13. ULUSLARARASI DERGİ GÜNLERİ’NE YÖNELİK İZLENİMLERİM | İlim ve Medeniyet

13. Uluslararası Dergi Günleri

Dünya Dergiler Birliğince bu yıl Mevlana İdris Zengin anısına gerçekleştirilen “13. Uluslararası Dergi Günleri”, edebiyatseverlerle buluştu.

Merhum Asım Gültekin tarafından 2010 yılında başlatılan, 2019’a kadar Türdeb, sonrasında Dergibir tarafından düzenlenen Uluslararası Dergi Fuarı, 13. kez okuyucular ve tüm dergi severlerle Sirkeci Garı’nda buluştu. Yakın zamanda Hakk’ın rahmetine kavuşan, çocuk edebiyatına ve kültür çalışmalarına gönül veren Merhum Mevlana İdris Zengin’in anısına düzenlenen etkinlikte birçok isim söyleşi, oturumlar vesilesiyle anıldı.

Öncelikle Özgün Yayıncılığın sahibi Cemal Balıbey’in insan kumbarası olmak ile ilgili söyleşisine katıldım. İnsanın hayatına kıymetli insanları dahil etmesi, muhabbetin ve haldaşlığın yayılması, insan kazanmanın önemine dair dikkat çekici bir konuşma gerçekleştirdi. Prof. Mustafa Özel Hocamız ile karşılaştığımız etkinlik sonrasında standları gezdik. Aralarında yılların birikimini günümüze taşıyan kadim dergiler, yayın hayatına yeni girmiş olan taze dergiler, öğrencilerin kendi aralarında oluşturdukları fanzinler dikkatimizi çekmişti. Dursun Çiçek Hoca ile muhabbet etmiş, diğer dergilerin mutfağındaki arkadaşlarla tanışmış, çalışmaları hakkında bilgi almıştık.

Okuma, yazma, düşünme, aktarma ve çizme eylemlerine gönül veren şahsiyetlerin emek verip oluşturdukları dergiler Türkiye’nin ve dünyanın düşünce iklimini bizlere aktardığına inanmaktayım.

Mustafa Hoca’mın bir sözü aklımdan çıkmamıştı: “Bu etkinliklerin ‘bir insana dahi’ faydası olursa bunları amacına ulaşmış saymalıyız.” Sahiden de bir kişinin edebi farkındalığının/duyarlılığının inkişafına vesile oluyorsa ne mutlu. Bu etki dalga dalga yayılacak, Türkiye sathında birçok gayretli eylemin başlangıcına imkan sağlayacaktır.

Ziyaret ettiğimiz, satın aldığımız dergiler şunlardı; bunlara dair fikirlerimi, izlenim ve edinimlerimi, dergilerin tamamını okudukça, bu içeriği güncelleyerek paylaşacağım:

Müstahak Dergi

İkinci Kat

Telve (YTB)

Medeniyet Düşünce ve Kültür Bülteni

Muhit

ikra’r

Şehir ve Düşünce

Koyu Muhabbet Gençlik Dergisi

Gölgelik Kültür ve Edebiyat Dergisi (FSMVÜ)

Geçerken (TDV)

29 Eylül Perşembe günü başlayan Fuar, 2 Ekim Pazar akşamı saat 18.00’e kadar devam edecektir. Dergi Günleri boyunca fuarın açılış ve kapanış saatleri sabah 09.00 ile akşam 20.00 olarak belirlenmiştir.

Ziyaret etmenizi öneririm. 

Furkan EMİROĞLU

Avatar photo

Furkan EMİROĞLU

PhD Student & Research Assistant in Political Science furkanemirrr[at]gmail.com


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul