OLAY ANALİZİ: 10 AĞUSTOS 2016 KIZILTEPE SALDIRISI | İlim ve Medeniyet

2016 Kızıltepe saldırısı, 10 Ağustos 2016’da yerel saatle 18.30 civarında Mardin ilinin Kızıltepe ilçesinde meydana gelen saldırıdır.

Saldırının Amacı ve Kızıltepe

Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne çok yakın bir mesafede infilak ettirilen patlayıcı ile bariz bir şekilde siviller ve sivil yaşamı hedef alınmıştır. Patlayıcı yüklü aracın infilak ettirilmesiyle gerçekleştirilen saldırı terör örgütü PKK tarafından üstlenilmiş ve saldırının faili Kızıltepe ilçesine bağlı Yumurcak köyünde güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada ölü olarak ele geçirilmiştir.

Kürt vatandaşlarının yaşadığı şehirlerde, terör örgütünün şehir yapılanması YDG-H tarafından sokaklara hendekler kazılarak ve patlayıcılar tuzaklanarak, sivil hayatının tehlikeye atıldığı ve güvenlik güçlerine saldırılar gerçekleştirildiği bilinmektedir. Ancak Kızıltepe ilçesi, terör örgütüne katılımın ve terör propagandasının yüksek olduğu büyük bir ilçe olmasına rağmen, Kızıltepeli vatandaşlar terör örgütünün Kızıltepe’de hendek kazmalarına ve sokaklara patlayıcı döşemelerine izin vermemiştir. 1 Ağustos 2016 tarihinde Nusaybin’e ziyaret gerçekleştiren Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’e Nusaybinli vatandaşlar tarafından şehirlerin terör örgütü yüzünden tahrip edildiği gerekçesiyle tepki gösterilmiştir. Bu bağlamda, saldırı çevik kuvvet ekiplerini taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında gerçekleştirilmiş olsa da, patlamanın mesai saatinin bitiminden hemen sonra Kızıltepe Devlet Hastanesine çok yakın ve sivillerin yoğunlukla kullandığı bir konumda gerçekleştirilmiş olması, saldırının sivil yaşamını da hedef gözetlenerek yapıldığı görülmektedir.

Saldırı Nasıl Gerçekleşti?

Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü çevik kuvvet grup amirliğine ait zırhlı otobüs Kızıltepe Hastane Caddesi üzerinde seyir halinde iken, PKK terör örgütü mensupları tarafından bomba yüklü araç ile saldırı gerçekleştirilmiştir. Aşiti Mahallesi TOKİ Caddesi Kızıltepe Devlet Hastanesi kavşağında PKK’lı teröristler yol kenarına park ettikleri yaklaşık 1 buçuk tonluk bomba yüklü aracı çevik kuvvet ekiplerini taşıyan zırhlı aracın geçişi sırasında infilak ettirmiştir.

Saldırının Etkileri

Saldırıda 1 polis şehit olmuş, 2 vatandaş hayatını kaybetmiş ve 19 kişi yaralanmıştır. Bariz bir şekilde sivil yaşamı hedef alan bu saldırıya karşılık ülkenin hem doğusunda hem de batısında tepkiler gösterilmiş ve saldırı kınanmıştır. Çeşitli sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek PKK tarafından gerçekleştirilen bombalı saldırıya yaptıkları basın açıklamasıyla tepki göstermişlerdir.

Saldırıda hayatını kaybeden bir Kürt vatandaşın yakınları tarafından yapılan, “taziye ile ilgili herkes gelebilir, ama bazı alçaklar gelemez. Hedef halktır, Kürt meselesi ile bir alakası yoktur” açıklaması, PKK’nın eylemlerinin Kürt vatandaşları için de “terör” olarak nitelendirildiğini göstermektedir.

Kendini “Kürt Özgürlük Hareketi” olarak gösteren terör örgütü PKK’nın üstlendiği bu saldırı, Kürt vatandaşların örgüte karşı somut olarak tepkilerini artırmış ve PKK’nın Kürtler için de tehdit olduğu bu saldırı ile daha iyi görülmüştür.

Hayatını kaybeden Kürt vatandaşları 13 yaşındaki Aslı Aydemir ile 23 yaşındaki Abdurrahman Çeçan’ın cenazeleri Kürtçe ağıtlar eşliğinde toprağa verilmiş ve STK’larca saldırının ‘hendek siyaseti’ne destek vermeyen ve terör örgütüne karşı tepki gösteren Kürt halkına bir gözdağı niteliğinde gerçekleştirildiği ifade edilmiştir.

Öte yandan Kızıltepe saldırısı ile eş zamanlı olarak Diyarbakır ili Sur ilçesinde bir patlama yaşanmıştır. Eş zamanlı olarak yaşanan iki patlama sonucunda Sur ilçesindeki patlamayı takip eden Evrensel gazetesi muhabirleri Hasan Akbaş, Fırat Topal, Serpil Berk ve serbest gazeteci Sertaç Kayar gözaltına alınmıştır.

Avatar photo

Nasrettin GÜNEŞ

Uluslararası İlişkiler | Siber Uzay & Siber Güvenlik Çalışmaları ng[at]nsrt.in


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul