NUMAN BİN BEŞİR KİMDİR? | İlim ve Medeniyet

Nu’man bin Beşir Ensar arasında hicretten sonra doğan ilk çocuktur.

Nu’man bin Beşir, Resulullah (s.a.a)’in ashabından güvenilir bir şahıstı. Yezid bir grubu onun önderliğinde İmam Hüseyin (a.s)’ın ailesinin muhafızı kılarak onları tam bir ihtiramla Medine’ye döndürmelerini tavsiye etti. Nu’man bin Beşir de Ehl-i Beyt’i tam bir ihtiramla Şam’dan Medine’ye götürdü.

Numan ibni Beşir (r.a.) Ensardandır. Halife I. Yezid döneminde Kûfe valiliği yaptı. Yezid döneminde çıkan siyasî çalkantılar sırasında Yezid, olayları yatıştırmak amacıyla Medine’deki Abdullah bin Hanzale’nin yanına onu göndermişti.

Hz. Peygamberden (a.s.m.) bir çok hadis rivayet etmiştir. Ensardan Zeyd bin Hârice’nin, vefat ettikten sonra, Hz. Peygamberin (a.s.m.) nübüvvetini tasdik eden ve gelecekten haber veren sözler söylediğine şahid olanlardandı.

Numan bin Beşir’in Taif Üzümüyle İmtihanı!

uzum1164056659Numan bin Beşir sokakta oynamaktaydı. Hz. Peygamber küçük Numan’ı yanına çağırdı. Hz. Peygamber’e o sıralarda Taif üzümünden hediye gelmişti. Numan’a o üzümden biraz uzatarak, “Bunu annene götür” dedi. Küçük Numan annesine götürmek için bir salkım üzümü aldı. Annesine ulaştığında ise küçük Numan’ın elinde üzüm kalmamıştı. Numan üzümü yol boyunca yiyip bitirmişti. Birkaç gün sonra Hz. Peygamber küçük Numan’a rastladı. Üzümleri sordu:

−“Salkımları ne yaptın? Annene ulaştırdın mı?”

−“Hayır” dedi Numan.

Hz. Peygamber küçük Numan’a yaptığı çocuksu davranışa uygun bir şekilde gülümseyerek takıldı. Ona: “Guder” dedi. Yani vefasız…

HZ. PEYGAMBER’İN ÇOCUKLARLA HATIRALARI

One comment

  • Anonim

    5 Mayıs 2018 at 07:44

    ALLAH RIZASI İCİN SİZDE FAYDALI İLİM OGRENİN

    Yanıt

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul