İZAK RABİN’İN SİYASİ HAYATI | İlim ve Medeniyet

İzak Rabin siyasi hayatının belli dönemlerinden itibaren barışı savunmuş ve bu uğurda hayatını kaybetmiştir. Öldüğünde cebinde “Barış Şiiri” bulunmaktaydı. Öldükten sonra birçok meydana Rabin’in ismi verildi ve adına enstitüler kuruldu. Kikar Rabin (Rabin Meydanı) öldürüldüğü yere adı verilmiştir. İsrail’in yakın geçmişini anlamak, Sağ parti olan Likud’u anlamak ve İşçi Partisi’ni anlamak veya en azından az da olsa malumat sahibi olmak için bu videoyu izleyebilirsiniz. Video yaklaşık 13 dakika sürmektedir ve Kan Hadaşot isimli haber sitesi tarafından yapılmıştır. Acizane bende Türkçe bilenlerin de gelişmelerden haberdar olmaları için bu videoyu çevirdim. Rabin İsrail’de nasıl algılanıyor bunu görmek açısından bu video önemlidir. İzak Rabin’in öldürülmesinin üzerinden 25 yıl geçmiştir. Bu video da bundan dolayı hazırlanmıştır. Keyifli izlemeler diliyorum.

Remzi Çetin Hocanın da konuyla alakalı ayrıntılı bir ders videosu bulunmaktadır. Ondan da faydalanılabilir.

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih-YL / Filistin Çalışmaları [email protected] Polyglot, Dillere dair.


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul