isteyenler için oldukça önemli bir yazar.

Konuya ilişkin tüm detaylara aşağıdaki videomuz aracılığıyla ulaşabilirsiniz…

Avatar photo

Abdulkadir AKSÖZ

Political Science Indian Subcontinent Studies [email protected]


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul