RACHEL CORRİE’YE HÜRRİYET YILDIZI ÖDÜLÜ VERİLDİ | İlim ve Medeniyet

29 Kasım, dünyada bazı ülkeler tarafından “Filistin Halkıyla Dayanışma” olarak kutlanılmaktadır. Bugün münasebetiyle Mahmut Abbas,  Rachel Corrie’ye “insan haklarındaki cesaretinden ve güçlü imanından ötürü”  Hürriyet Yıldızı ödülü verdi. Rachel Corrie 2003 yılında Filistin’de işgal güçleri tarafından buldozerle ezilerek öldürülmüştü. Gazze’nin güneyinde bulunan Refah’da Filistinlilerin evinin yıkılmasını engellemek isterken bu meşum olay meydana gelmişti.

Filistin halkıyla dayanışma günü münasebetiyle ayrıca Mahmut Abbas, Rachel Corrie’nin Washington’da bulunan ailesiyle telefonda görüştü. Telefonda Rachel Corrie’nin “hayatını Filistin halkının özgürlüğü için kaybettiğini, daima Filistinde onur, barış ve adalet için mücadele eden bir kahraman olarak anılacağını” ifade etti. Ailesi ayrıca Rachel Corrie enstitüsünü kurmuşlar. Burada barış ve adalet için çalışmalar yürütmektedirler. Ailesi İsrail’e dava açsa da reddedildiği bilinmektedir.

Rachel Corrie’nin hatırası özellikle Filistin’de yaşıyor. Adı birçok önemli yerlere, sokaklara ve okullara verildi. Ailesine yazdığı mektuplar ise kitaplaştırıldı. Kitap Türkçeye de çevrilirse çok güzel olur. Kitabın Türkçesini bulamadım. Rachel’in çok küçük yaşlarda yaptığı şu konuşma aslında çok şey açıklıyor.

Haberi El Cezire’den çevirdim. Örnek almamız temennisiyle

Kaynaklar

https://www.aljazeera.net/news/politics/2020/11/29/%D9%8A%D9%88%D9%85-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%B6%D8%A7%D9%85%D9%86-%D9%81%D9%84%D8%B3%D8%B7%D9%8A%D9%86?fbclid=IwAR0p9D2peskG0E179SYDKyow8x6sFATacg8pzin581uYAOvBAOH0ThfRwJI

https://www.yeniakit.com.tr/kimdir/Rachel_Corrie

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul