İSRAİL’DE YAHUDİ OLMAYANLARIN GÖMÜLMESİ MESELESİ | İlim ve Medeniyet

İsrail basınında son günlerde Yahudi olmayan ama savaşta ölen askerlerin durumlarının ne olacağı konuşulmaktadır.

Bu konuda son sözü önde gelen hahamlar söylediler. Onların onayıyla artık Yahudi olmayıp ama savaşta ölenler Yahudilerle aynı mezarlığa gömülecekler. Üstelik aralarında fiziksel bir mesafe bulunmayacak. Ama Hahamlar ilginç bir çözüm buldular. Yahudi olmayanlar 20 santim daha derin gömülecekler. Çözümü bu şekilde dini bir şekile soktular ve uygulayacaklar.

2017’den beri yahudi olanlarla olmayanlar arasında gömülürken iki metre mesafe bulunması kararlaştırılmıştı. Bundan sonra 20 santim daha derine veya daha aşağıya gömülecekler ve aralarında bariyer bulunacak. Gantz ise bu duruma bir çözüm bulunduğuna sevindiğini söylemektedir. Bu konu yıllarca tartışma meselesi olmuştu.

Hahamlar buna iki yıl önce karar verdiklerini belirtti. Askeri Hahamların başı olan Udi  Şıvarts (שוורץ) önde gelen Hahamların bu konuda onay verdiklerini beyan etti. Gantz ise askerlerin hayatta eşit oldukları gibi öldüklerinde de artık eşit olduklarını söylemektedir. Artık Yahudi olmayanlar Yahudilerle beraber gömüleceklerdir. Ama dediğim gibi önemsiz gözükse de çok önemli bir ayrıntıyla. 20 santim daha aşağıya gömülecekler.

Yahudilerle öldüklerinde mezarlarına Goyim’ler (Yahudi olmayanlar) gömülmesi aykırı bir durumdur. Buna görünüşte bir çözüm bulmuşlardır. Bu tarz konularda Yahudilerin dinde boşluk bulmalarına yönelik okuma yapmak isterseniz Israel Shahak’ın kitapları tavsiye edilir.

https://www.kan.org.il/item/?itemId=79513

https://www.kan.org.il/Item/?itemId=79387

Bu konuyla ilgili Kan Hadaşot’un bir video-haberi bulunmaktadır.

 

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul