FIRAT KALKANI HAREKATI VE SONRASI | İlim ve Medeniyet

TSK’dan açıklama: “Topraklar ilhak edilmeyecek Özgür Suriye Ordusu’na teslim edilecektir

Bu açıklama ile başlayan Fırat Kalkanı Harekatı Cerablus’tan Çobaney ilçesine kadar terörist gruplardan temizlenerek devam etti.

24 Ağustos 2016, saat 04.00’de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı’ndan, “Türk Silahlı Kuvvetleri, koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesine terör örgütü IŞİD’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatılmıştır.” açıklaması yapıldı. Bu açıklama sonrası TSK Cerablus’u ağır bombardıman ateşine tutarken, Türk Hava Kuvvetleri 11 Işid hedefini etkisiz hale getirdi. Başbakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 294 tane topçu atışı yapıldı ve 81 hedef etkisiz hale getirildi. Birkaç saat sonra Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tanklar Fırat’ı geçerek yüzlerce Özgür Suriye Ordusu mensubu Türkmen ve Araplarla bir araya geldi. ÖSO Keklice ve Kıvırcık köylerini ele geçirdi. Operasyon sırasında Arap birlikler kırmızı, Türkmen birlikler ise Turkuaz kol bandı takarak iki saf halinde hareket ettiler. İlk belirlemelere göre 46 IŞİD’li öldürüldü.

25 Ağustos’ta Cerablus’a hareket ettiği belirlenen YPG’li bir grup Karkamış’ta bulunan Fırtına obüsleriyle vuruldu.

26 Ağustos günü, saat 00:20’de TSK tarafından yapılan basın açıklamasında, Fırat Kalkanı Harekatının devam ettiği, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbirin alındığı ve bu konuda azami hassasiyet gösterildiği belirtildi.

27 Ağustos’ta YPG’li bir gurubun Türk tanklarına yaptığı roketli saldırı sonucu bir tank hafif diğeri ağır olmak suretiyle iki tank zarar görmüştür. Ayrıca Türk ordusundan 3 asker yaralanmış 1 asker de şehit olmuştur.

29 Ağustos itibarı ile 400 km2’lik alanda bulunan 43 köy IŞİD ve YPG’nin elinden alarak kontrol altına alındı.

31 Ağustos’ta Cerablus’un batısında IŞİD’e karşı operasyonda 1 Türk tankı roketle vuruldu, 3 asker yaralandı. Tanka saldıran teröristler etkisiz hale getirildi.

3 Eylül 2016 tarihinde Türk zırhlı araçları, Suriye’ye Çobaney ilçesinden giriş yaptı.

Ve Türkiye-Suriye sınır hattı terörist gruplardan temizlendi.

 

 TÜRKİYE’NİN BİR SONRAKİ HAMLESİ NE OLACAK?

Türkiye’nin önüne şimdi 3 kapı açıldı. Bunlardan ikisi harekat devam planına çıkıyor, diğeri ise sınır hattını güvenceye alıp bekleme planına çıkıyor. Eğer ki Türkiye harekata devam derse bu sefer de yönünü belli etmesi gerekecek.  Çünkü Türkiye’nin önünde harekat planı için 2 şık var:

-Münbiç’e yani PYD’nin üzerine gidip PYD terör grubunu Fırat’ın doğusuna kovalayacak,

-Al Bab şehrine inip Işid’in sanayi şehirlerinden birini ele geçirecek

 

Münbiç

Türkiye sınır hattını terör gruplarından temizledikten sonra eğer ki PYD’nin elinde tuttuğu Münbiç bölgesine ilerlerse PYD tarafından güçlü bir karşı saldırı ile karşı karşıya kalabilir. Bu saldırının sebebi ise PYD’nin Fırat’ın batısında kalıcı olmak istemesidir. Bunun yanı sıra savaşın medya boyutunu iyi kullanmayı başarabilen PYD Avrupa ve ABD merkezli başlatacağı medyatik saldırılar sonucu Türkiye’nin alacağı tepkiler ve baskılar Türkiye’yi Suriye harekatından vazgeçirebilir.

 

Al Bab

Eğer ki Türkiye Çobaney’den sonra Işid’in üzerine yoğunlaşmayı düşünür ve Al Bab bölgesine ilerlerse Işid’den sert bir tepki alabilir. Çünkü bilindiği üzere Al Bab bölgesi Işid’in sanayi bölgelerinden birini oluşturuyor. Son zamanlarda toprak kaybı bir hayli çok olan Işid bu derece önemli bir bölgeyi kaybetmek istemeyecektir.

Fakat Işid tam bu sırada başka bir hamle de yapabileceğini göz ardı etmemek lazım. Türkiye’nin Esad ve PYD ile savaşması dünya gündeminde Işid’den daha çok tepki alacağı için Işid’in yapacağı bir geri çekilme hareketi ile Al Bab bölgesinde Türkiye’yi PYD ve Esad’ın arasında bırakarak stratejik bir hamlede bulunabilir. Bunun yanı sıra Türkiye Al Bab şehrine girmekte gecikirse PYD’nin buraya saldırması şaşırtmayacaktır.

 

Sınır Hattının Korunması

Türkiye’nin son hamle seçeneği ise sınır hatlarını korumak ve operasyonlara ara vermek olacaktır. Bu seçenek Türkiye’nin yapacağı son seçenek dersek yanlış olmaz. Çünkü Türkiye bölge de güç ve söz sahibi olmak istiyorsa Suriye içerisinde etkin bir konuma sahip olması gerekmektedir. Türkiye’nin Suriye konusunda yaptığı ve yapacağı her hamle ileride Türkiye’nin ya lehine ya da aleyhine olacaktır.

Tüm bu seçeneklerin yanı sıra şu zamanlarda Ankara’nın hareketlerini iyi okumak ve iyi analiz etmek gerekmektedir. Ankara’nın atacağı her adım Suriye üzerinde hem Türkiye’nin geleceği hem de Suriye içerisinde bulunan gruplar açısından çok önemli olacaktır.

 


CERABLUS NEDEN ÖNEMLİ?

Türkiye’nin askeri harekât başlattığı Cerablus’un kontrolü üç açıdan önem taşıyor: IŞİD’in yok edilmesi, PKK’nın Suriye kolu PYD’nin Türkiye sınırını kuşatmasının…


DÖRT SORUDA FIRAT KALKANI HAREKATI

Cerablus bölgesindeki IŞİD hedeflerine karşı başlatılan ‘Fırat Kalkanı’ harekâtı sürüyor. Operasyon neden başladı, amacı ne, dakika dakika neler yaşandı, kimler…


TÜRKİYE SURİYE’YE GİRDİ Mİ?

TSK Müşterek Özel Kuvvetleri ve koalisyon hava kuvvetleri Suriye’ye harekat başlattığı öğrenildi. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti…


 

Avatar photo

Mehmet AYAYDIN

Politics and South Asian Studies [email protected]


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul