KEŞMİR’DE SON DURUM | İlim ve Medeniyet

Britanya Hindistanı’nın 1947’de iki devlet olarak ayrılmasından sonra hep bir sorun olarak kalan Keşmir bölgesi son zamanlarda Hindistan güvenlik güçleri ve Müslüman Keşmirli halk arasında çıkan çatışmalarla yeniden alevlendi.

Keşmir bölgesi için Hindistan ve Pakistan toplamda 4 kez savaştılar. Savaşların sonucunda Pakistan Azad Keşmir bölgesini alırken Hindistan ise Cammu-Keşmir bölgesini ele geçirdi. Hindistan’ın yönetimi altına giren Cammu-Keşmir bölgesinde yaşayan Müslümanların bir bölümü Hindistan hükümetini istemedikleri için hep bir hoşnutsuzluk içinde yaşadılar. Yaşanan savaşların ardından 1990 yılına geldiğimiz vakitte ise düzenli savaşlar artık Pakistan’ın vekalet savaşına evrildi. Bölgedeki silahlı güçlere destek veren Pakistan Hindistan’ı silahlı gruplar ile yıldırma politikasını benimsedi. Bu hamleye karşılık Hindistan ise bölgedeki askeri varlığını arttırma yolunu seçti.

2010’lu yıllara kadar süren Keşmirli Müslümanların silahlı direnişinin 2010’lu yıllarda geçmişe göre çatışma boyutunun düştüğü söylenebilir. Fakat direniş ekiplerinin üst seviye komutanlarından Burhan Muzaffar Wani’nin 2016 yılında öldürülmesi üzerine tekrardan sıcak çatışmalar çeşitli bölgelerde görülmeye başlandı.

Son günlerde yaşanan olaylar ise geçtiğimiz gün 7 Müslüman Keşmirli direnişçinin öldürülmesi üzerine halkın çeşitli yerlerde protestolar düzenlemesi ile başladı. Protestolara güvenlik güçlerinin sert müdahalesi üzerine halk ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar çıktı. Çatışmalarda güvenlik güçlerine taş atan protestoculara güvenlik güçleri gaz, jop ve saçmalılar ile karşılık verdi. Daha sonrasında Pakistan’a yakın haber siteleri sivil ölümlerinin de gerçekleştiğini ve bu sivil ölümlerinin her geçen gün arttığını bildirdi.

Gelinen son noktada devam eden silahlı direnişin yanında özellikle öğrencilerden oluşan grupların bağımsızlık sloganlarıyla sokaklarda yürüyüşler düzenlediğini ve bu yürüyüşlere güvenlik güçlerinin

Yukarıdaki bilgilerin yanı sıra yaşanan olaylara Hindistan medyasından bakacak olursak işler değişiyor.

Direnişçilerin güvenlik güçlerinin yanında ailelerine ve evlerine de saldırıda bulunduğu belirten Hindistan medyası direnişçilerin sivil-asker ayrımı yapmadıklarını belirtiyor. Bir haber sitesinde aynen şu ifadeler yer alıyor “Militanlar, ordu personelinin aile üyelerini hedef aldıkları yerleşim yerlerine girdi. Polis, hücumda görevli bir subay ve görevli olmayan bir subay saldırıya uğradı.”

Bunların yanında hem protestocu halkın hem de silahlı direniş gruplarının hepsinin Pakistan ile irtibatlı olduğunu ve bu çatışmalar ile gösterilerin Pakistan tarafından düzenlendiği iddia ediliyor.

Keşmir’deki öğrenci protestolarından görüntüler:

 

 

Avatar photo

Mehmet AYAYDIN

Politics and South Asian Studies [email protected]


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul