30 AĞUSTOS KUTLAMALARINDA BİR İLK

0

Bugün kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarında ilk defa jet ve tanklar yer almayacak.

Her sene büyük törenlerle kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinde bu yıl ilk defa tank ve jetler kullanılmayacak.

Darbe girişimi sonrası sivilleşme ve güvenliğe dönük atılan adımlar, 15 Temmuz sonrasının ilk 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına da yansıdı. Tank ve top gibi zırhlı araçlar, savaş uçakları ve helikopterler, 30 Ağustos törenlerinde ilk kez yer almayacak.

Bayram için ilk tören Anıtkabir’de düzenlenecek. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile hükümet üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile kuvvet komutanları, yüksek yargı organlarının başkanları ve Ankara Garnizonu’nda görevli subaylar katılacak.

İkinci tören, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenecek. Her yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) vurucu gücünün sergilendiği törene bu kez sivil bir görünüm hâkim olacak. Gelenekselleşen Türk Yıldızları gösteri uçuşu yapılmayacak. Tank ve top gibi zırhlı araçlarla helikopterler de törenlerde olmayacak. İlk kez sivil lise öğrencileri geçit törenine katılacak, askerlerle birlikte protokol tribününü selamlayacak.

Kaynak: Dünya Bülteni

Leave A Reply