RUSÇA ÖĞRENMEK İSTER MİSİNİZ? | İlim ve Medeniyet

Küçüklüğümden beri Orta Asya’ya duyduğum ilgiden dolayı Rusça öğrenmek istiyordum. Üniversiteye başladığımda Rusça öğrenmeye karar verdim ve nerede öğrenebileceğim hakkında araştırma yapmaya başladım.

Araştırma yaparken karşıma TÜGVA’nın “Bölge Uzmanı Yetiştirme Projesi” çıktı. Bu projede Rusya bölgesi üzerine çalışmalar yapmak için Rusça öğretiliyordu. Bu yüzden ben de bu programa başvurdum ve hamd olsun kabul edildim. Bu vesile ile Rusça öğrenmeye başladım ve kış tatilinde Orta Asya’ya gittim. Bu saikle Rusça pratik yapma şansı elde ettim. Sonrasında yazın Tügva’nın programıyla Rusya’ya gitme fırsatım oldu. Sankt Petersburg Devlet Üniversitesi’nin Rusça hazırlık bölümünde 2 ay eğitim aldım.

Şimdi size bu dili öğrenirken elde ettiğim deneyimleri anlatacağım ve güvenli bir yol haritası çizeceğim.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Rusça öğrenme konusunda Türkiye’de büyük bir boşluk bulunmaktadır. Uzun yıllardır Rusya ile hem siyasi hem kültürel bağlantılarımız olmuştur. Rusya’dan gelin almış ve Ruslarla akrabalık kurmuşuzdur. Öte yandan kültürel ve tarihsel bağımız bulunan Orta Asya devletlerinde hala bu dil aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı Rusça kesinlikle öğrenmemiz gereken bir dildir. Ne yazık ki Türkiye’de Rusça dil eğitimi gereken seviyeye ulaşmamıştır.

Ben multilingual yayınlarından M.Safronova Rusya’ya Doğru 1 kitabıyla Rusça öğrenmeye başladım. S. Khavronina’nın Alıştırmalarla Rusça kitabından yararlandık. Ayrıca Fono Yayınlarının Rusça başlangıç seviyesindeki hikaye kitaplarından faydalandım. Bunun dışında internetten bazı siteleri takip ettim. Bu kitaplar tamamen Rusça’dır. Rusça öğrenmek isteyen bir kişi en azından başlangıç seviyesinde bir Rusça hocasından veya internetten ders alması gerekmektedir. Çünkü Rusça’yı iyi öğreten yukarıda da belirttiğim kaynaklar genelde Rusçayı Rusça üzerinden anlatmaktadır.

NOT: Rusçaya başlamak isteyenlerde en çok çekince alfabe öğrenme konusunda oluyor. Fakat alfabeyi öğrenmek gerçekten yarım saatinizi alacak.

Rusça öğrenmek isteyen bir kişi ilk olarak bu siteden temel eğitim alabilir.

Rusça öğrenmekdeki incelikleri anlatan şu video bakmanız faydalı olacaktır.

 

İnternetteki faydalı siteler Rusça için bazı faydalı siteler.

Rusça öğrenirken en çok zorlanacağımız yer fiil çekimleridir. Aşağıdaki uygulamada bütün fiil çekimleri mevcuttur.

Diğer bir önemli site ise:

Film ve dizi izlemek için ise şu siteye bakılabilir:

 

Rüstem Kamenov

IR (Researcher on Russia and Central Asia)


2 comments

  • Ttaras1993

    23 Ağustos 2022 at 19:09

    İyi günler.Harika bir site.Öğrenirken dili anadili olanlarla konuşarak pratik yapmanız gerektiğine katılıyorum.Mükemmel Rusça kurslarında Rusça öğrendim

    Yanıt

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul