SELAHADDİN EYYÜBİ’NİN İBADET ETTİĞİ MESCİT (KUDÜS)

0

Kudüs gezisi esnasında insanların ziyaret ettiği önemli mekanlardan birisi de Kudüs’teki Selahaddin Eyyübi Mescidi’dir. Orada bulunan insanlar ve Kudüs üzerine yazılan kitaplarda o mescitte Selahaddin Eyyübi’nin namaz kıldığı ve ibadet ettiği söylenmektedir. Ben Kudüs’e gitmeden Selahaddin Eyyübi Mescidinden haberdardım ama Eski Şehir’in neresinde olduğuna dair bir fikrim yoktu. Gezi programımda Eski Şehir’e yer ayırmıştım ve çantamı alıp sokak sokak dolaşırken önce Kalavun Mescidine girdim. Mescidin imamına civarda gezilecek bir yerler olup olmadığını sorunca o da Selahaddin Eyyübi Mescidi’ni tarif etti ve bu şekilde Mescide girmek nasip oldu. Mescide dair fotoğraflara bakacak olursak;

Mescidin Girişi

Merdivenlerden çıktıktan sonra mescide girebiliyoruz

Selahaddin Eyyübi’nin ibadet edip, Kur’an okuduğu yer ise sol tarafa gözüken ahşap merdivenden indikten sonra karşımıza çıkan yerdir.

Eyyübi’nin bu kısımda namaz kıldığı belirtilmektedir. Burada kitapları karıştırırken bir kitap gözüme ilişti.

Mescidin hemen avlu kısmında bir de mezar bulunmaktadır. O gün geri dönüp imama mezarın kime ait olduğunu sormadım ve sonrasında sorarım diye gitmiştim. Akabinde mezarın kime ait olduğunu öğrenme fırsatım olmadı.

 

About Author

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih-YL / İsrail Çalışmaları [email protected]

Leave A Reply