DOĞU AKDENİZ: İSRAİL’İN ENERJİ STRATEJİLERİ | İlim ve Medeniyet

Günümüz dünyasında ülkeler enerji ihtiyacını karşılamak için çoğunlukla fosil yakıtlar olan petrol doğal gaz ve kömür kullanmaktadır.Bu çerçevede artan talep karşısında enerji kaynağı arayışları da hızlanmıştır ve ülkeler yeni keşiflere yönelmiştir. Bu makalede son dönemde enerji keşifleriyle yeni bir mücadele alanına dönüşen Doğu Akdeniz’in ve enerji üzerinde hak sahibi ülkelerden biri olarak bölgede yer alan İsrail’in mevcut durumu vurgulanmıştır. Çalışmada öncelikle Doğu Akdeniz’in hidrokarbon kaynakları ve özelinde İsrail’in keşifleri, İkinci bölümünde bölgedeki anlaşmazlıklar ve son bölümde ise East-Med projesi ve bu projenin amaçladığı politikalar üzerinde durulmuştur.Çalışmanın amacı günümüzde bölge ülkeleri arası rekabetin yanı sıra bölge dışı aktörlerin ayrıca ünlü petrol ve doğal gaz şirketlerinin de çıkar çatışmalarına da sahne olan ve önemi artan bir bölge olarak Doğu Akdeniz’in enerji potansiyelini ortaya koymak ve bu bağlamda İsrail’in bölgedeki stratejilerini incelemektir.

Ayşe Beril ERDOĞAN

Makalenin tamamını aşağıdaki bağlantıdan edinebilirsiniz.

Doğu Akdeniz İsrail’in Enerji Stratejileri

 

Kaynakça

Acar, I., & Yılmaz, M. (2018). Doğu Akdeniz Kıta Sahanlığı Sorunsalı Üzerinden Doğalgaz Paylaşımı. TÜCAUM 30. Yıl.

ÖZTOPAL, M , YİĞİTTEPE, L . (2020). Türkiye’nin Enerji Güvenliği Bağlamında Doğu Akdeniz’de Enerji Rekabeti. Akademik Bakış Uluslararası Hakemli Sosyal Bilimler Dergisi , () , 259-272 .

KANSU, Z . (2019). Enerji Arz Güvenliği Bağlamında Avrupa Birliği’nin Güney Gaz Koridoru Ve Türkiye’nin Konumu. Kırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi , 3 (3) , 288-306 .

https://studies.aljazeera.net/en/reports/2019/12/geopolitics-latent-international-conflict-eastern-mediterranean-191223074025635.html

http://www.energy-sea.gov.il/English-

Site/Pages/Oil%20And%20Gas%20in%20Israel/History-of-Oil–Gas-Exploration-and-

Production-in-Israel.aspx

https://www.star.com.tr/dunya/telaslanan-rum-yonetiminden-israile-yuzde-10-pay-verdi-haber-1499109/

https://www.dailysabah.com/diplomacy/2019/12/16/israeli-officials-ready-to-discuss-mediterranean-pipeline-with-turkey-report

http://www.georgessassine.com/lebanon-maritime-border-petroleum/

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul