ÇİN’İN ORTA ASYA POLİTİKALARI | İlim ve Medeniyet

Avatar photoOsman MİCAN7 Nisan 20223min0

İlim ve Medeniyet Derneği olarak 4. İlim ve Medeniyet Atölye Programı’nın güz dönemini bitirdik. Farklı gelişim alanlarını kapsayacak bahar dönemimizle karşınızdayız. Bu dönem, İbn Haldun Üniversitesi Haydar Aliyev Avrasya Araştırmaları Merkezi ve İlim ve Medeniyet Derneği ortaklığıyla düzenlenecek olan Orta Asya-101 Atölyesi bünyesinde 5 farklı seminer planlanmıştır. Son seminerimiz İstanbul Medeniyet Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Kadir TEMİZ ile beraber “Çin’in Orta Asya Politikaları” üzerine yapılacaktır.

Hızla büyüyen ve modernleşen ekonomisiyle Çin, ihtiyaçlarını karşılamak için yeni kaynaklar ve pazarlar aramaktadır. Orta Asya ülkeleri ise zengin kaynaklarıyla Çin için bulunmaz bir fırsattır. Çin’in hem güvenlik hem de ekonomik çıkarları kapsamında bölge üzerindeki kazançları önemlidir. Bölge ülkeleriyle yakınlaşan Çin, ekonomileri yoğun şekilde etkilemeye ve hatta yönlendirmeye de başlamıştır. Çin ile bu denli yakınlaşan Orta Asya devletlerinin karşı karşıya oldukları durumun ciddiyeti hakkında da birçok soru bulunmakta ve tartışmalara sebep olmaktadır. 

9 Nisan Cumartesi günü saat 21.30’da seminerimiz başlayacaktır. ZOOM üzerinden gerçekleşecek olan programa katılmak isteyenlerin formu doldurmasını rica ediyoruz. ZOOM linki mail aracılığı ile size iletilecektir.

https://forms.gle/ADiAnXhW1gkEp2Wc8

Toplantı linki Formu dolduranların mail adreslerine atılacaktır. 

 

 

Avatar photo

Osman MİCAN

İbn Haldun Üniversitesi (MA) I Rusya ve Orta Asya Araştırmaları [email protected] İLİM ''MEDENİYET''TİR.


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul