BİR OLDUĞUMUZ GÜN: 7 AĞUSTOS | İlim ve Medeniyet

Herkesin hafızasında 15 Temmuz gecesi lakin tekrar edelim tekrar edelim ki kıymetini bilelim. Ne olmuştu 15 Temmuz gecesi ? 15 Temmuz gecesi bu milletin ordusuna sızmış, yerleşmiş FETÖ mensubu teröristler, bu milletin ordusuna, bu millete, bu milletin seçtiklerine karşı bir kalkışmaya girişmiş, darbe yapmak istemişti. Lakin bu millet, yekvücut olarak, bu teröristlere, millete, milletin meclisine, polisine ateş açan ve bombalayan bu teröristlere, darbenin o kadar kolay yapılamayacağını gösterdi. Elhamdulillah! O cuntacılara, milletin silahı, tankı, uçağı ile millete darbe yapmanın kolay olmadığını gösterdi.

21 yıllık hayatımın en uzun gecesini yaşarken, meydanlarda olup biten hafızamdan asla silinmeyecek. Lakin belki de bu başarısız girişimin benim için en unutulmaz yanı milletin bir ve beraberliği olacak. Öyle ki ilk günden, o darbecilerin karşısına bu millet tek parça olarak çıktı. Türkiye’de hangi kimlik var ise, az yada çok, bu direnişe katılım sağladı.

Bir musibet bin nasihatten iyidir der atalar ya, belki de bu musibetin bize verdiği en önemli ders birlik olmak idi. AK Partilisi, CHPlisi, MHPlisi, Türk’ü, Kürd’ü, Laz’ı,Çerkez’i, Sunnisi, Alevisi, Müslim’i, gayr-i Müslim’i tüm Türkiye bir oldu, birlik oldu. Darbecilerin, FETÖ mensubu teröristlerin ve terörist başı Fethullah Gülen’in, bu yapıya destek verenlerin hesaplarını boşa çıkardı.

7-agustos27 Ağustos günü  Yenikapı’da ve tüm Türkiye’de bu birlik tablosu bir kez daha gösterildi önce bize sonra tüm dünyaya. “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” öncelikle bize sonra dünyaya nasıl birlik olduğumuzu, nasıl tarih yazdığımızı gösterdi. Didişmeden duramayan, gündelik siyaset içerisinde birbirlerine laf atmadan duramayan siyasi liderler bir karede buluştular ve çok önemli bir mesaj verdiler “Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır”.

Önce Bahçeli çıktı konuşmalarını yapmak üzere sahneye ki belirmem gerekirse bence en iyi konuşma idi bugün dinlediğim.  “Ayrımız gayrımız yoktur. Müştereklerimiz, farklılıklarımızdan çoktur bizim” dedi kendileri ve Yenikapı’da bulunan milyonlara “Yeni bir dirilişin müjdesini verdiniz bana” dedi. Ardından Kemal Kılıçdaroğlu sahnede yerini aldı ve “Bizim soylu bir uzlaşmaya ihtiyacımız var, kavgaya değil” dedi ve birlik ve beraberlik mesajını pekiştirdi. Genel Kurmay Başkanımız Org. Hulusi Akar bir ilk olarak böyle bir mitinge katıldı ve asker-millet bağından bahsetti. Meclis Başkanımız İsmail Kahraman milletin bütün renklerini bu meydanda görmekten duyduğu sevinci aktardı. Başbakanımız Binali Yıldırım da benzer bir ifade ile oluşan kardeşlik tablosundan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Cumhurbaşkanımız Erdoğan “bu görüntü düşmanlarımızı, en az 16 Temmuz sabahı kadar üzmüştür, kahretmiştir” dedi ve haklıydı da bence.

Aslında kürsüde bu yazdıklarımdan çok daha fazlası söylendi fakat beni en çok sevindiren, gururlandıran ve ümit veren cümleler bunlar idi, milletin birliğini, beraberliğini ifade etmeye yarayan. Öncelikle bize ve sonra dünyaya verilen en önemli mesaj da bu idi, birlik ve beraberlik. Toplumun her kesiminden tamı tamına 5 milyon insan. Daha fazlası da Türkiye’nin 81 ilinde meydanlarda. Bize düşen bu tablodan ders çıkarmak ve bu birlik ve beraberliği ilelebet devam ettirmektir. İşte o zaman Türkiye gerçekten “Büyük Türkiye” olacaktır. İnanıyorum!

Ertuğrul YEŞİLKAYA

Avatar photo

Ertuğrul YEŞİLKAYA

Uluslararası İlişkiler mezunu, Kamu Yönetimi Yüksek Lisans öğrencisi [email protected]


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul