BAE VE TÜRKİYE’NİN YENİ PROGRAMI: İRAN KARAYOLUNDAN TİCARET (HABER ÇEVİRİ) | İlim ve Medeniyet

BAE ve Türkiye’nin yeni programı: İran Karayolundan Ticaret

Ticari malın Türkiye’den İran’a (Bender Abbas) ulaştırılması ve oradan BAE’ye iletilmesi 8 günden az sürüyor.

BAE ve Türkiye, deniz yolunu atlamak için İran üzerinden kara ticaret yolunu etkinleştirmeye çalışıyor.

Arap haber kanallarından nakleden Asriran haber sitesine göre, BAE ve Türkiye birbirleriyle ticari malları ithal ve ihraç edebilmek için kara yolunu (İran üzerinden) etkinleştirmeyi düşünüyorlar. Bu güzergah deniz yolunun alternatifi olacaktır. Kara yolu deniz yoluna oranla daha ucuz ve çok daha kısadır.

Normalde ticari mallar, Akdeniz kıyısındaki Türkiye’nin Mersin limanından Basra Körfezi’ndeki BAE’ye ulaştırılıyor. Bu yol, Süveyş kanalından, Kızıldeniz’den, Hind Okyanusu’ndan, Arap denizinden, Umman ve Basra Körfezi’nden geçerek 20 gün sürüyor.

Şuan da ise İran üzerinden Bender Abbas’a oradan da BAE’ye giden mallar 8 günden kısa sürede taşınıyor.

Ayrıca kara yolu deniz yoluna göre daha ucuzdur. Rasadnews (Mısır Haber sitesi) bu haberi Süveyş Kanalı için bir tehdit olarak bildi.

Bu haber sitesi ayrıca, bu konunun Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed Bin Zayed’in Türkiye ziyareti sırasında tartışılan konulardan biri olduğunu da yazdı.

Son günlerde, İran ve BAE arasındaki ilişkilerin düzeldiğine dair raporlar vardır. İki ülkenin bakanları birkaç defa telefon görüşmesi yaptılar ve İran Dışişleri Bakan yardımcısı Ali Bakıri BAE’ye bir ziyaret ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdi.

Farsçadan Çeviren: Ozan DUR

“Bölge ülkelerinin işbirliğini artırması ve bölge insanlarının refahının artması önemli bir gelişme olacaktır.” (çeviren)

Çeviri yapılan site

https://www.asriran.com/fa/news/815512/%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul