BİLGE KRAL ALİYA İZZETBEGOVİÇ KİMDİR? HAYATI VE ESERLERİ | İlim ve Medeniyet

Aliya İzetbegoviç, 8 Ağustos 1925 tarihinde Bosna Hersek‘in kuzeybatısındaki Bosanski Şamats’ta doğdu. Miladi Müslimani (Genç Müslümanlar) isimli, kolej ve üniversite öğrencilerinden oluşan teşkilatın kurucusu oldu.

1946 yılında tutuklandı ve 1949 yılında kadar cezaevinde kaldı. 1970 yılında “İslam Deklarasyonu” eserini kaleme aldı. 1988 yılında çıkarılan bir afla serbest bırakıldı. 1990’da Demokratik Eylem Partisi‘ni (SDA) kurdu. 18 Kasım 1990’da Bosna Hersek’te, yapılan ilk çok partili seçimde SDA, parlamentodaki 240 milletvekilliğinden 86’sını kazandı.

29 Şubat-1 Mart 1992’de Bosna’da bağımsızlık referandumu yapıldı. Bosna Hersek, 6 Nisan’da AB, 7 Nisan’da ABD tarafından bağımsız devlet olarak kabul edildi. Referandumun ardından, Bosna Hersek’e karşı etnik temizlik başlatıldı.

İzetbegoviç, Bosna’da 1992-1995 arasındaki savaşta halkına önderlik etti. 1995 yılında BM koruması altındaki Srebrenitsa‘da Temmuz 1995’te soykırım işlendi. 21 Kasım 1995’te Savaşı bitiren Dayton Antlaşması’nı imzaladı. Anlaşmayla halkına uluslararası arenada tanınan bir devlet ve bayrak bıraktı.

Ekim 2000’de rahatsızlığı nedeniyle devlet başkanlığı görevinden çekildi.

Derin bilgi birikiminden dolayı ‘Bilge Kral‘ olarak da anılan Aliya İzetbegoviç, 19 Ekim 2003 tarihinde Saraybosna‘da hayata gözlerini yumdu.

ESERLERİ

  • İslam Manifestosu
  • İslam Deklarasyonu ve İslamî Yeniden Doğuşun Sorunları
  • Doğu ve Batı Arasında İslam
  • Tarihe Tanıklığım

ALİYA İZZETBEGOVİÇ’İN ÇOCUKLUK VE GENÇLİK YILLARI

ALİYA’NIN MÜCADELESİ BİZİM İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR?

BÜYÜK HAKİKATLERİN SADELİĞİ

ALİYA İZZETBEGOVİÇ SÖZLERİ

 

 

Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul