FARSÇANIZI GELİŞTİRECEK TAVSİYE İRAN FİLM/DİZİLERİ | İlim ve Medeniyet

1. Bab’Aziz

Bab’Aziz, Tunuslu yönetmen Nacer Khemir tarafından yönetilen 2005 yapımı bir İran filmi. Film, bir dede ile torununun bir çölde geçen masalsı yolculuğu konu alıyor. Filmin başrolünde “Baba Aziz” olarak bilinen bir çöl çobanı yer alıyor. Baba Aziz, kızının yıllar önce kaybolması nedeniyle kendisini kaygılı ve hüzünlü hissetmektedir. Ancak yıllar sonra, kızının ona bir mesaj gönderdiğini öğrenir ve onu görmek için çölde bir yolculuğa çıkar. Torunu Ishtar da ona eşlik eder ve bu yolculuk boyunca, karşılaştıkları farklı insanların hikayelerini dinlerler.

Ayrıca, görüntü yönetmeni Mahmoud Kalari’nin çarpıcı çekimleri ve Arap dünyasına özgü müzikleri de filmi izlemeye değer kılıyor. Mistik ve spiritüel temaları işlemesiyle dikkat çeken Bab’Aziz, dünya genelinde birçok festivalde aday gösterilmiş ve övgüler toplamıştır.

 

2. Cennetin Rengi

Cennetin Rengi, 1999 yılında ünlü İranlı yönetmen Majid Majidi tarafından çekilen bir İran filmidir. Film, Muhammed adında küçük, kör bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Muhammed, İran’da bir okulda öğrencidir ve yaz tatilinde eve döner. Ancak babası kör olduğu için onu istememekte ve onun için hayatı zorlaştırmaktadır. Muhammed’in gözlerindeki karanlık, babasının onun gerçek değerini görmesine engel olurken, Muhammed’in sevgisi ve iyiliği de ailesi ve çevresindeki insanlara ışık olur.

1999 Cannes Film Festivali’ne aday gösterilen ve büyük beğeni toplayan film, İran sinemasının en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilmekte ve Majid Majidi’nin yönetmenlik kariyerinde önemli bir dönüm noktası olarak görülmektedir.

 

3. Seccade

İran’ın Luristan eyaletinde geçen filmde; işleri sebebiyle yoğun olan baba, kızı Maede’yi köye, büyükannesinin yanına bırakır. Maede heyecanla okulun ilk gününü beklemektedir ama…

 

4. Baba 

 

5. Şehrazat 

 

 

İlknur Yılmaz

One comment

  • Banu

    27 Nisan 2023 at 00:33

    Bütün filmleri izledim hepsi muazzamdı

    Yanıt

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul