GÜNEY ASYA’DA GÜNDEM (3) | İlim ve Medeniyet

Bir “Güney Asya’da Gündem” yazısında daha buluştuk. Hepinize merhaba. Bu hafta gündemimizde 3 konu var. Bunların başında Yeni Delhi’yi kasıp kavuran çiftçi protestoları var. Bunun yanında Pakistan’daki Türk dizilerine olan ilgiyi ve Bangladeş’in mülteci politikalarını ele alacağız.

Bu haftaki Güney Asya’da Gündem başlıklarımız şunlar; Çiftçiler Vazgeçmiyor, Pakistan ve Türk Dizileri, Arakanlı Müslümanlar Adaya Taşındırılıyor

Çiftçiler Vazgeçmiyor

Kasım ayından beri tarım reformunu protesto eden çiftçiler taleplerinden geri adım atmıyor.

Geçtiğimiz aydan bu yana Başkent Yeni Delhi’nin girişindeki karayollarını kurdukları kamplarla kapatan çiftçiler, hükümetle ortak bir noktada buluşamadı. Gerçekleştirilen 5 toplantının hiçbirinden kesin bir karar çıkmazken protestocular isteklerinin yerine getirilmemesi halinde eylemlerine devam edeceklerini kesin bir dille ifade ettiler.

Başbakan Modi ve diğer hükümet yetkilileri açıklamalarında çok defa tarım reformunu çiftçileri zarara uğratmaktan ziyade daha fazla kazanmaları için tasarladıklarını zikretseler de çiftçiler iktidarla aynı görüşte değil.

Protestoya öncülük eden liderler yaptığı açıklamada Pazartesi (14.12.2020) gününe kadar taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda ülke genelinde iş bırakma eylemi başlatacaklarını duyurdular.

Tüm bu yaşananların yanında protestocu çiftçilere dünyanın dört bir yanından destek açıklamaları da geldi. Geçtiğimiz hafta İngiltere’de 36 parlamento üyesi Hintli eylemcilere desteklerini açıkladı.

Kanada’dan da destek açıklamaları ve Kanada hükümetinin arabulucu rolü üstlenmek istediğini belirten mesajlar gelmişti. Fakat Hintli yetkililer yaşanan bu olayların kendi iç meseleleri olduğunu ve dışarıdan herhangi bir müdahalenin söz konusu olmayacağını belirtti.

Yakın bir zamanda hükümet çiftçilerle anlaşamazsa protestolarının ülke geneline yayılacağı ve daha büyük gösterilerin olacağını düşünülüyor.

Pakistan ve Türk Dizileri

Uzun zamandır Pakistan’da popülerliğini koruyan Türk dizileri her geçen gün daha da fazla ilgi görüyor.

PTV’ye konuşan Pakistan Başbakanı Imran Khan, Türk dizilerinin hem gençlere rol model olabileceğini hem de eğlenceli vakit geçirmek için izlenebilecek yapımlar olduğunu söyledi. Diğer birçok röportajında da Türk dizilerinden bahseden Khan “Zararlı içerikleri yasaklayamazsınız. Fakat onlar yerine eğitici ve eğlenceli içerikleri destekleyebilirsiniz” ifadelerini kullandı. Dizilerden örnek veren Khan “Yunus Emre ve Diriliş Ertuğrul gibi kaliteli yapımlar üretmeye çalışacağız” dedi.

Pakistan’da ilk çıktığı zamandan beri ilgiyle takip edilen Diriliş Ertuğrul dizisi, 2020 yılında Pakistan’da en çok aranan dizi oldu.

Diriliş Ertuğrul ve buna benzer yapımlar her geçen gün dünya çapında rekorlar kırmaya devam ediyor. Bu yapımlarla Türkiye özellikle yakın coğrafyasında yumuşak gücünü nasıl daha etkin kullanabilirimin cevabını veriyor.

Arakanlı Müslümanlar Adaya Taşındırılıyor

Bangladeş, Arakanlı Müslümanları zorla bir adaya toplamak için hazırlanıyor.

Bangladeş hükümeti geçtiğimiz perşembe günü 10 otobüs ve içerisinde yaklaşık 400 kadar Arakanlı Müslümanı yaşadıkları yerden alıp adaya taşımak için yola koyuldu. İnsan hakları aktivistleri ve Birleşmiş Milletler bu durumdan endişe duyduğunu açıkladı.

Arakanlı Müslümanların taşınacakları ada (Bhasan Char) 20 yıldır sel felaketlerinin yaşanmasına yatkın bir yer olarak biliniyor. Bunun yanında uydudan çekilmiş görüntülere göre adada herhangi bir altyapı da bulunmuyor. Bu adada yaşamlarına devam edecek olan insanların eğitim, sağlık yahut herhangi bir hizmete erişim sağlayıp sağlayamayacakları merak konusu oldu.

Bangladeş Cox Bazar’da bulunan mülteci kamplarında hayatlarına devam Arakanlı Müslümanlar geçmişte Myanmar’dan Budist aşırı milliyetçilerin şiddetinden kaçıp Bangladeş’e sığınmışlardı. Belli bir süredir Bangladeş’de hayatlarını idame eden bu insanların gelecekleri büyük bir muamma.

https://www.ilimvemedeniyet.com/hindistan-cin-rekabetinde-banglades.html

Avatar photo

Mehmet AYAYDIN

Politics and South Asian Studies [email protected]


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul