YALNIZ GEZMEK İSTEYENLER İÇİN TAVSİYELER-İNGİLİZCE ÇEVİRİ | İlim ve Medeniyet

İngilizce öğrenenlerin de faydalanması için birebir çeviri yapılmıştır. (Seviye: A1)

İlk gezilerimden birisi İran’a idi ve İran’da bana حجالت نکش, پررو باش Demişlerdi. (hecalet nekeş, porru baş) Yani utangaç olma, yüzsüz ol demek gibi birşeydi bu. İlk kısıma katılıyorum ve utangaç olmamak gerektiğini düşünüyorum. Yüzsüz olmak kısmına ise katılmak mümkün değil tabi ama bu deyim olarak İran’da kullanılıyor büyük ihtimalle. Utangaç olmamak maddesini burada görünce bu anımı da yazmak istedim. (Anıyı anlatan: Ozan Dur)

Travelling alone seems scary if it’s the first time you are going to leave the comfort of home. You will probably think about the potential risks or difficult situations. What happens if I get ill, or have an accident? Isn’t it dangerous to go out alone at night? What happens if I get attacked? Isn’t it strange to eat at restaurants alone all the time?

Yalnız seyahat etmek, ev konforundan ilk kez ayrılacaksanız korkunç gelebilir. Büyük ihtimalle potansiyel riskleri ve zor durumları düşüneceksiniz. Hastalanırsam, ya da kaza geçirirsem ne olur? Geceleri dışarı çıkmak tehlikeli değil mi? Saldırıya uğrarsam ne olur? Her zaman restoranda tek başına yemek yemek tuhaf değil mi?

Most travellers have these worries and more before their first trip alone, but all these fears disappear when they see all the benefits of this great experience. Here I’m going to give you 3 tips on how to travel alone and have a good time.

Çoğu gezgin yalnız yapacağı ilk gezilerinden önce bu korkulara sahipti ama bu korkular, bu büyük tecrübenin faydalarını görünce ortadan kaybolur.  Ben, yalnız seyahat edebilmen ve güzel geçirebilmen için üç ipucu vereceğim.

 

Speak the language
Humans are sociable creatures. We all need to talk to other people. If you are travelling alone, it’s a good idea to go somewhere you speak the language.

Dili konuş

İnsanlar sosyal varlıklardır. Bizim diğer insanlarla konuşmaya ihtiyacımız var. Eğer sen yalnız seyahat edeceksen, dilini konuştuğun yere gitmen güzel bir fikirdir.

 

Sleep with the locals
Hotels are comfortable but very lonely, and hostels are perfect for people who travel alone, but you will only speak with other tourists. Try to rent a room in an apartment. This will give you a connection with local residents and they can give you a lot of tips on what you can do.

Yerlilerle uyu

Oteller konforludur ama çok yalnızdır, hosteller yalnız seyahat edenler insanlar için mükemmeldir. Ama sen yalnızca diğer turistlerle konuşacaksın. Apartmandan bir oda kiralamayı dene. Bu sana yerel insanlarla bir bağlantı verecek/kuracaksın ve onlar sana ne yapacağın hakkında birçok ipucu verebilir.

 

Don’t be shy
Don’t be afraid of asking. Ask for directions in the street, or ask about the place, the culture or the customs to the local people that you find in bars, parks, etc. You will be surprised how much people like to talk about their town or their culture. Remember you are alone. Asking can be an effective way to start a conversation and meet new people.

Utangaç olma

Soru sormaktan çekinme. Sokakta yönleri sor, barlarda, parklarda ve benzeri bulduğunuz yerel sakinlere yer, kültür ve gelenek hakkında sorular sorun. İnsanların ne kadar kendi kasabaları veya kültürleri hakkında ne kadar sevdiklerine şaşıracaksın. Yalnız olduğunu hatırla. Soru sormak yeni insanlarla tanışmanın ve sohbet başlatmanın etkili bir yolu olabilir.


Hazırlayanlar: Yusuf İzzettin Okumuş & Ozan Dur

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih-YL / Filistin Çalışmaları [email protected] Polyglot, Dillere dair.


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul