SELAHADDİN EYYÜBİ’NİN İBADET ETTİĞİ MESCİT (KUDÜS) | İlim ve Medeniyet

Kudüs gezisi esnasında insanların ziyaret ettiği önemli mekanlardan birisi de Kudüs’teki Selahaddin Eyyübi Mescidi’dir. Orada bulunan insanlar ve Kudüs üzerine yazılan kitaplarda o mescitte Selahaddin Eyyübi’nin namaz kıldığı ve ibadet ettiği söylenmektedir. Ben Kudüs’e gitmeden Selahaddin Eyyübi Mescidinden haberdardım ama Eski Şehir’in neresinde olduğuna dair bir fikrim yoktu. Gezi programımda Eski Şehir’e yer ayırmıştım ve çantamı alıp sokak sokak dolaşırken önce Kalavun Mescidine girdim. Mescidin imamına civarda gezilecek bir yerler olup olmadığını sorunca o da Selahaddin Eyyübi Mescidi’ni tarif etti ve bu şekilde Mescide girmek nasip oldu. Mescide dair fotoğraflara bakacak olursak;

Mescidin Girişi

Merdivenlerden çıktıktan sonra mescide girebiliyoruz

Selahaddin Eyyübi’nin ibadet edip, Kur’an okuduğu yer ise sol tarafa gözüken ahşap merdivenden indikten sonra karşımıza çıkan yerdir.

Eyyübi’nin bu kısımda namaz kıldığı belirtilmektedir. Cami İmamına Kur’an-ı Kerimlerin neden bu kadar tozlu olduğunu sordum. O da camlardan tozların geldiğini söyledi ve istiyorsan temizleyebilirsin dedi. Ben de aldım elime bezi ve temizlemeye başladım. Selahaddin Eyyübi’nin namaz kıldığı yerde namazımı da kıldım. Sonra burada kitapları karıştırırken bir kitap gözüme ilişti. O kitabı da ilginize sunuyorum.

Mescidin hemen avlu kısmında bir de mezar bulunmaktadır. O gün geri dönüp imama mezarın kime ait olduğunu sormadım ve sonrasında sorarım diye gitmiştim. Akabinde mezarın kime ait olduğunu öğrenme fırsatım olmadı.

 

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi'nden mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (8), dillere dair Çalışma Alanım Ortadoğu ve Diller


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul