10 EKİM DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ NEDİR? NEREDEN GELİYOR? NE ZAMAN İLAN EDİLDİ? | İlim ve Medeniyet

Sağlıklı bir hayat için fiziksel sağlığımızın yanında ruh sağlığımıza da önem vermemiz gerekmektedir. Çünkü insan ruhsal ve bedensel varlığı ile bir bütündür. Ruh sağlığına gerekli önemi vermek, ruh sağlığı konusunda farkındalık oluşturmak için, Dünya Ruh Sağlığı Örgütü‘nün girişimi ile 1992 yılından bu yana her 10 Ekim günü Dünya Ruh Sağlığı Günü olarak kabul edilmektedir.

Dünya genelinde yapılan çalışmalar sonucunda yaşam standartları ve sağlık hizmetleri geliştirilmiştir. Bu sayede ortalama yaşam süresi de dünya genelinde artmıştır. Bedensel açıdan gelişen sağlık sektörü aynı zamanda ruh sağlığı için de önemli çalışmalara imza atmıştır. Türkiye’de 2011 yılı itibariyle Sağlık Bakanlığı kapsamında her ile kurulması hedeflenen Ruh Sağlığı Merkezleri‘nin çalışmaları başlamıştır. Türkiye için ruh sağlığı istatistiklerine baktığımızda nüfusun %18’inin yaşam boyu bir ruhsal hastalık yaşadığını görüyoruz ve bu çalışmaların hızlandırılmasını ve geliştirilmesini umuyoruz.

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında, dünya genelinde ruh sağlığı ile ilgili etkinlikler düzenlenmektedir. Bu bağlamda ruh sağlığı hakkında bir farkındalık oluşturmak amacıyla İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi, üniversite içerisinde stantlar kuracak ve bir söyleşi düzenleyecek.

ilimvemedeniyet.com olarak 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü vesilesi ile herkesin ruhsal ve bedensel olarak bir ömür geçirmelerini dileriz.

 

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul