ŞAHSİ VİZYONUM VE MİSYONUM | İlim ve Medeniyet

Ben ilgi alanı Ortadoğu olan birisiyim ve bu bölgenin ülkelerinin dilleri öğrendim. Bu ülkelerde bulundum ve tarihlerine dair okumalar yaptım. Kurslara katıldım ve sertifikalar topladım. Bunu yaparken asıl amacım Türkiye’ye katkı sağlamaktı. Bunu da yazılarımla belli bir seviyeye kadar yaptım ve hala da yapmaya devam ediyorum. Türkiye benim hedeflerimde bir öncelik teşkil ediyor. Türkiye için uğraşırken maddi bir beklenti içerisine girmiyorum. Torpil olacağı düşüncesiyle referansa bile yaklaşmamaya direnebileceğim kadar direneceğim inşaAllah. Çünkü gençlerin umudunu yok eden bir sistemin parçası olmak münkün değil. Gençler umutsuz ve beyin göçü ciddi bir problem. Rüşvetle mücadele edildiği gibi torpille de mücadele edilmeli. Bunun ceremesini bizzat ciddi manada ben de yaşadım. Tanıdık adı yazmadığım ve çalışmalarımın referans olmasını istediğim her kurum beni yüz üstü bıraktı. Birçok kurumdaki Hocadan ve araştırmacıdan daha çok dil, saha tecrübesi, tarih bilgisi ve ilgi-merak olmasına rağmen kurumların derslerine bile almadılar. Bu da bende büyük bir hayal kırıklığına sebebiyet verdi. Dünya ile zayıf olan bağlarım tamamıyla koptu. Bunda bu insanların zihniyetinin de rolü büyük. Bunun hesabını elbette vereceklerdir.

Misyon ve vizyonum dil-tarih üzerine kurulu. Dil öğrenirim ve tarih çalışırım. Sonra o ülkeye gider saha araştırması yaparım. Bugüne kadar da böyle oldu. Sonra o ülke üzerine yazılar yazar ve gerektiğinde sunumlar yaparım. Güçlü olduğum alan İran ve İsrail. Her ikisinde de eğitim aldım ve dillerini iyi bir şekilde öğrendim. Bu ülkelere dair yazdığım yazılar da büyük ilgi gördü. Bu mücadelemi ve bundan sonrakileri Allah’a ithaf ediyorum. O da kabul ederse mücadelemi Allah için yapmak istiyorum.

Yoğun bir şekilde İbranice üzerinde durdum. Bunun da sebebi İsrail’in yakından takip edilmesi idi. İsrail bölgede sopa ile ülkeleri dizayn ediyor. Eğer onu geçersek özgür olabiliriz diye düşünüyorum. Bu yüzden İsrail üzerine çalışıyorum. Ortadoğu’dan zannediyorum en yüksek eğitim oranları İsrail’de. Buna rağmen nüfus olarak azınlıktalar. Milyardan fazla Müslüman var ve bunlar eğer bir uyanırsa, o zaman işler tersine döner. İsrail’i her alanda geçmeliyiz diye kendime hedef koydum. Çoğunlukla tarih olsa da çok farklı alanlara dair de okumalar yapıyorum. Bunu da gençlere tavsiye ederim. İsrail’in bölgedeki her adımını takip etmek istedim. Şahsi meselem de var İsrail’e karşı. Bana karşı ve ülkeme karşı terbiyesizlik yaptılar. Bunun hesabını vermelerini istiyorum. Bu yüzden ayrıca mücadele ediyorum.

Üzerine çalıştığım bir diğer ülke İran. Onu bir büyüğümden dinlediklerim ile hatırlıyorum. Onun üzerine çalıştım ve sempati beslemedim. Bizimle kıyaslıyorum ve atalarımızın ilgi gösterdiği bir dile sahip olduklarından gençlerimizin de öğrenmesini istiyorum. Doğu’dan Arapça ve Farsça öğrenilmeli. İran adeta beni bile şiileştirmeye çalıştı desem yeri.[1] Ben Türkiye’ye aitim ve İran’daki akımların beni etkilemesine karşı direnirim. Şiileştirme ve mezhepçiliğin de iyi bir şey olmadığına inanıyorum. Sırf bu yüzden bile İran üzerine çalışmak gerek. İsrail gibi şahsi bir durum olmasa da İran’ın da bölgedeki önemli bir ülke olduğunu ve her ikisini de her alanda geçmemiz gerektiğine inanıyorum ve onları tanımaya çalışıyorum. Dualarıma bu iki ülkenin de uzmanı olmayı katıyorum. Rabbim hayırlısını bilir.

Bu dilleri Türkiye’nin hamleleriyle örtüştürmeye çalışıyorum. Vaktim olursa coğrafyamızdaki komşu ülkelerin dillerini de öğrendikten sonra inşaAllah Afrika’ya açılacağım. Yani Hausa ve Svahili gibi dilleri de öğrenmek istiyorum. Bunun için motivasyonum var.

İnandığım uğurda yaşamak için çok acılar çekmem gerekti. Filistinliler için bir şey yapabilmek istedim ve onlar da kabul ederse farklı hamlelerde bulundum. Bunların ileride neye sebebiyet vereceği bilinmez ama yeterince kan ve gözyaşı gördük. Benim mücadelem her alanda Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi olmak yönünde. Birçok açıdan güçlü ve bağımsız olduğumuzda Filistin’e yönelik hamlelerimiz de yerinde olur. Eğer başka türlü destek olamıyorsak bu şekilde destek olabiliriz. Yani kendimizi iyi yetiştirerek. Bilgi birikim olarak bir Harvard mezunundan daha birikimli olmalıyız. İngilizleri geçebilmeliyiz. Amerika’dan daha iyi istikrara kavuşmamız lazım vs. Ben bir vatandaş olarak başka işlerle uğraşmam gerekiyorken bunu yapıyorum. Her şey niyet meselesi ve isterseniz Allah sizin için de şartları oluşturur. Dua edin ve sabredin. Samimi olmak her şeyden önemli. Ama birçok bedel ödeyebilirsiniz bu uğurda onu çekmeye de hazırsanız öyle dua edin.

Bölgedeki tüm ülkeleri geçelim evvela. Dünyamız iyi ve şartlar oluştu. Ahiretimizin de iyi olması için çalışalım. Ahiret de dünya ile bağlantılı ve dünya işlerinde mücadeleyi gerektiriyor. Rabbim bizlere çalıştığımızın karşılığını vaat ediyor. İlim isteyene verilecektir buyruluyor. İlime sarılalım ve bilgiye değer verelim. Torpil ve adam kayırmayı bırakalım, ancak o şekilde şaha geçeriz. Liyakatsizliğe dur diyelim. Ben sadece Ortadoğu çalışıyorum diye 5 yabancı dil öğrendim ve hala da öğrenmeye devam ediyorum. YDS’den geçemeyip Yökdil sınavını icat etmeye benzemez benim işlerim. 3 dilden 70  ve üstü puanım var. Allah sonumuzu hayır etsin.

Uyanmak için musibeti beklemeyelim. Tüm mazlum coğrafyalar için harekete geçelim. Mesele Filistin değil ama onların Kudüs diye bir yeri var. Bence o açıdan öncelikliler arasında birinci ama diğerleri de öncelikli. Tarihi şehirlerimiz Şam, Bağdat ve Horasan gibi niceleri için harekete geçmeliyiz. Fedakarlıkta bulunmalıyız. Ben sağlığımı bozana kadar mücadele ettim. Sağlığım bozulduğunda daha çok mücadele ettim. En sonunda işleri daha da sarpa sardırdım. Yine mücadele ediyorum ama artık sağlığım seyahat etmeme izin vermiyor. Düşebildiğim en son noktalardan birine kadar düşebildim ama mücadeleyi ara versem de bırakmadım. Müslümanların uyanmasını istiyorum. Geleceğe hazırlıklı olmalıyız. Çok mücadele etmeli ve Allah’a güvenmeliyiz. Umarım çok ağır musibetlerden önce uyanırız. Benim uyanmam ve söylem-eylem uyumunu yakalayabilmem beni neredeyse sakat bıraktı. O kadar ağır imtihanlardan geçtim ki kendime çok zor gelebildim. Kimsenin bu imtihanlara düçar olmasını istemem. Çok çalışalım yükselelim inşaAllah gençler. Manevi ve maddi yükselişimiz ilim-bilim iledir.

Çalışmalarımı Alemlerin Rabbi olan Allah’a ithaf ediyorum…


Ozan Dur

[1] İran seyahatimde kıldığım namazın rekatlarına karışıp daha az kılmamı söylemişlerdi. Tabii ki de dinlemedim. Beni etkileyemediler ama diğer bölgedeki insanları etkileyebiliyorlar maalesef.

Avatar photo

Ozan Dur

İstanbul 29 MÜ'den mezun Filistin ve İran Araştırmaları- yazar [email protected] Poliglot (7), dillere dair


Geribildirim

Mail adresiniz gizli kalacaktır.


Biz Kimiz?

Gayemiz, asırlardır mirasçısı olduğumuz medeniyetin gelişimine katkı sağlamak adına kurduğumuz ilim halkasındaki ilmî faaliyetleri geniş kitlelere ulaştırmaktır.

Cemiyetimizde, genç ve hareketli yazar kadromuz ile Siyaset, Hukuk, Ekonomi, Sosyoloji, Edebiyat ve Tarih gibi ilmî alanlarda gerek akademik gerekse de gündeme ilişkin yazılar kaleme alınmaktadır.


İletişim


Küçük Çamlıca Mahallesi, Filiz Sokak, No:3
Üsküdar/İstanbul