İSPANYOLCA ÖĞRENİYORUM | İlim ve Medeniyet

İspanyolca öğrenmeye Rusçayı B1 seviyesine getirdikten sonra başlayacaktım ve artık Rusça B1 seviyede olduğumu söyleyebilirim. Bundan sonra kolay bir dil öğrenmek istedim ve İspanyolcaya başlamaya karar verdim. Tabii her dilin belli zorlukları var ve öğrenilmeleri belirli bir emek gerektiriyor. Bu ilim(dil öğrenimi) isteği içimde hala güçlü ve bu bana Rabbimin de izniyle ne kadar dil daha öğretecek bilemiyorum. Şimdiden niyet ettim ve öğrenmeye başladım birkaç gün önce.

İspanyolca dünyanın en çok konuşulan dillerinden birisi. İspanya için “…dünyanın ilk küresel imparatorluğu” denilmektedir. Dillerinin İngilizceden kolay olduğu söylenmekte ve çok bilinen diller sıralamasında ilk sıralarda gelmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı öğrenmek isteyenler olabilir. Ben Filistin (işgalci İsrail’i de) çalışmak istediğimden İspanyolca benim işime yarayacak ve bu alanda kendimi daha da geliştirmiş olacağım inş. Rabbim nasip olursa İspanyolca öğrenmek istiyorum ve gençlerimize de bir doğu bir de batı dili öğrenmelerini tavsiye ederim.

İspanyolca öğrenirken Busuu kullanıyorum. Bence bu programa ücret verebiliriz. Ayrıca Lingua’dan da okumalar yapacağım inş. Lingua, Busuu, YouTube başlangıçta İspanyolca ve diğer birçok dil için faydalıdır. LinQ’da güzel ama ben Lingua’nın daha güzel ve etkili olduğunu düşünüyorum. Lingua belki daha basit gözüküyor ama etkisi bence daha çok. Ona da ücret verilebileceğini düşünüyorum ama karar sizlerin.

İspanyolca Amerika, Avrupa’da ve 20’den fazla ülkede konuşulup anlaşılabiliyor. İstanbul’da birçok tanıdık İspanyol markasına şahit olmak mümkündür. Ayrıca birçok alanda bu dil aranılan ve talep edilen bir dildir.[1] Bu ve her şeyden önce ilim yani bilmek ve hakikatin peşinde koşmak için bu dili öğrenmek, akabinde faydalı hizmetlerde bulunmak güzel olur. Endülüs’teki Medeniyetimizi de yakından tanımak için öğrenilse güzel işler yapılabilir. Ben de bugün bu yazıyı paylaşarak 6 ay sonra ilerlememi kaydetmek istiyorum. İnş iyi bir seviyeye gelebilirim. Okuyandan dua beklerim ve yazımın da okuyanlara faydalı olmasını dilerim.


Ozan Dur

[1] Online Erişim: https://www.ilimvemedeniyet.com/ispanyolcaya-dair.html

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul