İZAK RABİN’İN KIZ KARDEŞİ İLE YAPILAN RÖPORTAJA DAİR | İlim ve Medeniyet

İzak Rabin’in kendisinden üç yaş küçük olan kızkardeşiyle bir röportaj yapılmıştır. Günümüz İsrail’i anlamamızda önemli bilgileri haiz olan bu röportajdan bazı kısımları alıntılamak istiyorum. İzak (Yitzhak) Rabin İsrail’in ilk İsrail doğumlu olan başbakanlarından birisidir. Oslo Anlaşmasını imzaladığından dolayı aşırı Sağcı Yigal Amir tarafından suikast sonucu öldürüldü.

İzak Rabin’in kız kardeşi Rahel Rabin Yaakov şunları söylemektedir; “Her zaman sorumluluk alan kardeşimi özlemekteyim. Bugünkü his hükümetin olmaması hissidir, kimse kimse üzerine sorumluluk almıyor. Bugün liderlik bulunmamaktadır. Bugünkü gibi bir durumun olduğunu daha önce hatırlamıyorum. Hükümetin olmadığı hissi var, hiçbir şeyin adresi yok, ” 25 yıl önce öldürülen İzak Rabin’in 96 yaşındaki kardeşi bunları “Esti Perez”e aktardı.

Ondan üç yaş büyük olan İzak Rabin hakkında ise şunları söylemektedir. “Her zaman onun beni koruduğunu hissettim, küçük iken birisine seni abime söyleyeceğim derdim. Babama söyleyeceğim demezdim. Ailemiz iyi kazanmasına rağmen hayatımız mütevazi idi. Değerler hakkında konuşulmayan bir evde büyüdük, değerler sistemi gayet açıktı. Ailemiz bize yolu gösterdi. Kardeşim çok konuşmazdı ama çalıştığı kişilere güvendiği hissini verirdi ve onlara tam destek sağlardı. Her zaman sorumluluk alırdı.”

Katledildiği geceyle ilgili ise şunları söyledi. “Mitingde Rabin mutluydu. İnsanların geleceğine inanmıyordu. İnsanların akınlar halinde ilerlediklerini gördü ve bütün bu insanların nereye gittiğini sordu? Mitinge gittiklerini söylediler. İlerleyen saatlerde bir şey olduğunu duydum ve Lea’ya ulaşmaya çalıştım ve cevap vermedi. Eytan’a telefon ettim ve mümkün olan en hızlı sürede hastahaneye gelin dedi. Yolda öldürüldüğü söylendi ve eve seyahat ettik.”

İsrail’in içinde bulunduğu durumla ilgili iyi yönetilemediğini ve hükümetin sorumluluk almadığını belirtmektedir. Birçok İsrail’li özellikle Netenyahu yönetiminden bu hissi taşımaktadır. Degel Şahor (Siyah Bayrak) hareketi gibi birçok hareket İsrail’de demokrasiyi istemekte ve Netenyahu’nun görevden uzaklaştırılmasını istemektedir. Bayan Rabin İsrail’in buhranlar içerisinde bulunduğunu ve kimsenin sorumluluk almadığını belirtiyor. Ayrıca kardeşi hakkında bazı önemli bilgiler vermektedir. İzak Rabin meselesi ve öldürülmesini anlamak İsrail’i anlamanın yollarından birisidir. İzak Rabin’in katledilmesinin Bibi (Netenyahu) yüzünden olduğu halk arasında söylenmiştir. Netenyahu’nun aşırı söylemleri sonucu Rabin’in öldürüldüğü İsrail’de yaygın bir kanıdır diye biliyorum. Nasip olursa bununla ilgili bir video çevirmeyi düşünüyorum.

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul