MACERAYA ATILMAYA HAZIR MISINIZ? | İlim ve Medeniyet

İnsan yaşamı her zaman yönetim bilimi ile yakın bir ilişki içindedir. Bunu da insan yaşamının çeşitli evrelerine bakarak algılayabiliriz. Çünkü insan yaşamı çeşitli olaylar, bu olaylar esnasında nasıl davrandığı ve bu olayın sonucunda ne tür bir karar verdiği ile ilgilidir. İnsan yaşamında yolculuğu sıradan bir dünya olarak algılar isek; bu yaşamda olan olaylar sıradan dünyada başlayıp tekrar sıradan dünyada biter. Ama burada anlaşılması gereken şey, ilk durumdaki sıradan dünya ile insanın son durumda vardığı sıradan dünya arasında farklılıklar olacaktır.

İnsan yaşamı aslında sıradandır, bu sıradanlığı bozmak istiyorsa bir maceraya atılmalıdır. Gelin biz de insan yaşamında –o sıradan dünyada- bir gezinti yapalım.

1- Maceraya Sesleniş (Call to Adventure): Burada insan bir mesaj ve uyarı alarak maceraya atılma isteğine kapılır.
2- Destek (Assistance): İnsan bu evrede yardıma ihtiyaç duyar. Kendinden büyük bir bilge tarafından yardım alarak bu aşamayı da kolaylıkla atlayabilir.
3- Ayrılık (Departure): Kişi artık güvenli ve tedbirli yuvasından geçerek özel bir dünyaya adım atmıştır. Attığı bu adımla birlikte artık maceranın içindedir.
4- Denemeler (Trials): Bu aşama ise bir bulmacayı çözmeye benzer. Kişi karşı karşıya kaldığı bu olayda ne tür bir yol izleyecektir. Karşılaştığı zorluklarda nasıl bir tepki verecek?
5- Yaklaş (Approach): Bu macera sizi korkularınızla da yüzleştirebilir. Kişi bu korkulu rüyaya yaklaşarak; aslında hem kendiyle hem de korkularıyla yüzleşecektir.
6- Kriz (Crisis) : Bu insan yaşantısının en zor aşamasıdır. Kişinin en karanlık saatidir ve kişi macera aşamasında ölümle yüzleşir ve sırf yeniden doğmak için, muhtemelen bu aşamada ölüyordur.
7- Hazine (Treasure): Kişi yeniden doğduğu bu dünyada özel bir güç talep etmek ister. Önceki yaşamında sahip olmadığı bu güç ile artık yeni dünyaya daha farklı bir gözle bakabilecektir.
8- Sonuç (Result): Kişinin çevresinin, kişinin hayatındaki rolü nedir? Kişi bu aşamalara gelirken çevresinde olan olaylardan ne derecede etkilenmiştir? Kişi bu aşamada bu soruların cevabını arayacaktır.
9- Dönüş (Return): Onca macera yaşandıktan sonra kişi tekrar o sıradan dünyasına geri dönüş yapar.
10- Yeni Hayat (New Life): Kişi atıldığı bu macera ile birlikte artık sorunlarını ve eski yaşamında karşılaştığı zorlukları aşarak yeni bir dünyaya merhaba demiştir.
11- Karanlık (Resolution): Bugüne kadar karşılaşmış olduğu tüm karmaşık olay örgüsü artık bulunduğu karanlıktan çıkarak çözülmeye başlamıştır.
12- Mevcut Durum (Status Quo): Kişi sıradan dünyasına dönüş yapmıştır ama mevcut durumu artık aynı değildir. Yeni dünyasındaki mevcut durumu yükselmiştir. Bir kez maceraya atılmış ve o zorlukları aşmış iseniz artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Biz insanlar kendi hayatımızı her zaman sembolik hikayelerle yansıtıyoruz. Rahatlık alanlarımızı terk ediyoruz ve bizi farklı bir yaşama ulaştıracak deneyimler yaşıyoruz. Sonra bu yaşama ulaşana kadar karşılaştığımız zorlukları aşıp, iyileştikten sonra bunu tekrar yapıyoruz.

İnsanlar her zaman korkularının esiri olmuştur. Bu korkuları sadece somut bir şeyden alınan korku olarak algılamayın. İnsan yaşamında bu korkular; bir yakınını kaybetmek, bir olay karşısında duyulan acı ve bizi etkileyen bir olayın üzüntüsü şeklinde de olabilir. Ve en önemli atıldığımız bu macerada karşılaştığımız bu korku, bizim geleceğimizin şekillendirilmesi de büyük öneme sahiptir. Joseph Campbell ‘in dediği gibi ‘Girmeye korktuğunuz mağarada aradığınız hazine yatar.’ Peki ya sizin girmeye korktuğunuz mağara hangisidir ?

Kendi macera çağrınızı dinleyin!
Meydan okumayı kabul edin!
Korkunuzu yenin!
Aradığınız hazinede hak talep edin!
Ve sonra bunları en başından tekrar yapın!

Gelin bu durumların hepsini kendi yaşantımızda uygulayalım. Hangi maceraya atıldık? Bu olaylar karşısında desteğimizi kimden aldık? İçinde bulunduğumuz macerada ne tür kararlar verip, ne gibi zorluklarla karşılaştık? Çevrenizden bu macera sırasında etkilendiniz mi? Sıradan dünyanızdaki mevcut durumunuzda ne gibi bir farklılık oldu?

Bu soruları cevapladığınız zaman eminim; siz de mevcut durumunuzda olan farklılığı görebileceksiniz. Kendinizle ve korkularınızla yüzleştiğiniz bu maceralar gelecekte oluşacak mevcut durumunuzu etkileyecek ve yeni dünyanızı daha da farklılaştıracaktır.

ARTIK ZAMAN KENDİNİZ VE KORKULARINIZ İLE YÜZLEŞME ZAMANI…

YUSUF TANER KILAVUZ

Avatar photo

Yusuf Taner KILAVUZ

Istanbul Medeniyet University, Faculty of Political Science, Department of International Relations. [email protected]


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul