İDLİB’TE NELER OLUYOR? | İlim ve Medeniyet

İdlib’in güney kırsalında yer alan Han Şeyhun’a kimyasal gazlarla düzenlenen saldırıda çoğu çocuk onlarca sivil yaşamını yitirdi.

Esed rejiminin, İdlib’in güney kırsalındaki yerleşim birimlerini hedef alan hava saldırıları sürüyor. Hama’nın kuzey kırsalı ile sınır halinde bulunan Latamine, Han Şeyhun, Helfaya, Habit, Kafr Nabude gibi sivil yerleşim alanlarını hedef alan ve uzun süredir devam eden saldırılarda onlarca sivil yaşamını yitirmişti.

Esed rejimi birkaç gündür ise bölgeye kimyasal içerikli silahlarla saldırılar gerçekleştirmekteydi. Klor gazı ve sarin gazı kullanılan saldırılarda çok sayıda sivil gazdan etkilenmişti.

Dün ise Han Şeyhun beldesinden gelen saldırı haberi rejimin saldırılarının boyutunu ortaya koydu. Doktorların, saldırıdan etkilenen kişilerin göz bebeklerinin sabit ve tepkisiz kalmasından hareketle ifade ettiğine göre sarin gazıyla gerçekleştirilen saldırıda şu ana kadar 40’ın üzerinde sivil yaşamını yitirdi. Sivil savunma ekiplerinin açıklamalarına göre çoğu çocuk 43 sivil yaşamını yitirirken gazdan etkilenen kişi sayısı 215. Saldırı rejime bağlı Sukhoi-22 tipi bir uçak tarafından gerçekleştirildi. Rusya ile Esed rejiminin ortak saldırılarında hayatını kaybeden sivillerin sayısı artıyor.

Kaynak: Mepanews

İlk Tepkiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlib’deki kimyasal saldırıyla ilgili olarak “İnsanlık dışı saldırılar kabul edilemez” dedi. Erdoğan, saldırıların Astana sürecindeki emekleri heba etme riski taşıdığını belirtti.

Erdoğan’dan sonra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da İdlib’deki saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, Suriye’de devam eden barış görüşmeleri hakkında  “Bu bizim için kabul edilemez ve tüm süreci heba edebilir” dedi.

Dış İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı.”Suriye’nin İdlip Vilayetine bağlı Han Şeyhun bölgesine rejim unsurları tarafından bugün (dün) düzenlenen ve çoğu çocuk onlarca masumun hayatını kaybetmesine yolaçan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Han Şeyhun’dan intikal eden görüntü ve bilgiler, rejimin BM Güvenlik Konseyi’nin 2118 ve 2209 sayılı kararlarının açık ihlalini teşkil eden kimyasal silah kullanımını sürdürdüğüne işaret etmektedir. Uluslararası toplumun bu saldırılar karşısında tepkisini ortaya koymasını, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü başta olmak üzere uluslararası kuruluşların, benzerleri yakın geçmişte de cereyan eden bu tür saldırıları derhal soruşturmasını bekliyoruz. Suriye rejimi üzerinde etki sahibi olan tarafları, ateşkes düzenlemesinin ağır ihlallerini oluşturan ve tamamen sivilleri hedef alan sözkonusu acımasız saldırıların derhal durdurulmasını teminen sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.”

Netanyahu’da kendi twitter hesabından “Suriye’de kimyasal saldırıdan boğulan bebeklerin resimlerini gördüğümde şok oldum ve öfkelendim. Zorba ve yasadışı kimyasal silahlarla, özellikle sivillere ve çocuklar yapılan kasıtlı saldırıların hiçbir bahanesi ve gerekçesi yoktur. Uluslararası toplumu, 2013’ten bu yana kullanılan bu korkunç silahları tamamen Suriye’den kaldırma yükümlülüğünü yerine getirmesi için göreve çağırıyorum.”

Beyaz Saray, Suriye’nin İdlib kentinde kimyasal silah kullanıldığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada; “Suriye’deki saldırı Obama yönetiminin zayıf politikalarının sonucudur. Bu kimyasal saldırıyı kınıyoruz. Görmezden gelinemez” ifadeleri kullandı.

Avatar photo

Mehmet AYAYDIN

Politics and South Asian Studies [email protected]


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul