RUSYA’NIN GÖZDE ŞEHRİ VE ESKİ BAŞKENTİ: PETERSBURG | İlim ve Medeniyet

Sankt-peterburg (Санкт-Петербург)

“Saint Petersburg (bu şekilde de yazabiliriz) eski bir şehir değildir. Baltık Denizi’nin sahilinde bu şehri 1703 yılında 1. Peter kurdu. Neden 1. Peter bu şehri kurmak istedi? O Rusya ekonomisini reform etmek istiyordu. Nasıl? Batı şehirleri ile ticaret başladı: Almanya, Fransa ve İngiltere ile. Bunun için denize devletin ulaşması gerekiyordu ve bu yeni bir şehir anlamına geliyordu.

Petersburg’un ilk sakinleri kurucularıydı. Zor yaşam şartları, kötü iklim, sürekli yağan yağmur, açlık ve yangınlar insanları öldürüyordu. Bu yüzden aristokratlar buraya yerleşmek istemediler. Bu yüzden 1. Peter burayı başkent ilan etti (1710 yılından 1918 yılına kadar başkent olarak kaldı). Şehir hızlıca ticaret limanı, kültür merkezi ve dünyanın en güzel yerlerinden birisi oldu. Şehir Moskova’ya benzemiyordu, sabit/gerçek bir plana göre çizilmişti.

Petersburg’un ana sokağı, Nevski bulvarıdır. Burası Moskova istasyonundan Saray Meydanına (palace square) giden ana meydandır. Meydanın merkezinde Aleksandr anıtı vardır ve bu anıt Napolyon’un yenilmesi üzerine dikilmiştir. 18. Yüzyılda Saray meydanına kış sarayı yapıldı, Şuan Hermitage müzesinin bulunduğu yere. Bu müze dünyanın en ünlü müzelerinden birisidir.

Petersburg, kuzeyin “Venediği” olarak çağrılmaktadır. Çünkü şehir (Venedik gibi) Neva nehri üzerine kurulmuştur, şehirde çok fazla kanal vardır, küçük nehirler ve köprüler vardır. Her yıl birçok turist bu şehri onun güzel anıtlarını ve katedrallerini görmek için ziyarete gelmektedir. Kış sarayı, yaz bahçesi, … katedralleri, Rus müzeleri ziyaret edilen yerler arasındadır. Ve elbette Petro ve Pavel kalesi, Petersburg’daki en kadim yapılardan birisidir.

Petersburg’a Haziranda gelirseniz, meşhur beyaz geceleri görebilirsiniz.”

Rusçadan Çeviren: Ozan Dur

Metnin seviyesi: A2

Çevirinin yapıldığı site: Pa russki sitesi

(https://pa-russki.com/stories-and-novels/sankt-peterburg-a2/)

 

 

 

 

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nden mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (8), dillere dair Çalışma Alanım Ortadoğu ve Diller


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul