DİEN BİEN PHU SAVAŞI- Birinci Çinhindi Savaşı | İlim ve Medeniyet

 Dien Bien Phu Savaşı, Fransa ile Vietnam kuvvetleri arasında 1954 yılında gerçekleşen bir muhaberedir. Birinci Çinhindi Savaşı olarak da bilinmektedir. Savaşı Viet Minh kuvvetleri kazanmış ve Fransızlar Çinhindi’nde üstünlüklerini kaybetmiştir.

Kore Savaşı’nın bir ateşkes ile sona ermesinin ardından Fransızlar, Vietnam’da uzun yıllardır devam eden çatışmaları durdurmak için Vietnamlı yurtseverlerin lideri konumundaki Ho Chi Minh ile görüşmek istediler. Ho Chi Minh, görüşme talebini sıcak karşılamış olmasına rağmen her iki taraf da birbirine güvenmiyordu. Bu durum özellikle Vietnam’da konuşlu bulunan Fransız birliklerinin komutanı General Navarre’da daha bir belirgindi. Ona göre Vietnam’daki mücadelenin sonuna yaklaşılmıştı ve tünelin ucundaki ışık görünür gibiydi.

Ho Chi Minh ve kurmayları savaş hazırlığında

Harekete geçen Fransız birlikleri, General Navarre’ın emirleri doğrultusunda Vietnam’ın kuzeydoğusundaki ücra bir köy olan Dien Bien Phu’da karargâh kurdu. Fransızlar kesin bir zafer ile Viet Minh kuvvetlerini mağlup etmenin planlarını yapıyorlardı. Özellikle Fransız askeri gücü ve hava desteğinin Viet Minh güçleri karşısında büyük bir avantaj sağlayacağı inancı hakimdi. Vadi üzerine 11 bin asker konuşlandıran Fransızlar, ormanlık tepelerden gelecek herhangi bir karşı saldırıya açık durumdaydı ancak bu durumun üzerinde pek durulmuyordu. Özellikle bir vadiyi seçmişlerdi çünkü her iki taraftaki tepelerde mevzilenmiş Viet Minh’in ağır toplarının olmadığını biliyorlardı[1]

Öte yandan Viet Minh kuvvetlerinin komutanı Giap, Fransızların bıraktıkları açığı fark etti ve fırsatı değerlendirmeye karar verdi. Dien Bien Phu’daki Fransız garnizonunu ne pahasına olursa olsun atmaya kararlı olan Giap, harp tarihinde eşine az rastlanır bir lojistik harekatı başlattı. Bu lojistik plana göre yüz binlerce sivil gönüllü, çoğunluğu kadınlar olmak üzere kuşatma için gerekli olan her şeyi sırtlarında taşımıştır. Ormanda yaya olarak taşınan ağır silahlar ve askerlerin ihtiyacı olan yaşamsal malzemeler sivillerin omuzlarında kuşatma alanına büyük bir hızla yerleştirilmiştir. Çin’den alınan topçu bataryaları ormanın içerisinde kamufle edilerek havadan tespit edilmesi engellenmiştir.

Sivil halk Dien Bien Phu Savaşı için lojistik destek sağladı

50 bin askeriyle General Giap, 13 Mart 1954’te tepelere konuşlanan havan toplarının vadinin içerisinde siperlerde bekleyen Fransızların üzerine ateşlenmesi emrini verdi. Bu toplar dakikada 50 top atacak bir biçimde yağmur gibi Fransızların üzerine yağdırıldı. İniş pisti tahrip edilen kuşatma altındaki Fransız birlikleri, sadece paraşütlerle vadiye atılan erzak ve ekipmanla hayatta kalmaya çalışıyorlardı.

Bu sırada Dien Bien Phu’daki kuşatma Batı medyasında ve özellikle Amerika’da Güneydoğu Asya’yı ele geçirmek isteyen komünizme karşı kahramanca bir mücadele olarak yansıtılıyordu. Ancak Vietnamlılar ülkelerini Fransız sömürgesi olmaktan kurtarmak ve bağımsızlıklarını kazanmak için savaşıyorlardı. Fransızlar dönemin Amerikan Başkanı Eisenhower’a savaşa müdahale etmesi için çağrıda bulundular.

Amerikalılardan bekledikleri desteği alamayan çaresiz Fransız birlikleri, 55 gün süren Dien Bien Phu kuşatmasının ardından 7 Mayıs 1954’te teslim oldu. 8 bin kayıp veren Fransızlar büyük bir hezimete uğramış, Viet Minh ise büyük bir zafer kazanmıştı. Bu zaferle Fransız birlikleri çekilmeye zorlanmış ve ülkenin kuzeyinden süpürülmüştür. Büyük bir Batı devletini yenen Vietnamlılar da bağımsızlığa olan inanç artmıştır.

Viet Minh kuvvetleri Dien Bien Phu zaferini kutluyor

Dien Bien Phu Savaşı, Vietnam tarihinin dönüm noktalarından biri olarak kabul edilmiştir. Öte yandan Soğuk Savaş şartları içerisinde Amerikan yönetimi Viet Minh’in Dien Bien Phu zaferini Güneydoğu Asya’ya “kızıl tümör”ün yayılmasına zemin hazırlayacak bir gelişme olarak okumuş ve bu durum ileride Vietnam’ın Amerikan güçlerince işgalini başlatan sebeplerden biri olmuştur.

Abdulkadir AKSÖZ

Dipnot

[1] NEALE Jonathan, Amerikan Savaşı Vietnam 1960-75, Metis Yayınları, II. Baskı, Aralık 2017

 

Kaynakça

  • NEALE Jonathan, Amerikan Savaşı Vietnam 1960-75, Metis Yayınları, II. Baskı, Aralık 2017
  • VY Tahao, 60th Anniversary of the Dien Bien Phu Victory, May 2014, Erişim Tarihi: 16.12.12018 https://vietnam.vnanet.vn/english/60th-anniversary-of-the-dien-bien-phu-victory/52912.html
Avatar photo

Abdulkadir AKSÖZ

Political Science Indian Subcontinent Studies [email protected]


One comment

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul