İBRANİCE FİİL ÇATILARININ ARAPÇA BAB KARŞILIKLARI | İlim ve Medeniyet

İbranice Fiil Çatılarının Arapça Bab Karşılıkları

İbranice ve Arapça oldukça benzerdir. İbranicede 7 Fiil çatısı vardır ve bunların Arapçada karşılıkları bulunmaktadır. Etken ve edilgen Fiiller olarak genel anlamda ikiye ayrılabilirler. En sık kullanılan aynı zamanda 3 zaman vardır. Geçmiş, şimdiki ve gelecek. Bu zamanların çekimi Arapçaya oldukça benzemektedir ve Arapçadan oldukça kolaydır. Ayrıca İbranicede İrap olmaması da onun kolay olmasını temin etmektedir.

 

İBRANİCE FİİL ÇATILARININ ARAPÇA BAB (VEZİN) KARŞILIKLARI

فَعَلَ פָּעַל(PAAL) ETKEN
فُعِلَ-اِنْفَعَلَ נִפְעַל(NİF’AL) EDİLGEN (Bu çatıda az da ola Etken anlamlı fiiller vardır.)
فَعَّلَ פִּיעֵל(PİEL) ETKEN
فُعِّلَ פּוּעַל(PUAL) EDİLGEN
أَفْعَلَ הִפְעִיל(HİF’İL) ETKEN
أُفْعِلَ הַוּפְּעַל(HUF’AL) EDİLGEN
إسْتَفْعَلَ הִתְפַּעֵל(HİTPAEL) ETKEN, Dönüşümlü, İşteş (Çok az fiilin edilgen anlamı da vardır.)
إسْتُفْعِلَ

 

Not: A2 seviyesinde hazırladığımız kitabımızdan çok az bir kısım paylaşıyoruz sizlerle. Yakında kitabımız kisve-i tab’a bürünecek nasip olursa. A1 seviyesini ise daha önce hazırlamıştık. Hazırladığımız kitapta orijinal birçok içeriğe ulaşacaksınız ve Arapça ile benzerliklerini de göreceksiniz. Gerekli yerlerde İngilizce Açıklamaların da olduğunu belirtmeliyim. Kitabımızı tedarik etmek isterseniz de bana mail adresimden ulaşabilirsiniz. [email protected] 

Ozan Dur

 

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nden mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (8), dillere dair Çalışma Alanım Ortadoğu ve Diller


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul