YENİ DÜNYANIN SEFALETİ ÜZERİNE | İNSİCAM DERGİ | İlim ve Medeniyet

Rasim Özdenören (1940-2022)

Türkiye’de uzun yıllar Müslümanca düşünüş üzerine özgün teklifler sunan yazar, eserlerinde ekseriyetle demokrasi, küreselleşme, yeni dünya düzeni, modernizm, liberalizm, kapitalizm, insan hakları ve laiklik kavramları üzerine incelemelerde bulunmaktadır. Yazar, ele aldığı bu kavramlar karşısında okuyucunun nasıl bir entelektüel ve ahlaki duruş sergilemesi gerektiği üzerine düşünmeye sevk etmektedir. Bu kaygılarla hazırlanmış olan “Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti” adlı eserinin isminde de vurgulandığı üzere “sefalet” kelimesi ile küreselleşme çağında “yükselen değer” olarak lanse edilen bu kavramların oluşturduğu açmazlara, bunların benimsenmesi halinde ne türden sorunlarla karşılaşılabileceği hususuna değinilmiştir. Bu deneme yazısında, söz konusu eserinden Rasim Özdenören’in yeni dünya değerleri ve fikriyatı üzerine incelemelerde bulunmak hedeflenmektedir.

Yazının tamamını okumak için:

https://bit.ly/3UdfeTb

Avatar photo

Furkan EMİROĞLU

PhD Student & Research Assistant in Political Science furkanemirrr[at]gmail.com


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul