MODERN İBRANİCE ÜZERİNE HASBİHAL | İlim ve Medeniyet

Kudüs ve Sen ve Makdis Gençlik organizatörlüğünde İbranice üzerine bir konuşma yaptım. Burada da paylaşmak istiyorum. İbranice hakkında birçok bilgi vermek nasip oldu. İbraniceye dair merak edilenleri de cevapladım hem yazı olarak hem de konuşmanın sonunda. Sonuna kadar dinleyen 5 kişiye çekilişle kitap hediye ettik. Bir öğrenci de bizimle şuan İbranice derslerine başladı. Sizlerde İbranice öğrenmek istiyorsanız, ön bilgi olarak konuşmamı izlemenizi tavsiye ederim. Arapça biliyorsanız öğrenmek daha kolaydır ama bilmiyorsanız da inanın zor değildir. Kısa sürede hızlı yol alabilmek mümkündür. Şunu da belirtmek lazım ki diller ile ömür boyu sürecek dostluklar kurmak gerekiyor. İngilizceye yıllarımızı verdik ama sürekli ve uzun süre İngilizce ile uğraşmadığımızdan üniversiteye kadar bu dili öğrenemedik. İbranice öğrenirken en son yöntemleri kullandığımızı ve öğrenciyi gramere boğmadığımızı belirtmek isterim. 6 ayda kendi kendisine ilerleyebilecek seviyeye öğrenci gelmektedir. İbranicenin kullanılabileceği alanlar çok geniştir, mesela akademik anlamda İsrail’de Yahudilik, Modern İsrail Tarihi, Siyonizm ve Kadim Yahudi krallıkları gibi alanlar hakkında birçok çalışma var. Bunlardan mutlaka haberdar olmak için İbranice öğrenmek gerekir.

Konuşmamın hayırlara vesile olmasını dilerim.

 

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul