BAE ABD VE İSRAİL-SON DURUM | İlim ve Medeniyet

Kan Hadaşot’un Şarkul Avsat’tan aktardığı habere göre Amerika dünyada gelişmiş kabul edilen F-22 uçaklarını İsrail’e satacak. Amerika yasasına göre bu uçağın yabancı devletlere satılması yasaktır.  Üretimi 9 yıl önce tamamlanan bu uçak savaş uçağıdır.

Avsat’a göre Amerikan Savunma Bakanı Mark Esper, Netenyahu ve Benny Gantz’ı Trump’ın İsrail’i Perşembe günü ziyaret edeceğini bildirdi. Ayrıca İsrail’e dakik/belirli bombaların satılması söz konusudur. Bunun sebebinin İsrail’in Birleşik Arap Emirliklerine satılacak olan F-35 ile bölgedeki askeri/teknolojik üstünlüğünü kaybedecek olmasıdır.

Geçen Cumartesi Netenyahu BAE’ye F-35’in satılması hususunda şunları söyledi. “Gizli görüşmelerin olduğuna dair bir temel yoktur ve bizim sakladığımız bir şey yoktur.” Netenyahu ayrıca medyaya verdiği bir demeçte şunları söyledi “Gantz ve ben Washington’a savunma bakanlığından profesyonel bir ekibi gönderdik, Pentagon’la müzakere ettiler, müzakerelerin sona ermesiyle ve İsrail’in üstünlüğünün sağlanacağının söz verilmesiyle bizin onayımız verildi.” Benny Gantz ise bu konuda bilgilerinin olmadığını söyledi.

Buradan anlaşılacağına göre Netenyahu BAE’ye silah satışına yeşil ışık yakmıştır. Bölgedeki üstünlüğünün temini için daha gelişmiş bir uçak olan F-22 İsrail’e satılacaktır. Sonuç olarak İsrail’in bölgedeki üstünlüğü kaybetmek istemediği açıktır. Amerika’da İsrail’in bu isteğinin gerçekleşeceğine dair söz vermiş ve anlaşıldığına göre yakın bir zamanda harekete geçecektir.

Haberin İbranice Aslı İçin Bakınız.

https://www.kan.org.il/item/?itemId=79270

 

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul