DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞİRKETİ WALMART | İlim ve Medeniyet

           Fortune Dergisi dünyanın en çok gelir elde eden 500 şirketini sıraladığı Global 500 listesini açıkladı. Listenin ilk sırasında 482 milyar 130 milyon dolar ile perakende devi Walmart bulunuyor. Walmart ekonomik olarak 100’den fazla ülkeden daha büyüktür.

            Walton ailesi Walmart’ın hissedarlarıdır ve dünyanın en zengin ailesi olarak biliniyor.

           WalMart dünya çapında 27’ten fazla ülkede 10.000’den fazla şubesi olan Amerikan perakende satış zinciridir. Şirketin şubelerindeki çalışan toplam kişi sayısı 2 milyondan fazladır.

             İlk mağazası Sam Walton tarafından 1962’de Arkansas’ın şehir merkezinde açıldı. 1987 yılında hipermarket adını almasıyla büyümeye başladı. 1991 yılında da şubelerini açmaya başladı. 2002 yılından beri WalMart dünyanın en büyük perakende devidir.

            Walmart’ın Çin’den  yaptığı ithalat İngiltere ve Hollanda’nın ülke olarak Çin’den yaptığı ithalattan daha fazladır. 

            Pazarlama stratejileri dünyanın pek çok yerinde  üniversitelerde  ders olarak okutuluyor. Şirket alımlarına doğrudan üretici firmalardan yapmaktadır. Dolayısıyla çok  fazla sürüm olduğundan dolayı diğer firmalara nazaran ürünleri çok daha ucuza almaktadır. Mağazalarına dağıtımlarını kendi yapmaktadır ve en önemlisi de geliştirmiş olduğu bilgi sistemi sayesinde müşterilerinin ne aldığını bilerek onların talepleri doğrultusunda hareket etmektedir.

           Ürünleri en ucuza satarak sürümden kazanmayı benimsemiştir. “Always Low Price” “Her zaman en düşük fiyat ” stratejisi ile çalışıyor. WalMart’tan satın alınan bir ürünün ortalama fiyatı 3 dolar civarındadır.

            Mağazalarını çoğu 24 saat açıktır. Mağazalarda giyimden gıdaya, ev eşyasından bahçe malzemelerine, teknoloji ürünlerine kadar pek çok ürün mevcuttur.

Avatar photo

Özkan YILDIRIR

Okur-Yazar, Yazdıkları herkesi Bağlar Öğrenim Görevlisi


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul